Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3883 / 3972
(#) Suba53 válasza vargham hozzászólására (») Szept 3, 2023 /
 
Ez is igaz. Valóban ez a jövő. Vagy valami más, ami még a fiókban lapul.
(#) antiktelefon válasza vargham hozzászólására (») Szept 3, 2023 /
 
Egy 2016-os középkategóriás telefon szintjén lévő, csak 15W-os töltést támogató készüléknél hülyeség. És ezek a C-C kábelek nem si tudják az USB PD szabványt, tehát ezzel sosem fogsz akármit tölteni laptopról sima USB3 5V 2A-nél gyorsabban és ha a telefon oldalán nincs megfelelően kialakítva és data pineket lezáró elelnállásokat vagy feszosztókat vár, lehet még csak lassabban is. USB PD szabvány az jó cucc, de ez a kábel nagyon töredéket sem tudja annak, amit egyrendes C-C kábel tud.
Mint ahogy kapható 100W-os USB A-C kábel is, csak nincs olyan eszköz, ami tudna 100W/60W-ot kérni vagy akár 20V-ot USB A-n.
(#) Suba53 válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 3, 2023 /
 
Éppen a minap rendeltem egy USB-C PD töltőt. Hozzá meg egy 6A-es töltő kábelt.
Elképesztően gazdagodik a választék minden téren.
(#) antiktelefon válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 3, 2023 /
 
Azt tudod, ezek is csak aliról rendelik nagy tételben és eladják? Bővebben: Link
És kínaiak elég szép kedvezményt adnak akár 5-10db vásárlásánál is már. Na mindegy.
Ez a PD kábel meglepne, ha ennyiért valóban tudna 100W PD-t, de az 1m hossz amúgy elég szerencsétlen, kb semmire nem elég, ha nem közvetlenül a konnektor mellett töltesz, főleg úgy, hogy a 100W-ot esélyes laptophoz használnád, ami asztalon van. De amúgy jó cuccok ezek. Mondjuk még USB-C PD-s laptopom nincsen, de egy PD triggeres dc jacekes kábelt csinálni nem nagy szám és kb minden laptop megeszi a 20V-ot. Amilyen picik a GaN töltők, ha hordoznék töltendő laptopot, esélyes csinálnék hozzá PD-s kábelt.
(#) Flashrider hozzászólása Szept 4, 2023 /
 
Sziasztok!

Lenne egy beteg kis rádióm anyóstól. A baja hogy nem lehet teljesen lehalkítani. Próbáltam a hangerő potiját kitakarítani de nem sikerült. Ilyen fajta potméter van benne. Ilyet találtam a neten. Ez jó lesz bele? 2*50k ohm lenne,lineárisan? Potméter
Köszi a válaszokat!
(#) lelkes amatőr válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Darabra jó lenne, de hangerőszabályzásra nem lineárist hanem logaritmikust szoktak használni.
Bár ebben a készülékben talán épp ez a jó.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2023
(#) Flashrider válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Köszönöm a választ! Ha esetleg a másik fajta kerül bele és nem az volt benne milyen tünetei lesznek? Miben különböznek?
(#) lelkes amatőr válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Az eddig megszokott hangerő nem ugyanannál a potméter-állásnál lesz.
A hozzászólás módosítva: Szept 4, 2023

lin_log.jpg
    
(#) antiktelefon válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Amúgy bőven van helyed és a lábkiosztás sem szorít, simán csavarozz bele egy rendes poti és huzalozd be a kiosztásnak megfelelően.
(#) Flashrider válasza antiktelefon hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Hát én most már teljesen elbizonytalanodtam. Ez esetleg hó lehet ezt egy kollega linkelte nekem: Poti

Vagy mit ajánlanál ??
(#) Flashrider válasza lelkes amatőr hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Szuper Akkor vajon melyik lehet benne….Ezt nem lehetne valamiből leszűrni?
(#) lelkes amatőr válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Ez biztos jó lesz.
(#) kendre256 válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Ennek jó a karakterisztikája, de a bekötése más (már a lábak száma is több, de a sorrendje sem ugyanaz..). Csak némi átkötésekkel bekötve lesz jó.
(#) Flashrider válasza kendre256 hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Ez így jó lehet? Lábkiosztás ügyileg?

https://imgur.io/SA7vjja?r
(#) kendre256 válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Erre írtam, hogy lábkiosztásra nem jó, de be lehet "drótozni"
(#) antiktelefon válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 4, 2023 /
 
Abszolút teljesen mindegy, becsavarozod és bedrótozod a lábait, csak keress valami 2*50 log potit, ami elfér, azonos a tengelykialakítása és ha esetleg lapos lenen a doboz, hátra sem lóg ki.
(#) antikzsolt válasza Flashrider hozzászólására (») Szept 5, 2023 /
 
A google millió találatot ad ki rá
(#) csezoli21 hozzászólása Szept 7, 2023 /
 
Sziasztok.
Az lenne a kérdésem, hogy egy Raspberry Pico W lapkához, több i2c eszközt szeretnék kötni, és azoknak 3.3 Volt feszültség kell. Tudom van a Pico -nak 3.3 Volt kimenete, csak nagyon kevés mA tud.
Az járható út hogy egy 3.3 voltot stabilan kiadó egységgel, és az ahhoz tartozó kimeneti és bemeneti kondikkal együtt egy ilyen kis áramkörről menjenek a külső i2c eszközök?
Köszönöm a segítséget előre is.
(#) Suba53 válasza csezoli21 hozzászólására (») Szept 7, 2023 /
 
Persze hogy járható. Ha tudod a 3,3V-os egységek áramigényét, kinézel egy megfelelő tápegység IC-t, megépíted, és már jó is.
A raspberry és a perifériák között 3 vezetékes kapcsolat kell: GND, SCL, és SDA.

Ha ismered az I2C protokollt, akkor tudod, hogy ezek felfűzhetőek, és kell felhúzó ellenállás az SDA, SCL vonalakra 1-1 db.
Akkor kell a 3,3V-ot is vinni, ha a vezérlő 3,3V-os tápkimenetet használnád, de jelen esetben nem ez a helyzet.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2023
(#) csezoli21 válasza Suba53 hozzászólására (») Szept 7, 2023 /
 
Rendben, köszönöm a segítséget.
(#) Zoli00 hozzászólása Szept 7, 2023 /
 
Üdv mindenkinek tudnátok segiteni megfejteni mien optocsatolo lehet ez. Lg 32ln5400 tv
(#) kadarist válasza Zoli00 hozzászólására (») Szept 7, 2023 /
 
Hogy milyen? Semmilyen, mert ez a tápegységed kontroller IC-je volt.
(#) antiktelefon válasza Zoli00 hozzászólására (») Szept 7, 2023 /
 
Hát ez alapján inkább ne próbáld javítani. Táp ic és esélyes a hasán is oda van forrasztva+FET csere meg kb minden a gate körben.
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2023
(#) torpert válasza Bakman hozzászólására (») Szept 8, 2023 /
 
Szia, köszi a választ, egy másik ugyanilyen csatlakozik hozzá a két felső kivezetésen.
(#) torpert válasza Jonni hozzászólására (») Szept 8, 2023 /
 
Köszi a linket!, csinálok részletesebb képeket és megpróbálom.
(#) ssdroon30 hozzászólása Szept 8, 2023 /
 
Sziasztok!
Szeretnék NiMh akkukat tölteni kívülről.
Párhuzamos kapcsolással kell őket tölteni tudomásom szerint.
Ugye az akkuk sorosan vannak kötve az elemtartóban, de mégis van ötletetek rá, hogy hogyan tudnám úgy kialakítani, hogy soros kapcsolásban használnám az áramkörök működtetésére, de a töltő párhuzamosan fér hozzá az egyes cellákhoz.
A töltőáramkör már elkészült.
Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdv.:
ssdroon30
(#) pipi válasza ssdroon30 hozzászólására (») Szept 8, 2023 /
 
Miért lenne jó párhuzamosan tölteni? Mindig a legjobb töltés cellánként...
(#) Suba53 válasza ssdroon30 hozzászólására (») Szept 8, 2023 /
 
Hány akku van a sorban? Azt akarod, hogy a sorba kötött x db akkuból legyen párhuzamosan kötött x db akku a töltés idejére?
Ezt sok-sok relé kontaktussal tudod átkapcsolni.
Ha van x darab akku, akkor (x-1)x3 kontaktussal megoldható.
De ahhoz minden akku mindkét pólusát ki kell vezetni külső kontaktusokhoz, és ennek mindig csatlakoztatva kell lenni.
Kicsit macerás.
(#) Fidel hozzászólása Szept 9, 2023 /
 
Sziasztok!
Van egy Logitech X540-as aktív hangfal szettem, aminek van egy vezetékes távirányítója, amin a hangerőt lehet állítani.
Az mitől lehet, hogy a hangerőt nagyjából 3°-on belül állítja 70%-ban, a többi részen nem csinál szinte semmit? Mi ment tönkre ebben, és miért lett ilyen furcsa a működése?
Ilyen a probléma jellege nálam is, csak nálam két szakaszon nem csinál semmit hosszasan:Bővebben: Video



Ilyen a potméter benne.
A hozzászólás módosítva: Szept 9, 2023
(#) Gafly válasza Fidel hozzászólására (») Szept 9, 2023 /
 
Szerintem elrepedhetett az ellenálláspálya (multiméterrel ki tudod mérni).
Ki kell cserélni.
Következő: »»   3883 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem