Fórum témák
» Több friss téma |
Kár, hogy ez a védelem így az esetek 90%-ban gerjedni fog áramhatároláskor…
![]() ![]()
Azért még el tudom érni a 0,04%-ot. ( 2 x 43V táp és 80Vp-p jön ki belőle. ) De ez még nagyon messze van Brunó eredményeitől. A hangosítás meg sosem érdekelt.
A hozzászólás módosítva: Márc 2, 2024
Ugyan az unity coupled V-FET SE kapcsolása még a kisérletezés fázisában van, de egy lehetséges elrendezési tervem azért már van
![]() TJ.
Az unity coupled V-FET SE következő verziója már egy komolyabb kimeneti eszközt használ, ez az Exicon cég ECW20P20 teljesítmény MOSFET tipusa. Ennek az eddigieknél lényegesen nagyobb a meredeksége, így a source körében már a vezérlő jel 95%-a megjelenik. :smile53:
Ez azért fontos, mert a bemeneti paramétereket (impedancia, kapacítások) részben ez az érték határozza meg, mivel a source körét followernek is tekinthetjük. A másik változtatás, hogy a bemeneti 2SK79 V-FET kapott egy kék LED-et, amelynél lehetséges az átfolyatott többletáram segítségével a THD finombeállítása. Ez az áramváltoztatás V-FET source potenciálját néhány tized volttal tudja tologatni, így THD minimum jól beállítható (1kHz/1W/8R/0,05%). TJ.
Sikerült beszerezni a teljesítmény MOSFET-ket leszorító aluminium síneket, talán így időtálló lesz a mechanikai kivitelezés, és a hőátadási képesség is
![]() TJ.
Újabb elrendezési terv az Unity Coupled V-FET SE-hez, a két fojtótekercs majd a doboz belsejében lesz.
TJ.
Remélem nem veszed okoskodásnak... Nem tudom a két kondér szimmetrikus tápba van e, de az a kettő amelyik bordához közelebb van előbb fog öregedni a másik kettőhöz képest. Persze kérdés, hogy a borda milyen meleg üzemelés alatt?
Jelenleg az ötletelés fázisában járok, ezért semmi sem végleges
![]() A nagyméretű hűtőborda szerintem olyan nagyon nem lesz forró, de ezek a kondik amúgy is kint vannak a doboz tetején. Mi van azokkal az erősítőkkel, ahol a dobozon belül vannak az elektrolit kondenzátorok? Ott szerintem mindig melegebb van, mint ezeknek itt kivül... TJ. A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2024
Ez egy olyan verzió, ahol a pufferkondik nincsenek a hűtőborda közelében, viszont a vezetékezés már nem annyira ideális.
TJ.
Az élet is konstruálja a fejlesztés alatt lévő erősítőt, mivel sikerült venni még egy ugyanolyan hálózati transzformátort.
Dual monó rulez ![]() TJ.
Hát még ha a paneltől is elszigetelnéd... Meg egy dobozban két önálló egységként építenéd...
Mondom én, aki ilyet nem is tud tervezni. Idézet: „Meg egy dobozban két önálló egységként építenéd...” Nyított kaput döngetsz, két teljesen szeparált erősìtő van a fotón, ez lenne a "dual monó kivitel" ![]() TJ.
Igen, de szerintem az egymástól 20cm-re lévő MOSFET-eknél nem lesz nagy áthallás.
TJ. A hozzászólás módosítva: Márc 21, 2024
Felkerültek a forrlécek az alusínre, az alkatrészek majd szépen elférnek a 8 (nyolc) forrasztási ponton
![]() TJ.
Mi tartja a helyén a forrlécet? A kép alapján nem látom ezt a részletet.
Te tudod, de ez így nálam ez nem igazi duál-monó, mivel a borda miatt, mivel közös, nincs csatornánkénti külön földcsillagpont. És az is érdekes kérdés, hogy a bordát, mivel szép nagy, hol földeled majd le?
A forrlécet a leszorító aluminiumsín élébe fúrt lyukaknál rőgzítettem., ez egy 4 forrasztásifül + 1 földeléses tipus.
TJ.
Mivel ez egy tápfeszültséggel működő erősítő, így a csillagpontot a hűtőborda közepére teszem, és oda lesz a két különálló erősítő földje lekötve....tökéletes lesz a csatornák szeparációja.
TJ.
Ha Te mondod...
A válaszod azért köszönöm! ME
Köszönöm, ez a részlet nem látszódott.
Korábban írtam, hogy a laterális MOSFET-ek mellett kiprobálnám a V-MOSFET-ket is, ezeket annakidején Toshiba és a Hitachi fejlesztette ki (a '80-as évektől voltak használatban).
A Toshibának a gate nyitófeszültsége valamivel a laterálisok MOSFET-ek felett van, a Hitachinak pedig a legmagasabb értékű (3-3,5v körüli). Ezek a V-MOSFET-ek valamivel kisebb belső kapacításokkal rendelkeznek, és lényegesen gyorsabbak is a laterális versenytársaiknál ![]() A Toshiba 2SJ92-vel kezdtem, kicsit kellett emelnem nyítófeszültségen, de az optimális munkapontban (1A körül) sajnos magasabb THD-t tudott. A Hitachi 2SK119 már 4 volt feletti gate feszültséget kért, viszont 0,65A beállításnál tudta a minimális 1 wattos THD-t produkálni. Ez nagyon pozitív hír, mivel az "A" osztályú munkapont miatti hőterhelés így lényegesen alacsonyabb lett (most csatornánként kb. 40W) ![]() Per pillanat - műszaki mérések alapján - kimeneti eszközként a V-MOS FET nyerő húzás. TJ.
Ezt a legutolsó verziót a Hitachi 2SJ119 V-MOS-al a kimenetén megmértem:
1kHz/1W/8R= 0,06% THD (FFT fotó) 1kHz/10W/8R= 0,65% THD (FFT fotó) Frekvenciamenet: 1W/8R= 15Hz-70kHz -1/-3dB 10W/8R= 40Hz-60kHz -1/3dB TJ.
A no NFB kapcsolástechnikával ismerkedő, szakmabeliek számára készìtett mérés - a zenehallgatáshoz semmi köze.
![]() 20kHz/1W/8R (FFT fotó) TJ
Idézet: „0,65A beállításnál tudta a minimális 1 wattos THD-t produkálni.” ![]()
A minimál konfigurációs, no NFB-s feszültségerősítő fokozatot használó erősítőknek is megvannak a maguk nehézségei, titkai. Ki kell keresni a két aktív eszköznek az adott paraméterek melletti optimális munkapontját, ezeket egymáshoz "illeszteni", hogy azok eredője minél kisebb torzítást eredményezzen.
Aztán ott van az SE kimenőtranszformátor, a maga sajátságos tulajdonságaíval (a légrés, és az ebből következő alacsonyfrekvenciás problémák), ami az előző két aktìv eszköz működését szintén befolyásolja. Elég ha azt megemlítem, hogy a bemeneti 2SK79 munkaellenállása a 2SJ119 source körében lévő tekercs impedanciájától fűgg elsősorban, mivel azt ez a tekercsrész húzza utána (bootstrap). Az unity coupled elve is csak addig működik jól, amíg a megosztott primer tekercs alacsonyfrekvenciás impedanciája elegendő az ellencsatoláshoz. De közben a primer tekercsen átfolyó DC áram sem lehet nagyobb mint amit a kimenő konstrukciója elvisel - a nagyobb DC áramnál szépen "összeomlik" a kimenőtranszformátoron lévő jelalak. Szóval egy nem egyszerű mutatvány ennek a 7 alkatrészből álló erősìtőnek a megtervezése...és még most nincs vége ![]() TJ. |
Bejelentkezés
Hirdetés |