Fórum témák
» Több friss téma |
Ha valakinek csak ritkán kell pöttyinteni egy kis ónt erre-arra, annak megfelelő lehet, ha jól van összerakva.
Mint régen a DACIA autókat, ezt is először szét kell szedni, és orvosolni a gyártási hanyagságokat, és utána már használható lesz.
Hát nem tudom egyszer kaptam ilyen szerszámot, siralmas volt, ott csináltak benne ujitást ahol teljesen felesleges. Pl a drot kivitele, kialakitása ès felfogása. A trafo elképesztöen lassu a cseh pákához hasonlitva és az ergonomia is siralmas volt, mert még véletlenül sem látni a forrasztopontot. Ebben pontosan a forrasztohegy alakja gátolja a használot.
Gyorsan el is vesztettem, a szarkának tetszett a csillogás.
Kellett valami a másik pótlására. Gondoltam a Farenheit név valamennyire kötelez, de tévedtem. Vajon forrasztó állomás terén is ilyen hanyagok? Válasszak inkább egy ZD929C-t?
Persze előbb megpróbálom megbütykölni ami van.
Megpróbáltam, de hajlott, tört mind a lemez, mind a hüvely. Végül sikerült összebarkácsolni, de a hüvely rögzítő bakelit hiányában mozog az egész. Ráadásul a led és a kapcsoló vezetékei mint a cérnaszálak. Egyik a led le is szakadt. Visszatenni szinte lehetetlen, nem éri meg az idegeskedést. Megy a kukába.
Sziasztok!
Van néhány régi, de sosem használt IC-m. Ezeknek a lábai feketére szineződtek (lásd kép). Szerintem korrozió lehet. Ezt hogyan lehet eltávolítani forrasztás előtt? Köszönöm a tippeket! A hozzászólás módosítva: Nov 26, 2023
Szia! Vízpapírral csiszolj rajta, vagy valamilyen sósavas oldattal próbálkozz. Persze csak kíméletesen, hogy a vas alap ne látszódjon ki.
Szigorúan cseh páka. ( remélem még nem esett a minősége) Amikor vettem abban az időben (198X ) talán még volt egy orosz is ami kicsit hangosabb, kicsit más de működött. Amit az egyik nagyáruházban pár éve vettem, az pontosan úgy nézett ki mint a cseh, de itt be is fejeződött a hasonlóság. ( max üzemidő a papír szerint 30 sec , ónt megolvasztotta 60 sec múlva....)...
Sziasztok!
Érdeklődnék hogy hobbi forrasztáshoz milyen ónt ajánlotok? pl: Vezeték fel ónozása , nyákba alkatrészek beforrasztása. Jelenleg ami a képen van ezt használom de ilyen ónt én nem rendelhetek csak ólom menteset. A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2023
Megkéred a jogosult ismerőst, rendeljen neked. HEStore-ban SSW (Super Solder Wire) név alatt futókat merem ajánlani.
Megnézem itt a villamossági boltba mit kapnék 10+ éve itthon vetem.
most fog még csak elkopni. Nekem ez bevált ólom mentest meg kellene szoknom szerintem.
Valójában az a legjobb, fel kell keresni a megfelelő kereskedést.
Lehet nyígni, dehát nem "rendelgetni" kell. Kaptam én is a "bót"ban. Dehát többek közt ezért is szoktam úgy kérdezni, hogy mit hol kaphatok. Ezért is hangsúlyozom mindig, hogy nem online vásárlást keresnék. Azt amúgy is találnék. Net nekem is van, ha úgy szeretném, magam is ugyanúgy találnék vásárlási lehetőséget, mint más a neten Ja, és még: tudják, hogy keresett dolog lett már. Nem 1000ft. A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2023
Anno az a gurigát 7800 ft ért vettem.
10+ éve
Hümm. Akkor én nem is drágán vettem. Most 3500-ért, 10 dekát. És mág én drágállottam
Sziasztok!
Miért jó (vagy nem), ha van 1% réz is az ólomtartalmú anyagban? 1% réz tartalom. Nincs réz ötvöző.
Szia! A rezes forrasztóón kevésbé oldja a rézfelületeket (nyák fólia) és a csupasz pákahegyet.
Elég bő leírás a témában magyarul:
KFKI Alacsony olvadáspontú ólommentes forraszanyagok A pdf.-ben nem esik szó egy újfajta variációról amibe nikkel és germánium is van adalékolva. Bent cégnél kipróbáltuk az összes ólommentes közül ez hasonlít a legjobban az ólmosra. Ugyan olyan szépen és könnyen lehet vele forrasztani, csak kicsit magasabb hőmérsékleten. Kristall 600 Sn99Cu0,7NiGe SN100C (811036) | STANNOL A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2023
Nem az ólommentesről kérdeztem.
A hozzászólás módosítva: Dec 10, 2023
Elolvastad vagy csak a cikk címét nézted meg?
Az 2.1. Az Sn-Ag-Cu ötvözet részben esik szó arról mire jó a réz a forraszanyagban többek között az ólmosról is szó esik. Amúgy teljesen mindegy, hogy ólmos vagy ólommentes a réz mindkettőnél ugyan azt a hatást fejti ki.
A dolgozatban nem az egyes ötvözőanyagok konkrét hatásáról írnak, hanem arról, hogy az ötvözőanyagok hogyan változtatják meg a forrasz mechanikai tulajdonságait. Rezet bizony azért adnak a forrasztóónhoz, mert így kevesebb rézveszteség keletkezik a forrasztandó rézfelület felől. Ez főleg vékony nyák rézfóliák forrasztásánál számít, leginkább hullámforrasztás esetében.
Mellékesen a csupasz, galvanizálatlan pákahegy is lassabban fogy el rezes ón használata mellett. A réz és egyéb fémek mellékhatásairól szól az írás.
Pedig erről is van szó az írásban.
Idézet: „Sn-Ag(l)/Cu(s) és Sn-Pb(l)/Cu(s) rendszerek viselkedését összehasonlítva azt tapasztalhatjuk, hogy a szubsztrát anyag nagyon gyorsan oldódik mindkét forraszanyag esetén a kezdeti stádiumokban. Viszont fontos különbség, hogy az Sn-Ag esetében a szubsztrát nagyobb mértékben oldódik, mint az Sn-Pb ötvözet esetében, aminek a magyarázata az lehet, hogy a réz Pb-Sn ötvözetbe való beoldódásához szükséges aktiválási energia kétszerese (116kJ/mol) az Sn-Ag ötvözet esetében meghatározott (54 kJ/mol) értéknek [25]. A beoldott szubsztrát elemeinek pozitív hatására példa, az Ag-Cu(l)/Cu(s) rendszer, ahol a beoldódott többlet réz mennyisége a csepp terülését, azaz nedvesítését javította, szignifikánsan megnövelte a csepp terjedési sebességét [21]. Sn-Ag(l)/Cu(s) rendszer esetén, 400°C-on elvégzett nedvesítési kísérletek eredményeit mutatja az 1. ábra. Az 1a. ábra SEM felvételén jól látható a beoldódási kráter, valamint a határfelületen létrejött vegyület réteg, 1. és 2. ponttal jelölve. A határfelületi intermetallikus réteg, mint ahogy a felvételen is jól látható, két különböző összetételű vegyület. A rézhez közelebb Cu3Sn fázis, rajta Sn5Cu6. A forraszanyag belsejében is, hasonló szerkezetű, tűs fázis jelenik meg. Az intermetallikus tűkristályok egy központi SnCu3 összetételű magból és egy rákristályosodott Sn5Cu6 összetételű rétegből állnak (1b. ábra) [24]. A forraszanyagban megjelenő intermetallikus fázis nem feltétlenül rontja a kötés mechanikai tulajdonságait, viszont az Cu3Sn fázis mennyiségét a kutatók is és a felhasználók is igyekeznek csökkenteni. ” Vagy csak nekem egyértelmű hogy ez a rész egyértelműen leírja a réz beoldódását az forraszanyagba?
Sziasztok!
Máma el mentem és vettem 2 guriga ónt. Most 10+évig el leszek.
Életemben nem adtam még pénzt forrasztóónért.
De hát mit is kezdene vele egy suszter?
Azok csirizzel dolgoznak. Vagy nem?
Sziasztok!
Még régebben vettem Attila86 fórumtárstól folyékony folyasztó szert. Lassan kifogy,ezért ismét kellene vennem valamilyet, lehet folyékony vagy paszta is. Tudtok ajánlani valami jól bevált, de nem csillagászati árú terméket, ólmos és ólom mentes forrasztó ónhoz?
Szia!
Nekem ez UV50-es nagyon bevált, kifogástalan hatású. Bővebben: Link
Köszönöm. Még egy kérdés: mennyi maradvány anyag marad utána?
Szétterül, elfolyik. Marad, de IPA-val könnyen lemosható, meg amúgy sem nem kell sokat használni belőle.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |