Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós főzőlap javítása
 
Témaindító: csiperke, idő: Okt 25, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   35 / 35
(#) vfd ora válasza nagyzsak hozzászólására (») Pé, 16:52 /
 
Ha tudna valaki segíteni, megköszönném!

Hendi 2000 fözölapot szétszedtem, mert nem ismeri fel a ráhelyezett edényt, csak csipog!
Van benne egy S8550 Q7 tranzisztor aminek a Kollektora és az Emittere a nyákon át van kötve. Ez így jó? Valamint a D11 18V os Zénernél nincs meg a feszültség 0V, illetve testhez képest -18V van a pozitiv lábánál!
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Pé, 22:59 /
 
Tranzisztorok E-B átmenete Zenerként is használható. Lehet, hogy te is ilyennel találkoztál. Miért hiba az, hogy egy Zeneren -18 V van? Ha már egyszer úgy kötötték be?
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Szo, 19:13 /
 
Köszönöm a választ! Az a baj, hogy ez a zenér dióda megy az IGDT bázisához, és a lap nem melegít!
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Szo, 21:26 /
 
A Zenernek védelmi szerepe van. Nem engedi a Gate feszültségét 18 V fölé emelkedni. Akkor okozna hibát, ha zárlatos lenne.
Q1 és Q2 vezérlik az IGBT-t. Azok jók? A S73R4431.JPG képen nem látni rendesen, hogyan megy a két tranzisztor bázisa az MCU-ra. Arrafelé kell keresgélni.
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Szo, 22:12 /
 
A Q1 és Q2 bázisa megy a Q3 kollektorához és R7 a Q7 átkötött emitter és kollektorához.
A Q3 bázisa pedig a Q6 kollektorához és R17 szintén a Q7 átkötött emitter és kollektorához.
A Q1 és Q2 bázisánál van egy C15 kondenzátor testelve, valamint a Q1 kollektora a Q7 átkötött emitter és kollektorához megy és C3-al testelve van! Bocs az MCU az mi lehet?

S73R4438.JPG
    
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Szo, 22:45 /
 
MCU - Micro Controller Unit. = mikrovezérlő. A soklábú fekete a kép alján feliratos papírcímkével.
Hogy mi hova megy, annál sokkal fontosabb, hogy működőképesek-e az alkatrészek. Javítottam olyant, hogy az eldurrant IGBT-kel együtt ment a két meghajtó tranzisztor. Nálad Q1 és Q2, 8050 és 8550-es. De még azt a Q3 és Q6-ost is megnézheted. A Q6-ost hajtja az R16-os ellenálláson keresztül az MCU, de az a rész még mindig hiányzik a képről.
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Szo, 22:56 /
 
Köszönöm!
Ez a kép megfelelő?

S73R4434.JPG
    
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Szo, 23:02 /
 
Tökéletes. Most már csak a mérések vannak hátra.
Sajnos, a legutóbbi példányban, amit hoztak, abban éppen az MCU ment tönkre. Zárlatos lett.
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Vas, 9:33 /
 
Az MCU beszerezhető? Hol kezdjem a méréseket, Q1-Q7 tranzisztoroknál?
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Vas, 14:04 /
 
MCU beszerezhető, csak program is kellene bele.
Q1-től kezdve az a 4 db tranzisztor, ami ott egy kupacon van. Első méréshez nem is kell kiszerelni. EB és CB diódákat ellenőrzöd, EC-t meg zárlatra. Ráérsz akkor kiforrasztani, ha valami nem jó.
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Vas, 21:57 /
 
Gondolom sima analóg műszer nem megfelelő, mert jelenleg csak azzal tudom mérni! Zárlatot, vagy szakadást nem mutat egyik tranzisztornál sem!
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Hé, 22:46 /
 
Milyen műszert vegyek, ami megfelelő lenne a mérésekhez?
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Hé, 23:35 /
 
Analóg műszer is megfelel. Ellenállás mérésnél megnézel egy Si diódát. Nyitó irányban a tranzisztorok BE, BC diódáiknak közelítő értéket kell mutatnia, ellenkező polaritással nagy ellenállást. Van műszeres topic is, megnézheted mit ajánlanak. A legtöbb digitális multiméteren van diódamérés, de akad, amivel tranzisztor erősítési tényezőt is tudsz mérni (kiszerelt állapotban).
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Kedd, 21:40 /
 
Mértem a Q1 BE mind a két irányban vezet, BC csak egyik irányba vezet.
Q2 BE mind a két irányban vezet, BC egyik irányba kicsit vezet.
Az összes diódát megmértem, mind jó, illetve a 18V-os D11 Zéner a Q2 BC-hoz hasonlóan kicsit vezet!
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Kedd, 22:57 /
 
Meg kell nézni, hogy az E-B között mekkora a panelen az ellenállás. Ha van, akkor kiforrasztva kell folytatni a mérést. Az a "kicsit vezet" egy különálló diódához képest mekkora érték? Pl. 1N4148 diódamérő állásban 600 - 650 körül szokott lenni, míg ilyen kis tranzisztoroknál 670 - 700 körüli a mutatott érték. A zenernek nyitó irányban hasonló értékűnek kell lennie, mint a tranzisztor EB átmenetnek. Egy analóg műszer más értéket fog mutatni, ezért kell egy kisebb diódához hasonlítani.
(#) erbe válasza erbe hozzászólására (») Kedd, 23:14 /
 
Nem látni a panelen, hogy Q1 és Q2 E-B között ellenállás lenne. Emitterek és bázisok össze vannak kötve, így méréskor innen is, onnan is 1-1 nyitóirányú diódát lehet mérni. Itt is meghatározó az összehasonlítási alapnak mért dióda értéke. Ha lényegesen kisebb a mérhető érték, vagy éppen zárlat, akkor van baj.
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Sze, 8:00 /
 
Készítettem egy újabb képet!
(#) erbe válasza vfd ora hozzászólására (») Sze, 21:05 /
 
A régebbi képen is megtaláltam minden lényeges információt. Már csak mérni kellene. Az "Akkumulátor töltő" témában ma 11:56-kor fakezű tett fel egy méréssorozatot, amivel pontosan ki lehetett deríteni a hibát. Ugyanez analóg műszerrel is végigmérhető, hiszen mint írtam, csak egy alap diódaméréssel kell összehasonlítani. Addig nem jutunk semmire. De ezt már kiszerelt tranzisztorokon kell mérni.
Az még a panelon kimérheted, hogy van-e E-B zárlat (túl kis ellenállás).
(#) vfd ora válasza erbe hozzászólására (») Sze, 22:07 /
 
Köszönöm, elolvastam az említett részt. Először a Q2 kiforrasztom, és megmérem.
Következő: »»   35 / 35
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem