Fórum témák
» Több friss téma |
Mit is jelent az audio célra ennél az elkónál? Audió készülékben történő felhasználásra szánják, de az adatlapon nem találtam utalást arra, hogy a jel útjába, vagy tápszűrésre. Valószínűleg inkább csak a másodikra.
Erről lenne szó:
Nichicon Muse ES 470µF/35V Ezek a kondenzátorok méltó hírnevet szereztek az audiofil világban, és különösen kiváló basszusukról ismertek. Egy jó film bypass kondenzátorral kombinálva az egyik legjobb kimeneti csatoló kondenzátorrendszert alkothatják az egyenáram blokkolására, miközben lehetővé teszik a zenei jel legjobb jeleinek áthaladását. Ezeket régóta a legjobb választásként használják a Millett Hybridhez és számos származékához, amelyek közül néhány megtalálható a Beezar Audio dokumentációs oldalán, a DIYForums.org-on. Az audiofil minőségű elektrolit kondenzátorok egyre ritkák. Elna Silmics már nem készül, ahogy Nichicon FG-k vagy KZ-k sem. A Nichicon jelenleg vegyesen mutatja az ES kondenzátorokat "Életvége (EOL)" vagy "Új kialakításhoz nem ajánlott (NRND)"-ként. Vásárolja meg ezeket, amíg még teheti... Több Black Gate NX elektrolit kondenzátort adtam el az elmúlt pár hónapban egyenként több mint száz dollárért! Nem sokára ezek is drágák lesznek. Eladó vagyok az Egyesült Államokban, és nemrég vonultam nyugdíjba a Beezar Audio-tól. Vegye figyelembe, hogy a szállítási költséget egyszeri eladásokra számítják. Nagy mennyiségben történő vásárlás esetén a szállítási költség túllépését visszatérítem.
Gipszelt kéz, meg a puska…
A gipsz hó közepe táján kerül le a kezemről, így készülök a folytatásra. Régen, ha panelt terveztem, mire meglettem vele, bent maradt az alkatrészek helye a fejembe, és rajz nélkül rakhattam fel őket a helyükre. Azonban azóta jelentősen fejlődtem, mert ehhez már jobb, ha nézegetem a rajzot. Figyelembe véve aktuális adottságaimat elkészítettem a szükséges dokumentációt, fedőneve: apuska-puska. Ezt, ezeket kinyomtattatom magamnak a továbbiakhoz. Még nem teljes, de alkalmas tovább-gondolásra, 3D-s módosításra. Főleg a kimeneti kicsatoló, ami még nem teljes bennem az elhelyezés szempontjából. A Gate becsatolók használhatósága esetén a kapcsolók mechanikus közösítést kapnak, ami rögzítését terveim szerint a hűtőbordákon fúrt 4db M4-es menetre testálom. Emlékeztetésnek, mivel a kapcsolás a paneltől teljesen elszigetelten lesz kivitelezve, így a bordák és a csőbakok alja teflonszalagon nyugszik majd, és a B típusú teflon, és asztalos alátéttel lesz rögzítve a másik oldalról. JLH fülesKöszönet Reloopnak a sok segítségért. Elsőre indult. Campamp helyett kellett valami, aminek nagyobb az erősítése. Saját hibám miatt nem lett jó a nyák (rosszul rajzoltam meg a 6,3 jack aljzatot), de megoldottam.Becsatoló, kicsatoló kondikkal játszottam. Nem igen hallok különbséget. Kicsatolónak vagy öt fajtát próbáltam, igazából nem hallottam különbséget. Egyetlen egy fajta kicsatoló kondinál volt markáns a különbség. Rubycon XPG (szerintem a set top boxból, vagy egy monitorból van), ezzel az énekes nagyon előtérbe került, meg olyan hideg hangzása lett, úgyhogy maradt a samwha. Becsatoló kondinak csak remix és nichocon lett tesztelve. Kb forma-forma. Egy kis mély ráférne még. Táp 18V, nyugalmi 44mA, füles 150ohm.
Annyit tennék hozzá, nem tudom az elektrolit kondik fiókból vagy eddig működő készülékekből valók e? Mert ha fiókból, akkor nem árt formázni. A becsatolók képessége nem a beforrasztáskor lesz igazán hallható. Ehhez fajtánként eltérő bejáratási idő szükségeltetik.
Vagy reloop neve alatt ebben a fórumban és a jlh-s ban, vagy az én nevem alatt az erősítő mindig-be.
Egy része fiókból egy része bontott.
Különbség nem nagyon volt, kivéve azt az egyet amit írtam. Hallgatom, aztán hátha jön egy kis mély plusszba. Pl a sansui erősítőm olyan, hogy fél/egy óra múlva jön meg az igazi hangja. De a Jlh-nak is kell 20-30perc.
Szia, köszönöm. 72 ohm. Most a K. Tibor fh6-ot használom egy smls dachoz, készítettem egy alkalmatosságot amivel menet közben tudom a fejhallgatót átkapcsolni a dac kimenetre vagy az erősítő kimenetre. A kapcsolás nagyon közelít a dac kimenetén hallható hanghoz de mégis egy picit elmossa az apróbb magas hangokat. Amit eddig csináltam vele hogy OPA2134 helyett OPA1655 került bele és IRF610. Főleg az opa csere hozta a nagy változást, majdhogynem tökéletes, nem fárasztó kellemes hangú, viszont kipróbálnék más fajta kapcsolást is.
Megigazítom a rajzot a 72 Ω terheléshez, viszont volna ötletem az FH-6-hoz is.
A FET gate előtt nélkülözhetetlennek tartok egy 100 Ω soros ellenállást. Műveleti erősítő kimenetére nem ajánlott közvetlenül rákötni a kapacitív terhelést, márpedig a gate annak számít. A FET oldaláról is indokolt ezen ellenállás, ezzel rontjuk le a parazita LC-ből kialakuló rezgőkör jóságát.
Ha még foglalkozol a FH6-al mindenképp javasolnám a +-24V-os változatát. Visszább megtalálod a készítési leírást hozzá. No meg arról is szó volt akkoriban, hogy hogy lehet még előnyösebbé tenni a hangját. Ezek a dolgok kipróbáltak, vagyis a hozadékuk valós. Ez két részből áll. Úgy a Canampnál, mint ennél is jelentős hatása van a pufferek 24000µF bővítése. Ezáltal használható a visszacsatolás kondijának rövidzárja. Ezt mindenképp kapcsolhatóvá kell tenni, mert a felvételek alapján vagy így, vagy úgy van előnye. Alapból ez a bizonyos rövidzár lehetősége nagyobb dinamikát, és öblösebb mélyeket produkál. Viszont a jobb dinamikájúak esetében torzításokat lehet észlelni. De ehhez kell a pufferméret! Tapasztalatom szerint, ha 60 ohmmal jó volt, 72-vel sem lesz rosszabb. Amit még ehhez a változathoz esetleg érdemes megcsinálni, azt közöltem is.
Ha meg telne rá, jót tesz neki a Burson V6 classic. Ez közvetlenebbé teszi a műsoranyagot. Kisebb hangerőnél is a közeledbe tartja a hangszínpadot. Viszont mindenképp ajánlatos hozzá egy jó minőségű becsatoló. Tibor kapcsolásainak gyakorlati problémája (megjegyzem minden erősítőnek), hogy milyen minőségű a becsatoló kondi bennük. És a hallgatóval minden jól hallható! Ja, és nem árt a visszacsatolás kondijának, ha igényesebb darab (akár több darabból), mivel ez is befolyással van a végeredményre.
Sajnos szűkös a hely, nem férne be több puffer és 24V trafó max. dobozcserével, most 10V-ról jár 2x10e uF, így is termel hőt bőven. Kipróbáltam ezt az említett vcskrz opciót is, de nálam rontott a helyzeten nem tudom miért, olyan egyszerű hangja lett tőle vissza is raktam. Lehet akkor azért, mert nem próbáltam másik felvétellel. Annyit módosítottam még, hogy az eredeti töréspont 7-8Hz ha jól értelmezem, így a 100n becsatolót növeltem 1µF-re (piros wima mkp kondi) akkor lemegy 0.5Hz alá, a 22µF maradt, vele sorban az 1k2 helyett 2k2 ettől lentebb került az alja 3Hz környékére az eredeti 6Hz helyett. Így jobb mélyeket produkál a 2x erősítés nekem megfelelő.
Több probléma is van ezekkel. Amikor KT-nak javasoltam a VCSKRZ-t, Ő jelezte, hogy mint nálad torzítást tapasztalat. A megoldás, mint írtam a 20-22000µF oldalanként. Ha megnézed a Canamp-ot, a FH6-ot az A osztály miatt bizony melegszik. Nagyobb teljesítmény, nagyobb hő. Itt el kell dönteni, számodra mi fontosabb. Én ezt nem tudom átvállalni. Régi dolog, hogy a kapcsolás magában nem megoldás, mivel a megépítés módja legalább annyira számít az eredmény tekintetében. Nem véletlen szoktam mondani: mi a fontosabb, ahogy kinéz, vagy ahogy szól. Most így fejből ne kérdezd, de kedves mentorom megemlítette anno, hogy a bemeneti töréspontnak meg kell egyeznie a visszacsatolás töréspontjával. Értékeket most ne várj tőlem. Ja, wima, anno a VF3-nál én is kipróbáltam. Egy hét után lettek mélyei is. Tudom a hely, de egy Jantzen superior Z már több wimánál.
Kiegészítésül,
Ha kipróbálod, csak úgy alkalmilag az oldalankénti 24000µF-al a VCSRZ-t, akkor kíváncsi lennék az így szerzett benyomásaidra. Azonban azt is javasolnám, hogy a visszacsatolás kondenzátorállományát is kísérletez ki, hogy neked hogy tűnik jobbnak. Nálam jelenleg az EVAmp-TB-ME-ben csak két szembe fordított elkó van, ezért, ha kompenzálni akarom adott felvétel dineóamikáját, ami a VCSKRZ-vel már sok, akkor bizony kicsit eltérő hangzásvilágot érzékelek, mivel az elkók nem mondhatóak valami lineáris képességűeknek az egész hangsávban, és ezáltal módosítják a kimeneten hallható átvitelt.
Az ember nem láthat előre mindent…
Amikor belekezdtem, még nem tudtam, hogy áll össze a kimeneti kapacitás. Ám közben, amikor összeállt, láthatóvá vált számomra, hogy igazából nincs hely a fóliakondiknak a kimenetnél. A leendő készülék alaplap méretét nem szívesen adnám fel, ezért megpróbálom ez alkatrészeket "pincébe" elhelyezni. Az biztosnak látszik, hogy a kimeneti csatlakozók a homloklap közelébe kerülnek a tervezett panelvég helyett. No meg az is, hogy a majdani készülékházban a jobb oldali hálózati trafó prímér kábelét szintén a homloklap felé, előre kell hoznom alul, mivel jelenleg a tervezett „lejáró” alá esik. Ez van, végül is ez csak egy próbafalap, ha le is van barnára pingálva. Az alul kilógó fóliakondikhoz egy teknőt kell majd építeni, hogy alulról ne tudjanak megsérülni. A tápok már megvannak, így jöhet az erősítőpanel. Az adódott, mért adatok 24 volt kimeneti feszültségre: 1K terheléssel a pufferfeszültség 30,xxV 180 ohmra 28,xx voltot mértem Azonban kedves mentorom ajánlata alapján a 3,6 elem a stab Gate-n stabil működést garantál. A pufferkondik 10, 20, és 30V-on lettek formázva 1K ellenállással.
Az elmúlt napokban próbálgattam mindenhogy, végülis arra jutottam bármit módosítok rajta nem lesz olyan jó hangú, mint eredetileg, de egyszer majd kipróbálom ezt a 24e µF-ot. Egyedül az erősítés változott 1-re, közben áttértem az evamp2 dobozolásra ott is 1-es gain van, tápra érzékeny ezzel búgás mentes fülre.
A hozzászólás módosítva: Feb 9, 2025
Épp tervezési áramszünetet tartok, hát látom a problémáidat. Nos, hogy kinek mi a jó azt én nem tudhatom. Az viszont biztos, hogy a zenei anyag ebben igen meghatározó. Amit még hangsúlyoznék, az említett töréspontok azonossága (100n+270K, meg a visszacsatolás 22uF+1K). Ha mégis mély hang problémád adódna az nem a becsatoló nagysága miatt van.
A táp rész nem világos... Nekem a sima pufferral semmi zaj nincsen, így meleget csak a végfok, és a 470 ohm okozhat (nálam mindkettő bordán). Azonban, mivel nem láttam a kivitelezésed, saccolni sem tudom az esetleges érzékelt problémáidat. Az építés milyenségének eredménye érzékelhető adott esetben. És az illesztéseknek is is van hallható eredménye. Ami a nagyobb puffereket illeti, KT megemlítette a tán pont ennek a kapcsolásnak tapasztalt hangjára, hogy jobbnak érzi. Én meg is említettem neki, hogy ezt ne csak a kapcsolásnak tudja be, hanem a nagyobb pufferkapacitás is része ennek. És meg kell említenem, hogy aki jobb térhatást szeretne az ne sajnálja a valós duál-monó kiépítést, hiszen jelentős árkülönbséget csak a második pufferkondi állománya jelent.
Szia!
A JLH '69 erősítőt módosítottam a 72 Ω-os fejhallgatódhoz. A hozzászólásaidból azt szűrtem le, nem kell nagy erősítés, ezért 10 dB-re méreteztem a visszacsatolást. A rajzon szereplő tranzisztorok típusa csak ajánlás. A teljes áramfelvétel a terv szerint 150 mA csatornánként. Ha ez nem jön össze akkor R7 értékét kísérletezd ki egy 5-10k-s trimerrel és válassz olyan szabványos ellenállást, amivel az áramfelvétel 120-150 mA tartományba esik. Tápfeszültségnek 24 V-ot ajánlok, L7824 stabilizátorral. A fejhallgatód terhelhetőségét nem kérdeztem. Ezzel a tápfeszültséggel a 72 Ω terhelésre 800 mW leadására képes az áramkör, ami kb. ötszörös egy Canamp-hoz képest!
Tetszik ez a kapcsolás! Azt hiszem én is megpróbálom megépíteni. A "lustaság fél egészség"? így megkérdezem, hogy ehhez nincs véletlenül egy publikálható panelrajz?
Teljesen hasznos! Köszönöm! A napokban neki is állok!
Majd figyelni kell a végtranzisztor lábkiosztására!
A BD139 ECB, a "lelet" BCE.
A kimeneti kapacitás fóliakondi tálcája
Már a lemezvágó ollóval is nehezen bánok… Ha kompromisszumok árán is, de ez is elkészült. Fejhallgató erősítő leválasztásaHello!Van egy Bluedio HT2 bluetooth fejhallgatóm. A korábbi verziójába szereltek jack be/kimenetet, ebbe már nem. USB-C csatlakozón keresztül lehet csak hangot beadni analóg eszközről, de ezzel több probléma van: -a fejhallgató csak recseg, ha ki van kapcsolva -bekapcsolva 3-5 percig tart csak, ha nincs BT kapcsolaton -BT kapcsolat szükséges a folyamatos használatához, ezáltal folyamatosan merül feleslegesen -több jack - USB-C átalakítóval is teszteltem, a gyenge hangok vágva vannak, mint egy felüláteresztő szűrő esetében Beépítettem egy jack csatlakozót, amivel 1 hónapig működött is a dolog, ekkor BT használat után bekapcsolva maradt, túlmerült. Az akku le és visszaforrasztása segített, hogy ismét bekapcsolható legyen, viszont azóta a jel egyik oldalon torzít. Leforrasztva a negatív közösítést, a hang helyreáll. Fontos, hogy a 2 hangszóró negatívja nem közös, ugyanakkor jack aljzat nem kapható, ami negatívot kapcsol, csak olyan, ami a pozitívot választja le, ami esetemben nem megoldás, mivel a negatívot (földet, árnyékot) kell szétválasztanom jack használatakor. Kapcsolókat néztem, karos nem jó, mert kiáll, zavaró. Toló nem jó, mert szögletesen nem tudnám szépen megmunkálni a mindenhol íves burkolatot, mikro méretű benntartós 4 pólusú nyomógombot meg nem nagyon találok, ami bele is férne és tényleg kicsi. Gondolkodtam galvanikus leválasztón, de gyári esetében nem is férne be a burkolat alá, illetve az is 2 pozitív és 1 negatív leválasztásával dolgozik. Meg azok általában Line és nem Speaker vonalra készülnek, tehát teljesítményvesztés is lenne. Ezek fényében (azon kívül, hogy vegyek másik fejhallgatót), mi lenne a megoldás a problémámra azt is figyelembe véve, hogy a környéken nincs alkatrész-bolt, alap alkatrészeim és alap tudásom van csak. Még tipp volt egy szilárdtest relé is, ami bekapcsolt állapotban szétválasztaná a negatívot, de ezek tudtommal legalább 5V-ról működnek a meglévő 3,7V helyett, plusz további fogyasztást eredményezne BT használat közben. De ha tévedek (3-3,7V-on is üzemel, kikapcsolva is tud összezárni, nem fogyaszt számottevőt), akkor lehet ez a megoldás?
Szia.
Ha jól értem hangszóróra ment a jack közvetlenül de a saját erősítője nem volt leválasztva? Biztos valami bridgelt végfok van benne, ha nem közös a negatív. Esélyes, hogy a kimenet lekotlott ezért torzít.
Rendes működés (jack nélkül) esetében már nem torz, de amint közösítem a negatívot, az lesz.
A közösítés alternatíváját továbbra is keresem, mert ez megoldaná a problémát. |
Bejelentkezés
Hirdetés |