Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   53 / 780
(#) Bassmester válasza Skori hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
Jajj hát persze...
Bocsi, de már nem fog az agyam
Köszi
(#) Skori válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
60uH szórással, 66kHz-en, a táp kb 510W-nál kezd határolni, felette kimegy a rezonáns módból (romlik a hatásfok és csökken a kimenő fesz) De nézd meg a táblázatot amit belinkeltem.
(#) Benzol válasza Skori hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
Skori ! Az mit jelent hogy kimegy a rezonáns módból ?
(#) Bassmester válasza Skori hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
Ez nagyon jó kis számítótáblázat
Köszi szépen.
(#) Skori válasza Benzol hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
Azt jelenti, hogy a határteljesítmény feletti terhelés esetén a kondikkal párhuzamos diódákon is fog áram folyni, nem a nullaátmenetnél fognak kapcsolni a fetek, és megjelenik rajtuk a vezetési veszteségen felül a kapcsolási veszteség is.
Magyarul ilyenkor nem rezonáns módban, illetve nem rezonáns tápegységként működik. Rezonáns működés lényegében csak a határteljesítménynél kisebb terhelés esetén van.
(#) Skori válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 17, 2009 /
 
Szivesen
(#) Bassmester válasza Skori hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Na basszus... lehet hogy rosszul mértem. Ha csak simán összeérintem a mérőzsinórt, 7- 8 uH-t mutat a műszer. Ezt le kell vonni az eredményből? Vagy a mérésbe ez nem számít bele? Használjak rövidebb zsinórt? Te hogyan szoktál induktivitást mérni?
(#) Bassmester hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Van egy toroid gyűrűm, melyről már érdeklődtem korábban. Megmértem az induktivitását, 10 menettel 0,94mH. Milyen anyag lehet ez? Jó lenne trafónak?
(#) Skori válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Idézet:
„Ha csak simán összeérintem a mérőzsinórt, 7- 8 uH-t mutat a műszer. Ezt le kell vonni az eredményből?”

Igen
Idézet:
„Használjak rövidebb zsinórt?”

Igen
Idézet:
„Te hogyan szoktál induktivitást mérni?”

Rövid vezetékkel.
Amikor a szórást mérem akkor arra is filgyelni kell, hogy a szekunder oldali rövidrezárás is közvetlenül a trafón legyen ne vezetékdarabbal.
(#) Skori válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
Az induktivitása alapján igen, az anyaga alapján talán... ki kellene próbálni, hogy melegszik-e vagy sem.
(#) kbalazs018 hozzászólása Márc 19, 2009 /
 
Próbálkozok egy rezonáns táppal ir2153-as ic vel. Próbálom Skori és Cimopata leírásai alapján beállítani, a gond az, hogy a felső FET elég jól melegszik. Az alsó hideg, a gate-ken szép negyszögjel van.
A vas egy autós erősítőből kiszedett toroid.
A=86mm2
Al=2600
primer: 40 menet
szórt induktivitás: 75uH körül
rezonáns kond: 68nF
kb: 70kHz körül megy most, ez alatt zizeg a trafó.

Olvastam a ZVS kondiról, ezzel megoldható lenne a problémám? Tudnátok segíteni, hogy kell kiszámolni az értékét?
(#) cimopata válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
A felső oldali fetmeghajtónak minden rendben van a tápfeszültségével? Mert ha esetleg alacsony akkor nem tud rendesen nyitni a fet.
A lassú nyitás/zárás okozhatja a melegedést annyi szent.
(#) kbalazs018 válasza cimopata hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
Tápfeszt mértem, 14,5V. Elindul a FET-es segédtápról és utána már táplálja magát.

Ahogy a leírásban is írtad élesztésnél mértem a gateket úgy, hogy a felső fet source-t földre kötöttem, úgy rendben voltak a jelek. Működés közben a felső FET et csak a földhöz képest tudom mérni (második kép) nem tudom mért van benne az a kis felugrás és vissza.

A másik képen a félhíd kimenete a földhöz képest.

Szkóp: 2uS/div, 5V/div és a mérőfelyen 10 es osztó
(#) Skori válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Balázs!
A trafód kb. 0,18T indukkcióra van méretezve ezzel a menetszámmal, ez valószinüleg kicsit sok, valamivel nagyobb menetszám kellene rá. Nem melegszik a vasmag?

A rezonáns kondi 2x 68nF vagy összesen annyi? Mert csak akkor lesz 70kHz a rezonanciafreki, ha összesen annyi... Szóval? (azért gyanús mert a 34nF-os kondi ritka a 2x 33nF, ami valójában kellenne hozzá, összesen 66nF)

A jelalakokat milyen terhelés merllett mérted?

Az 50V/div kissé furcsa! Miért csak 200V van a félhíd kimenetén???

Milyen tipusú fetet használtál? A Gate fesz emelkedése eléggé ívelt, lehet hogy tényleg lassú a kapcsolás. Melyik rajz szerint építtetted meg az áramkört, és pontosan milyen alkatrészekből?

A melegedést nem a ZVS kondi hiánya okozza, anélkül is működnie kell a tápnak.

Esetleg tegyél fel fotókat is.
(#) kbalazs018 válasza Skori hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Skori igazad van, pedig nem egyszer elolvastam az oldaladon a leírást, és itt a hobbielektronikán. Mégis rosszul számoltam. A kondik 2*68nF. Újraszámolva 50kHz a rezfreki. Ahhoz viszont tényleg több menet kell.

A tápot egy 24V 60W-os izzóval terhelem.

irf 840 es feteket használok. (ez volt a fiókban)
Az önrezgős tápod nagyon jól működik, ezekkel a FEt-ekkel és pc trafóval. De ha jól értelmeztem amit írtál önrezgősből nem nagyon lehet 5-600W-os tápot csinálni.

A kapcsolás az ir2153 alapkapcsolása, ami az oldaladon is van, és itt a hobbielektronikán.

Számolgatok egy kicsit, és kísérletezek, jelentkezek az eredményekkel.
(#) Bassmester válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Én is ezt csináltam meg, és simán lead 550W-ot.
Egy kérdésem azonban nekem is lenne: mekkora NTK-t rakjak a 230V-os betápra? Bekapcsoláskor nagyot szikrázik, de a nyugalmi áramfelvétele csak 22mA.
(#) kbalazs018 válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Milyen típusú vasból csináltad a trafód? Mekkora a keresztmetszete?
(#) kbalazs018 válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Módosítottam a prímer menetszámot 52-re. A szórt induktivitást nagyon nehéz beállítani, kicsit mozdítok a tekercseken és változik. Gondolom ezért van az, hogy bekapcsoláskor jól megy aztán kicsit később elkezd zizegni a trafó. Ha emelek a frekvencián akkor ebbahagyja.

Ez csak egy teszt példány, vagy rendelek Tali bt-től rendes gyűrűmagot, vagy van itthon EE magom. Típusát nem tudom Al=5000 vaskeresztmetszet 350mm2. Ebből kb mekkora teljesítményt lehetne kivenni?

Az jó megoldás, hogy a primer fölé feltekerem a szekunder, így szoros csatolásom lesz, de beteszek egy soros induktivitást, mint Skori önrezgős tápjában? Osztott tekercseléssel elég nehéz beállítani a szórt induktivitást. Főleg, hogy nem osztott a cséve.

Áramváltó tekercset milyen vasból kell csinálni? Magas vagy alacsony Al értékűből?
(#) Bassmester válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
ETD 49 mag, N67-es anyag, 2,11cm2. 25 menet primer, 2x7menet szekunder, 52uH szórási induktivitás. Az áramváltót 1,5 cm-es sárga gyűrűből csináltam, többet nem tudok róla de működik.
(#) Skori válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
4ohm-os NTC-t használtam, és Attila rez.tápjába (600W) is ilyen került.
(#) Bassmester válasza Skori hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Oké, köszi. Tudsz esetleg konkrét tipust ajánlani?
Tudnád linkelni Attila tápjának rajzát?
(#) Attila86 válasza Bassmester hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Az "én tápom" úgy értendő hogy az én tulajdonom. Gyakorlatilag azonban az a táp Skori elvi rajza alapján készült, én csak a nyákot terveztem hozzá és a szekunder oldalt úgy alakítottam ahogy nekem kellett.
A táp rajza szinte teljesen megegyezik Skori oldalán lévővel:
Bővebben: Link
Bővebben: RAJZ
Bővebben: Fénykép
(#) kbalazs018 hozzászólása Márc 20, 2009 /
 
Utánanéztem a vasmagnak amit említettem, elvileg E55 típusuval egyezik meg, viszont ha jól néztem a táblázatokat akkor csak 25kHz ig működik.

Készítettem hozzá csévetestet.
Primer: 34 menet
szekunder: 6 menet
szórt induktivitás 50uH
szekunder fesz: 21V (terhelve)
Terhelés: 24V 60W+21W izzó


Fetek most nagyjából egyformán melegednek. Viszont kicsit jobban mint az önrezgő tápban. A trafó is melegszik kicsit. Lehet sok neki az 55kHz? Vagy túl van gerjesztve?

Prímer menetszám számolásánál, félhíd esetén mekkora feszültséggel kell számolni? Féltápfesz? (150V)?

Mert ezen az oldalon a tápfeszt várja. kicsit kezdek belekeveredni
(#) Skori válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Üresjárásban akár 160V is lehet, de általában én is 150V-al számolok. Viszont a 0,18T, ami a korábbi adatok alapján kijött, szerintem mindenképpen sok.


szerK: Ha jól nézem az E55 3,45cm2, így 34 menettel nincs túlgerjesztve. Lehet, hogy egyszerüen a vas anyaga nem túl jó. Milyen huzallal tekercselted meg?
(#) kbalazs018 válasza Skori hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Primer huzal 3*0,3mm es zománc, a szekunder 6*0,3mm.

Közbe kiderült mért volt a félhíd kimenete 200V. Leválasztó trafóról ment a táp aminek a feszültsége visszaesett 198V-ra, így egyenirányítás után is csak 232V.

Szerintem is a vas anyaga nem túl jó, viszont olcsó.
(#) cimopata válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Az biztos hogy olcsó, csak kár hogy csévét nem árulnak hozzá
Az egyém N2TN-B-s kb 100kHz ig jó.
Valami 400ft volt összvissz.
Viszont ez a csévetested kartonból egész jóra sikerült.
(#) Bassmester válasza Attila86 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Oké, így már világos Köszi.
(#) Skori válasza kbalazs018 hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Mekkora teljesítményt szeretnél kivenni a tápból?
A 3x 0,3mm-es huzal kb. 1A-re elég -> tehát kb 150W primer oldalon. A szekunder oldalon a 6 szál kb. 2A-re elég, de ha duplán van (2x egyutas ei. miatt) akkor 3A körülire még ok. Ez viszont azt jelenti, hogy a 24V-os izzóddal már meg is közelítetted a táp jelenlegi terhelhetőségét.
(#) Bassmester hozzászólása Márc 20, 2009 /
 
A képen látható szigetelt vörösrézszalagból milyen tekercset lehet csinálni? N-67-es anyagú E-magról bontottam. Csak simán fel volt tekerve mint egy csiga.

DSCF4397.JPG
    
(#) kbalazs018 válasza Skori hozzászólására (») Márc 20, 2009 /
 
Ez most csak kísérleti pédány, ha jól működik majd 80V 600W. Erősítőt szeretnék róla táplálni, és 1000-1200w kellene de szerintem egyszerűbb 2 500W-osat csinálni.

Előbb +próbáltam elindítani rendes 220V ról és egy villanás után a felső FET tönkre ment
Korábban leválasztó trafóról ment ott nem volt teljes tápfesz de, járattam kicsit 220V-ról is akkor még bírta.
Következő: »»   53 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem