Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   295 / 2500
(#) masterknave válasza varttina hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
Köszi szépen! Igen már megvannak a tranyók, az elsö erösitömböl valók aminek már elöregedett a panelja. 2000-ben csináltam, filcel rajzolva kezdöként, és nem volt lekezelve rendesen
(#) tankos válasza CIROKL hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
Szia .
Végül is kaptam érdemi választ, mert jött egy srác és elvitte 20.000-ért.
Gondolom ő ismeri a probléma megoldását.
Még hálálkodott is az olcsóságért. (5000-ért volt nálam-így egy nap alatt kerestem 15.000-t)
Üdv.
(#) WaRL0 válasza varttina hozzászólására (») Máj 14, 2009 /
 
Szia.Megmertem a feszultseget 19.8 at mertem es a tapfesz pedif 20.6 most mit csinaljak ? a vegtranzistorok egyan talan nem melegednek.
(#) varttina válasza WaRL0 hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Szia! Szerintem mérd meg R10 értékét. Most vagy 19,8 A folyik az áramkörben, amit kétlek, vagy pedig R10 nem 1 ohmos. Elképzelhető, hogy a 1 k ohmost vettél (vásárláskor előfordulhat ilyen félreértés), ezesetben csak 19,8mA folyik az áramkörben, ezért nem melegszenek a tranzisztorok.
(#) WaRL0 hozzászólása Máj 15, 2009 /
 
Szia.Lehet hogy en tevedek de szerintem te felreertetted amit irtam. 19.8 V van a R10 ket laba kozott es a tapfeszultseg pedig 20.6V szoval 20.6-19.8=0.8V ennyit esik a feszultseg es par hozzaszollassal ezelott azt irtad hogy 0.5-1V-ot kell esnie ezen az ellenallason.

Szia
(#) Imi65 válasza WaRL0 hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Ha azt kérik Tőled, hogy mérd meg mennyire van a szomszéd kapuja a Tiédtől, akkor azt nem úgy teszed meg, hogy megméred az utat Kecskemétig a Ti házatoktól, majd a szomszédtól is Kecskemétig, és a kettőt kivonod egymásból. A mérés elvileg jó, de a valóságban nem így kivitelezzük. Az előbbi példánál sem azt mondod, hogy Kecskemét 86342m, a szomszéd meg 86319m. Ebből kevesen jövünk rá, mit is akartál mondani.
Az ellenálláson eső feszültséget a sarkain EGYMÁSHOZ képesti feszt értjük, nem valami viszonyítási ponthoz.
(#) Mayan hozzászólása Máj 15, 2009 /
 
Na már saját tápja is van a zen erősítőmnek, egy kb. 60 wattos 9V-os trafó, a puffer csak 10000 mikró, és semmi búgás. Ez is az előnye a fojtós megoldásnak hogy elnyeli a brummot. A bemenő kondit lecseréltem 6,8 µF MKT-re és kicsit nyíltabb és tisztább lett a hangja. Kicseréltem a potit is mert nem volt jó a szabályzás, 100k log. volt, 10k lin. lett, ezzel már jó.
Viszont ki kellett cserélnem a két fetet is mert egy véletlen szikrával a tápkondiból kinyiffantottam őket... na de semmi gond mert most jobb mint valaha...
Talán még egy jobb graetz lesz benne, és kész...
(#) Szegedi Sándor válasza Mayan hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Azt a fojtótekercset mivel lehet még helyettesíteni?
Ha saját magam tekernék egy légmagos tekercset az nem lenne jó?
Ha jó lenne akkor hány mH-nak kellene lenni?

Néhány éve láttam a házban egy 40wattos fojtót de most sehol se találom.
(#) varttina válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Egy rajzon 100mH-t láttam. Még nem építettem tekercses verziót, de szerintem jobb lenne egy trafómag megtekerve, légrésesre összerakva.
(#) Tomy27 válasza Mayan hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Engem is kíváncsivá tett a dolog,így valószínű hogy holnap próbaképp én is összedobok egyet,persze doboz nélkül.Azt kérdezném meg hogy a fojtó hány Ohm-os?
(#) Mayan válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Ez a fojtó 4 ohmos. A korábbi 7 ohmos volt. Tehát kb. itt körül jó...
(#) Mayan válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Lehet helyettesíteni megfelelő ízzóval pl. 12V/15w, vagy ellenállással pl. 4.7 ohm/ 25W. De tekerni nemigen érdemes, főleg nem légmagosat. Vasmagos kell, abból is jó nagy...
(#) varttina válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 15, 2009 /
 
Elvileg minél kisebb a folytótekrcs ohmikus ellenállássa annál jobb. Gyakorlatilag a nyugalmi áram stabilitásához jó ha legalább 1-2 V esik a tekercsen. Ha sikerül szerezned jó nagy lemezelt vasmagot, szerintem tekerd meg a folytó tekercset legalább a tápfeszültséghez tartozó menetszám háromszorosával (trafóknál használatos képlettel számolhatsz). Van egy 6cm^2-es vasmagom, amit kísérlet képpen folytótekercsnek akarok megtekerni.
(#) Tomy27 hozzászólása Máj 15, 2009 /
 
Szerintetek egy 20W vagy 40W-os neon cső fojtó trafója jó lehet erre a célra?
Mert mintha rémlene hogy valahol lapul egy...
(#) masterknave válasza masterknave hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Üdv!

Megint én!

Ezt nem hiszem el, megépitettem a 10W-os JLH-t és leesett az állam :nevetes2:

Simán leszolja az egységcsomagban vásárolt TDA2052-t ami állitólag 60 W

Ráadásul jelenleg csak bord-on van összetákolva, egy labortáppal meghajtva, 28V 1A nyugalomban, többet nem merek neki adni mert nagyon melegszenek ezek a BD249C-k, az alkatrészek sem pontosan azok amik a rajzon vannak(elkokat csak nagyobbakat találtam, meg egy két ellenállat is picit más 10% -on bellül)
Viszont tényleg nagyon meleg a borda pedig van vagy 40cm, lásd kép.

Valaki kérte a nyáktervemet jpg-ben itt van, ilyet sikerült csinálni.
(#) Tomy27 válasza masterknave hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Szia!
Hány voltról megy hány ohm-os hangszóróval terheled?
Betudnád linkelni a kapcs rajzot?
(#) masterknave válasza masterknave hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Még leirom, milyen alkatrészek mások, hátha valaki még ki szeretné probálni igy is .

A tranyokkal kezdeném, a vége Két darab BD249C, a Q3 2N2219A.
A kondik C2, 5 330µF 100V, C1 100µF 50V, C3 10000µF 50V + párhuzamosan 680nF 100v stiroflex, a bemeneten 470nF 100V szintén stiro.
Ellenállásbol R4 100ohm, R6-ot meg két párhuzamos ellenállásbol csináltam.

Semmi zaj, torzitásmentes fülre , Pedig csak 28V 1A.

A hangszoró egy 25cm MNC 8ohm 140 literes mélyládában(zárt)

(#) Tomy27 válasza Mayan hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Szia!
Megtaláltam a két neon fojtót, de igen magas a belső ellenállásuk (28ohm,36ohm) gondolom így ezek nem alkalmasak erre a célra mert kis teljesítményűek?
(#) Mayan válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Nem, azok nem jók. Sokkal kisebb ellenállású kell, különben át sem megy rajta a szükséges áram, és csak pici teljesítményt adna le vele a kapcsolás.
(#) Tomy27 válasza Mayan hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Szia!
Megcsináltam a zen általad is megépített fet-es verziót.
Próbaként egy erősítő trafó primer tekercsét kötöttem be fojtóként ami 8ohm körüli.Elsőnek egy 5w 4ohm pc hangszórón indítottam és ami elsőre megütötte a fülem az a kellemes már már csillogó magas hangok.Majd rákötöttem az oszlop hangfalra és kiderült hogy nem csak a magas hanem a mély hangok is szépen megvannak.Viszont valamiért nagyon torzít én DVD-ről hajtom és nagyobb hangnál már hallani hogy erőssen torzul a hang.Én irf 540-el építettem meg mert ebből még maradt 2db a multkori vf2 rendelésből. A nyugalmi árama 820mA és 12V pc tápról megy,de a fet D-S lábán 3,5V a trafó tekercsén meg 7,7V körül mozog.Lehetséges hogy túl sok feszültség jut a trafóra és kevés a fet-re ezért torzít ennyire?Mert hirtelen másra nem tudok gondolni.Neked egyébként mennyire tiszta a hangja nagyobb kivezérlésnél, illetve hány voltról üzemel most?Te mérted hogy hány volt esik a tekercsre és mennyi a fet-re?Egyébként a hangjával nagyon megvagyok elégedve, csak a torzítás okára kellene rájönni.
(#) CHZ válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Ez természetes , kicsi a tápfesz , nincs nagy kivezérlési lehetőség .
(#) Tomy27 válasza Mayan hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Egyébként szerinted nem túl kicsi a 10K ellenállás a G-D lábán?Mivel hogy a fet-nek nell áram a nyitáshoz,meg az általad belinkelt oldalon is 140-180K használtak.Látom kicserélted a képet az adatlapon...
(#) magitor hozzászólása Máj 16, 2009 /
 
Hali urak, lenne egy kérdésem, tudna nekem e adni ehez a kapcsoláshoz egy tápfesz tervrajzot? az tda2003 massal van meghajtva ez a monoblokk, viszont úgy kellene hogy 2 blokkot hajtanék mert ugye úgy stereo . Az adatok ott vannak. már megépítettem működik csak nincs megfelelő tápom hozzá és elég kezdő vagyok erőlködő építésben és abetáp részét abszolút nem ismerem.
(#) proli007 válasza bereczk.jans hozzászólására (») Máj 16, 2009 /
 
Hello!
Köszi, majd megvizslatom. Azon nem csodálkozok, hogy az AGC nem volt hatásos. A BF nem egy változó meredekségű cső...
üdv! proli007
(#) varttina válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 17, 2009 /
 
A zárt magos trafóval csak az a gond egyenáramtól telítődik, így ellenállásként működik. Tényleg kevés az a feszültség ami a FET-en esik. Próbáld meg valahogyan csökkenteni a S-G feszültséget legalább annyival, hogy D-S lábak kötözzi feszültség legalább 6V-ra emelkedjen. Ennek egyszerűbb módja, ha kiveszed a 10k ohm-os ellenállást, és beraksz a helyére egy trimmert, amelynek harmadik lábát a GND-re (-) kötöd.

trimmer.png
    
(#) Tomy27 válasza varttina hozzászólására (») Máj 17, 2009 /
 
Vagyis akkor az ilyen trafó nem igazán használható fojtóként?Mert van több is de akkor nem is próbálgatom.Gondolom így hogy a trafóra esik a több feszültség rosszabb a hatásfoka is?Én is gondoltam a trimmer-es megoldásra csak attól tartok hogy ha csökkentem a nyitó fesz mértékét, akkor még kevesebb lesz a nyugalmi és nem lesz tisztán A osztály,vagy ez butaság?
(#) varttina válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 17, 2009 /
 
Ha legalább 24V-os a trafód, akkor szerintem érdemesebb lenne a szekunder oldallal próbálkozni. Ha elég nagy a vasmag, és nem küldessz át a tekercsen túl nagy áramot, akkor nem megy át telítésbe. Ha 8 ohmos a hangszóród, 1,5A nyugalmi áramot javaslok.
(#) Tomy27 válasza varttina hozzászólására (») Máj 17, 2009 /
 
Most 12V pc tápról özemel és egész éjszaka szólt, és gyakorlatilag melegebb a trafó mint a hűtőborda.
Még az elején az volt a terv hogy a szekunder-t használom csak méregettem a belső ellenállásukat és igen kevésnek bizonyult.Ezért gondoltam megpróbálom a primert.Ez egy 100-150W erősítő trafó így a szekunder még az 1ohm-ot sem éri el,de vannak kisteljesítményű trafóim is aminek a szekundere 3ohm-ot is eléri viszont azok kis méretűek,ez nem probléma?
(#) varttina válasza Tomy27 hozzászólására (») Máj 17, 2009 /
 
Éppen az a jó, ha kicsi az ellenállása. Nem kell a trafón 6V-nak esni, elég oda 1V is. A trimmert állítsd minimum helyzetbe, majd bekapcsolás után addig tekerd, amíg a nyugalmi áram el nem éri a 1,5A-t. Folytótekercses változatnál nem árt a FET S-G lábai közé egy 12V-os Zéner diódát rakni.
(#) Tomy27 válasza varttina hozzászólására (») Máj 17, 2009 /
 
Ok köszi a tanácsot,megpróbálom amiket mondtál,majd írok a fejleményekről.
Következő: »»   295 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem