Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Modellszervó ajtóműködtetéshez
Lapozás: OK   1 / 2
(#) Cs.Csaby hozzászólása Jún 7, 2009 /
 
Egy 0-s (1:45) méretarányú metrómodell építésébe fogtam. Rádióval szeretném vezérelni és kérdésem a következő: Hogyan lehetne a vevő jeléhez egy olyan vezérlőt csinállni, ami ajtószárnyanként (apró motorokkal vagy nemtudom) működetné a szerkezetet, ha lehet olcsón kéne kivitelezni
Visszajelző kapcsolókra gondoltam az ajtószárnyak végállásában, amik megállítják a motorokat, ha a szerkezet elérte a telljes nyitást/ zárást. Olyannak kéne tűnnie, mint az eredeti, csak apró kivitelben.
Ja és legyetek szívesek úgy válaszolni, hogy én is értsem, mert elektronikához sajna (még ) nem sokat értek... :$
(#) Ksanyi válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 7, 2009 / 4
 
Szerintem,(ha van hely), a kocsiban kifeszítesz egy görgőkkel végtelenitett skálahúrt és az ajtó egyik szárnyát az alsó,a másik szálhoz kötöd.Így,ha meghúzod a skálahúrt az ajtó két szárnya ellentétes irányban mozog.A skálahúrt húzhatod szervóval.Mindjárt dobok egy móricka-rajzot,hogy képzelem el

ajtó.JPG
    
(#) Cs.Csaby válasza Ksanyi hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Értem. Nem is rossz ötlet és az ajtó aljára lehetne is tenni kis füleket, amik a végállást jelző kapcsolót működtetnék...
ez amolyan intersparos fotocellásajtós szerkezet
Megjegyzem, de még várom az ötleteket
(#) Ksanyi válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
Ha az egyik görgő egy szervó tengelyén van,nem kell végálláskapcsoló
(#) Cs.Csaby válasza Ksanyi hozzászólására (») Jún 7, 2009 /
 
deviszont nembiztos, hogy a szervó tengelye pont akkorát fordul, hogy az ajtó végállását éppen elérje...
de ha kiherélem a szervó potiját, és rákötöm két kis mikrokapcsolóra az ajtónál, pont a megfelelő helyen fog megállni.
(#) Ksanyi válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 8, 2009 / 1
 
A szervó 120-180 fokot fordul,hogy mekkorát tud húzni,az attól fögg,hogy milyen nagy görgő van rajta.A szervó nem működik csak a potival,de azt ki tudod szerelni kívülre egy áttétellel, és akkor az határozza meg mennyit fordul faltól-falig
(#) a spojleres válasza Ksanyi hozzászólására (») Jún 8, 2009 / 1
 
szia ha meghatározott fokot kell a szervodnak nyitni azt is meglehet a szervokkal csinálni ha kevesebbet akarsz hogy nyiljon ki akkor az adoba lévő potmétert vagy az adoba lévő kapcsolon kapcsolt ellenálások leosztását kell változtatni akár egy-egy potméterrel akár csk ellenálással ha többet akarsz a 120 foknál akkor a szervon lévő ellenálást ill potit kell megtoldani a végkitérés miatt de a szervo csak annyit tud majd fordulni amennyit a potméter fordul kb 270 fok ezt vedd figyelembe de megoldhato lenne az is hogy 360 fokot vagy még többet forduljon a szervod ijen esetben a potmétert egy áttételes mehanikával pl 1:2 fogaskerék áttétel kell meghajtani hogy a szervo kar többet forduljon mint a poti)
ja gondolom a modell irányitos készülékek szervoirol van szo ha kell részletesebben leirom neked és lerajzolom ha ez irányba akarsz menni üdv sok sikert
(#) Cs.Csaby válasza a spojleres hozzászólására (») Jún 8, 2009 / 1
 
Jól hangzik a dolog...
Érdekelne a rajz és a leírás, a kettőtök ötleteiből elég jó szerkezetet lehetne csinállni
ja és még1 kérdés. Hogyan lehetne megoldani, hogy a vevő jelével ledeket vezérelhessek. Tehát kapcsoló billent a távin és a modellen nem szervó tér ki teljessen, hanem lámpa kapcsol be...
(#) Ksanyi válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
A modellirányító adó minden csatornán egy négyszögjelet ad ki.A frekit nem akarom meghasalni,majd megmérem,a lényeg az,hogy a négyszögjel 1 és 2 ms közötti időtartamig pozitív.Ebből adódik,hogy a szervó középhelyzetéhez 1.5 ms-os jel tartozik,amihez lehet ugyan csinálni kapcsolást,hogy csak az 1 ms-os jelre adjon ki egy jelet,de a modelleken is inkább az a gyakorlat,hogy egy szervóval mikrokapcsolót,vagy tolókapcsolót kapcsolnak át.
Egyébként mekkora ez a metró kocsi?
(#) Cs.Csaby válasza Ksanyi hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
45 ször kisebb az eredetinél (hosszúság:418mm, szélesség:22,3 magasság:81,73) szal van elég hely, de vmi preckósra gondoltam mert a mikrokapcsolós kicsit sufnituningnak tűnt...
(#) Ksanyi válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
rc-kapcsoló
Akkor használd ezt,ez pont azt csinálja,hogy bekapcsol valamit.
(#) pittyu válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 8, 2009 /
 
Szia. Rc kapcsolót pár száz forintért lehet csinálni CD4013 IC vel.Nézz szét modellező boltok honlapján: megfelelő bowdenek, karok stb kaphatóak. Egy szervóval több ajtó is működtethető egyszerre,még úgy is, hogy középről kétoldalra mozognak. A szervót szervó teszterrel lehet működtetni.PL: NE 555- ös IC vel.Ksanyi megadta alehetséges megoldást.:már csak az áttételezést kell beállítani a megfelelő úthosszhoz.
(#) paul64 válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Én a következő megoldást választanám: 1db auttó központizár működtető motor, ez max 2000Ft és 1db kétcsatornás távvezérlő ez 6-8000Ft kapható belőle relézett kimenetű, beállíthatod, hogy impulzust, vagy állandó jelet adjon ki. Eleve jár hozzá a távirányító csak rákötöd a motort és egyik gombra nyit, a másikra zár.
(#) Cs.Csaby válasza Ksanyi hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Tudok ilyenekről, csak olcsóért próbálom kihozni a dolgot
A centrálzárassal szemben szerintem pittyu megoldása lesz a nyerő, mert igaz, hogy aránylag nagy a modell, de csak az alváz alatt tudom elhelyezni a dolgokat, tekintettel a belső tér kialakítására
(#) paul64 válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Miért a szervó, az RC távirányító és a vevő olcsóbb?
(#) Cs.Csaby válasza paul64 hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
nemfeltétlenül...
De mivel van két kibelezett autóm és azok elektronikáját fel tudom használlni, mért is ne próbállhatnám meg? így ingyen van végülis... és szerintem jó kísérlet
(#) pittyu válasza paul64 hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Szia. Nem hinném, hogy másfél kilométerről akarja vezérelni az ajtókat.Az adó-- és a vevő kilőve.A szervónak kell öt volt , plusz az 1---2 ms vezérlés amit egy egyszerű szervó teszter elő tud állítani.Egy potméter tekerése megoldja az ajtók nyitását.Ha logikai szintekkel kell vezérelni ,akkor kell egy áramkör ami lassítja az inpulzus átváltását (pl: repülő modell futómű mozgatás)
(#) paul64 válasza pittyu hozzászólására (») Jún 9, 2009 /
 
Azért volt az én javaslatom, mivel egy betű nem szólt arról, hogy van szervó, távirányító stb. Ahogy én tudom, ha meg kell venni, 1500-2000Ft egy szervó és 10000Ft körül van egy távirányító ezért mertem beleszólni.
(#) pittyu válasza paul64 hozzászólására (») Jún 10, 2009 /
 
Nincs probléma, azért van a fórum hogy megbeszéljük. A téma címében modellszervó szerepel.
(#) paul64 válasza pittyu hozzászólására (») Jún 12, 2009 /
 
Igazad van, mindenki azt a megoldást javasolja amiben ismeretei vannak, vagy meglevő alkatrésze.
(#) Twister válasza Cs.Csaby hozzászólására (») Jún 12, 2009 / 1
 
szia én valamikor a conradnál
conrad.hu
conrad.de
conrad.at mind az oldal müködnek
vettem 5 euroért ES 05 tipusu mikroszervot biztos van a magyar boltban is ill honlapon és már csak azt kell össze kötni a távirányitos autoddal de figyelj oda mert van pár távirányitos auto amejiknek nincs feszszabájzoja és a szervoja se motoros ill nem potméteres hejzet érzékelős csak érintkezők vannak van ahol meg az se csak balra huz meg jobbra huz
és az se mindegy hogy a poti mejik végét kötöd össze mert az egyik nem lassitja a motort hanem tovább huzza ez csak a probán derül ki majd vagy forditasz a motor forgásán ha lehet az irányt forgatnod
(#) F-romi válasza Twister hozzászólására (») Jún 28, 2009 /
 
en multkor vettem egy marek szervomotort (SG50) 5g. a sulya, 0,8Kg/cm tolassal. Tudok belole adni, ha kell valakinek. A tobbi privatban.
(#) meszi válasza Twister hozzászólására (») Nov 16, 2010 /
 
A conrad-ot én inkább kihagynám.
Piszok drága ott minden.
A neten rá kell kereni a modellező boltokra,
szervó adó/vevő elcsó áron van.
(#) brato hozzászólása Dec 25, 2011 /
 
Reloop -nak.

Valami egyszerű rajz kellene, hogy hogyan gondolod az ajtó lenyitását mechanikusan?
(#) brato válasza brato hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Bocs elirtam a címzést. csupahatosnak üzentem.
(#) reloop válasza brato hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Én is neki szánom a választ, remélem ide talál.
A kapu nyitó szerkezetekről venném a mintát, a mechanikai megoldásuk és a vezérlésük csereszabatosnak tűnik a feltett kérdéssel.
Szerk.: kapunyitásból is van 3 téma, ha jó az irány akkor majd kérek moderátori segítséget.
(#) brato válasza reloop hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
Írtam PM-ben neki a topic címet.
(#) csupahatos válasza brato hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
két megoldáson gondolkodtam:
-Bővebben: Link
-Bővebben: Link
(#) brato válasza csupahatos hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
A gázrugós rajznál lehet használni mikrokapcsolót.
(#) csupahatos válasza brato hozzászólására (») Dec 25, 2011 /
 
A második megoldás lenne az elegánsabb, csak kicsit bonyolultabb a mechanikája (ezt meg tudom oldani).
Tegyük fel hogy van végálláskapcsolóm a nyitott állapotra, akkor kb hogy néz ki a kapcsolás?
Következő: »»   1 / 2
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem