Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   536 / 3961
(#) Action2K válasza Izeg. hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Nem feszosztó kell, egy sima "bázisellenállás" elég. 1k-s körüli szerintem.
(#) mex válasza Izeg. hozzászólására (») Jún 22, 2009 / 2
 
Nem kell feszültségosztó,csak egy ellenállás,ugyanis az 555 kimenete két állapotot vehet fel üzemszerűen:tápfeszültségközeli,vagy pár tized volt. Tehát vagy kinyit teljesen a tranzisztor, vagy lezár. Az ellenállás értéke függ attól, hogy mekkora áramot akarsz a tranzisztorral kapcsolni,mekkora a bétája, és mekkora az 555 tápfeszültsége.
Példaképp tételezzük fel, hogy a tápfesz 12V, a béta 100 (ennyi biztosan van),és 500mA áramot akarsz kapcsolni. A 100-szoros áramerősités miatt a bázisáramot legalább 5mA-ra kell választani. Az 555 kb 11.5V-ot ad ki magas szinten,ebből még le kell vonni a tranzisztor nyitófeszültségét, ami~0,66V, tehát durván10,8V feszültségnek kell esnie az ellenálláson 5mA áram mellett. 10,8/0,005=2160 ohm. Megfelel a 2.2k ohm, vagy valamivel kisebb érték.
(#) Izeg. hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Nagyon szépen köszönöm , Pont ekkora értékekkel kel lszámolnom
(#) Izeg. hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
De mondjuk azt nem értem, hogy ha beállítom a kimenő áramot, akkor azt mindig le is fogja adni?
Tegyükfel, hogy én egy kis transzformátort akarok kapcsolgatni, aminek a szekunder oldalán változik a felvett teljesítméény. Akkor is jó ez a megoldás, vagy használjak esetleg FET-et?
(#) mex válasza Izeg. hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Úgy kell érteni,hogy a tranzisztor a max 500mA áramfelvételű fogyasztót eltudja látni árammal. Ha rákötsz egy 12V 100mA áramfelvételű izzót, ugyanúgy ellátja, mint egy 12V 500mA áramfelvételűt.
Ha Te trafót akarsz kapcsolgatni vele akkor sok más szempontot is figyelembe kell venned,például az induktiv feszültségtüskéket,amik a tranyó halálához vezetnek,ha nem korlátozzák valamilyen módon a nagyságukat.De ez már nagyon más "tészta", konkrét kapcsolás hiányában nem is érdemes belemenni.
(#) Izeg. hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
oké, akkor értem a lényeget köszönöm
(#) gtk válasza mex hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Legyszives mondjatok meg, hogy mekkora aramot tud kapcsolni egy tranyo akkor, ha a Collektor arama is korlatozva van egy ellenallassal. Hogy lehet egyszeruen kiszamolni?
(Mar annyit fele kapcsolast lattam, gyakorlatbol megy a dolog, de nem tudom hogy szokas szamolni.)
Egyes szamitasok meg agyon vannak komplikalva.
(#) mex válasza gtk hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Ez egyszerű. Ha a tranzisztort mint kapcsolót használod (tehát van egy ki, és van egy be állapota) akkor a kialakuló áramot a kollektorellenállás határozza meg az ohm törvény alapján. Amig ez az áram nem több mint a tranzisztorra megengedett áram addig nincs gond.
Valahol a másik gépen van egy jó link,megpróbálom előkeresni,nagyon szemléletesen mutatja az egyes áramköri elemek hatását a különféle kapcsolásoknál.
(#) mex válasza Izeg. hozzászólására (») Jún 22, 2009 / 2
 
Neked,gtk-nak, és sok más kezdő kérdéseket föltevőnek ajánlom ezt a...ldalt.

Könnyű rájönni a használatára,jobb billentyűvel kényedre kedvedre módosithatsz áramköröket,új alkatelemeket tehetsz hozzá. Java-s plugin szükséges.
(#) Balaa16 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Köszöszöm a válaszodat, most már értem, hogy miről van szó. :kalap:
(#) gtk válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Koszonom !
(#) Electricboy hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Helló! Egy aprócska kérdés kb. hány watt hőt képes levezetni egy CPU hűtő?

P3310088.JPG
    
(#) kisszee válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Húh, ez valami fantasztikus oldal, köszi.
(#) Mather válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Szia! Hogyan tudnám összehozni legegyszerűbb nyákot hozzá?
(#) Mather válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Kössz a rajzot A graetz az nem egyenirányításhoz kell? Elvileg az előző rajz szerint már eleve egyent kapna. Vagy a szűrésbe is beleszól? Ja és a rajzon még van egy 1micrós kondi is, az hová kerülne?
(#) zoly15 hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Sziasztok!
Készítettem egy leégett 230V 80W os forrasztó pákából egy 24V 72W-os pákát..
Az lenne a kérésem, hogy valaki tudna olyan kapcsolást adni ami a páka hőmérsékletét szabályozza?
Teljesítmény szabályozóra gondolok..
De lehetőleg a szekunder oldalra (24VAc) létezik ilyen kapcsolás?
Én 230V ra láttam csak eddig, aki tud, kérem segítsen!
Előre is köszönöm!

Üdv!
(#) Mather válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
köszi! Örök hálám!! Még ez a körömlakkos dolog érdekelne kicsit részletesebben?
(#) Axel hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Üdv!

Szerintetek érdemes megvenni a próbapanelekhez való drótkészletet 1500 Ft-ért vagy jó ha szalagkábelt veszek és azt szétbontva oldom meg az átkötéseket?
(#) csikosgabi hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Hy.Az lenne a kérdésem hogy-hogy tudnám kiszűrni azt a rohadt ventillátor ciripelést a hangfalakból egy végfoknál???

(#) Bago válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Nagyon jó oldal. Köszönöm, hogy megosztottad velünk
(#) Bago válasza mex hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
És még le is lehet tölteni...

Elektronikai bemutató :kalap:
(#) norby1 válasza Axel hozzászólására (») Jún 23, 2009 / 1
 
Üdv!
Szerintem nem érdemes annyi pénzt kidobni drót készletre. Én vettem 1 méter CAT5 ethernet kábelt (nem sodrott!), és azt bontottam szét. Máris lesz 8db, 1méter hosszú vezetéked, amelyet -ellenben a drótkészlettel- ráadásul igénynek megfelelően darabolhatsz fel.
(#) Axel válasza norby1 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Na, én is hasonlóképpen látom a helyzetet. Telefonzsinór meg UTP kábel az bőven akad itthon, jó lesz az szerintem nekem is. Inkább összedobok az árából egy primitív kis erősítőt...
(#) Electricboy hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Jó estét mindenkinek!
Lenne egy olyan kérdésem hogy:
Van-e olyan nyomó kapcsoló ami 2 áramkörös?
(#) The_W hozzászólása Jún 23, 2009 /
 
Sziasztok!
Kicsit átszervezem az elektromos holmijaimat. Kitűnő választásnak tűnt számomra először a jólismert salgó (dexion) polcrendszer, a horganyzott elemeket néztem ki, de eszembe jutott, hogy nem ismerem ezeknek az áramvezetési tulajdonságait.
Röviden egyébként két szerverszámítógépet, egy oszcilloszkópot (ősrégi analóg Orion), meg hasonló finomságokat pakolnék rá, de ugyanitt használnám is őket, olykor teljesen egy időben.
Tudna nekem valaki választ adni arra, hogy kelthet -e bármilyen elektromágneses teret ilyen esetekben a hatalmas fém polcrendszer? A kisülések, érintésvédelem megoldottak, vagy nekem kellene gondoskodni erről?

Előre is nagyon szépen köszönök minden segítséget!
The_W
(#) elektro777 hozzászólása Jún 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Segítséget szeretnék abban kérni, hogy megakarom építeni ezt a tapskapcsolót amit mellékeltem. Szóval először is milyen relét vegyek hozzá, hány V stb.? És még az, hogy eddig nem találkoztam ilyen ellenálásokkal, hogy pl: 2M2,
1K5, stb. Ezek mit jelentenek?
Válaszotokat előre is köszi!
(#) Frankye válasza elektro777 hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Relét a tápfeszültségnek megfelelőt vegyél, olyat, amilyenre szükséged van (1-2 morzés, azaz ennyi áramkörös).
Az ilyen jelölés lényege, hogy spórolnak egy tizedes vesszőt (pontot), azaz a 2M2 = 2,2MOhm, az 1k5 = 1,5kOhm.
(#) csikosgabi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
köszi szépen
(#) bancsi15 hozzászólása Jún 24, 2009 /
 
Sziasztok!

Most készül a mélynyomóm a TDA2003-as erősítőm mellé. Az erősítő bemenetén egy 3,5 Jack csatlakozó van. Erről venném le a mélynyomó szűrőjének is a jelet ( csak simán egy párhuzamos kapcsolással).

Az lenne a kérdésem, hogy ez így jó-e? Elbírja így az mp3 vagy mp4, vagy kell valami kapcsolás ide is?

Köszi
(#) bancsi15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 24, 2009 /
 
Szia!

Így gondoltad?
Bocsi, az lemaradt, hogy a TDA2003, az egy szetero erősítő
A mélynyomónál erre a szűrőre menne a jel.
Következő: »»   536 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem