Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   764 / 3961
(#) pear hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
beugrott alulátersztő szűrőt akartam írni, an most ha bekötök egy ellenállást és kondit ( megfelelő "méretűeket") akkor az nem fog torzítani?
ezt hova kell kötni, és 2x10W teljesítményhez mekkora legyen az ellenállás?
(#) tanci válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 26, 2010 /
 
Oké köszi. Csak ennyit szerettem volna hogy lehet-e vele valamit kezdeni. Köszönöm a válaszod.
(#) Csabessz hozzászólása Jan 26, 2010 /
 
sziasztok!

Airsoft-al foglalkozom és Ly-po(lithium polymer) aksihoz ugye vannak fiygelő áramkörök ugynevezett lopi őr áramkörök szeretnék építeni egy mert megvenni drága e nemtalálok kapcsolási rajzot ha esetleg van valakinek egy az elköldhetné vagy irjon privátban és ott megbesz h hogyna tudja elküldeni...

előre is köszi!

üdw.: Csabesz
(#) (Felhasználó 4577) válasza saraha hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
A kérdés első felére nem válaszoltam...
(#) hagymásbab hozzászólása Jan 27, 2010 /
 
Sziasztok!

A csatolt képen látható a tekercs és méretezése. Azt szeretném kérni, hogy valaki magyarázza el nekem a megjelölt 1-es és 2-es képleteket.
Köszönet érte, ha valaki megteszi!

tekercs.jpg
    
(#) magam válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
Imi65
köszönöm a segítséget.
(#) Csaplar hozzászólása Jan 27, 2010 /
 
Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy létezik esetleg valamilyen vonalkód olvasó modul?
Amit be lehetne építeni saját készülékházba és mondjuk egy PIC-el kommunikálna?

Köszi
(#) magam válasza hagymásbab hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
Tisztelt hagymásbab.
az a fluxus képlete ami a vasmagban keletkezik miután rákapcsoltad a primer tekercsen keresztül a feszültséget és a szekunder tekercsben a nyugalmi indukció törvénye alapján és a menetszámmal arányosan feszültséget indukál.
(#) csezoli21 hozzászólása Jan 27, 2010 /
 
Helló
Van egy feleslegessé vált atx pc tápom, és arra gondoltam csinálok belőle egy labor tápot!
Ha az információim jók, akkor az 5 és 12 voltos kimeneteinek a feszültségei stabilizáltak, és rövidzárvédettek!
Tehát magában a tápban nem is kell módosítani semmit, tökéletes megfelel nekem ez a két feszültség!
Egy külön elektronikát szeretnék hozzá építeni aminek az lenne a feladata hogy külön az 5 voltos, és külön a 12 voltos kimeneten tudjak áramerősséget szabályozni, 0 ampertől 10 Amperig! De ha 10 ig nem fog menni elég lesz 5 Amperig is! És valami indikátor is kéne hogy tudjam ha valami többet akarna felvenni a beállítottnál! Erre keresnék megoldást! Szerintetek kivitelezhető?
Köszönöm a segítséget előre is!
Helló
(#) kusanagi hozzászólása Jan 27, 2010 /
 
sziasztok. olyan kérdésem lenne hogy, hogyan tudom A TN nullázos érintésvédelmi rendszerben a hurokellenállást megmérni? a képlet érdekelne,és szükségem lenne a betűjelzések jelentésére is. előre is köszönöm.
(#) kusanagi hozzászólása Jan 27, 2010 /
 
sziasztok.(ez lehet nem ide fog tartozni,deplz valaki help) olyan kérdésem lenne hogy, hogyan tudom A TN nullázos érintésvédelmi rendszerben a hurokellenállást megmérni? a képlet érdekelne,és szükségem lenne a betűjelzések jelentésére is. előre is köszönöm.
(#) magam válasza kusanagi hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
Kunsanagi.
Próbáld meg ezzel a képlettel:
Rh=Uf/Ik
Rh-hurokimpedancia
Ik-kioldási áram (Ik=Alfa*In)
Alfa-kioldási szorzó
Uf névleges fázisfeszültség
In-védelem névleges árama
(#) magam válasza csezoli21 hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
csezoli.
neked szerintem labortápegység kéne ha jól olvasom a dolgot szerintem a kérdésed tedd fel itt:labortápegység
(#) sprofan hozzászólása Jan 27, 2010 /
 
Rendelkezésemre áll 6V ami esetenként eléri a maximum 12V-ot is. Erről kéne meghajtanom 2db sorbakötött fehér led-et, szerintetek hogy oldjam meg? Zenerrel működne? Csak mert 6V tápfeszültség mellett 6V -ra van szüksége a két lednek, ha lecsökkentem akár csak 3 tized voltal is a feszültséget, már alig világítanak a ledek.
(#) magam válasza sprofan hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
sprofan.
a sorbakötött led nem a legjobb mert ha az egyik kimegy akkor nem ég a másik sem próbáld meg párhuzamosan a táp feszt stzabilizáld és úgy próbáld ki
(#) sprofan válasza magam hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
Na igen ám, de miért menne ki? ez nem izzó..
A másik, ez a két led tok nélkül van egy nyákra öntve és csak két kivezetése van, tehát ha akarnám sem tudnám szétszedni sajnos.
(#) magam válasza sprofan hozzászólására (») Jan 27, 2010 /
 
na igen ha nagyobb feszületett adsz a ledekre az előbb vagy utóbb megadja magát ha a led 6v és 12 v-ot adsz rá egy ideig bírja azután felmelegszik és kiég belőle a kis "izzószál" szerűség (én kisérleteztem vele) 9v-os ledet 24v-ra kötöttem kb 10 perc és pukk volt.
(#) Stefan hozzászólása Jan 28, 2010 /
 
Egy ilyet szeretnék csinálni. Elkezdtem kisérletezni vele, a probélma ott kezdődik, hogy nincs ráírva a fordulatszám. Hogyan tudnám megmérni legegyszerűbben?
Azzal próbálkoztam hogy aláraktam egy ledet, és változtattam a frekvenciát, amíg állni nem látszódótt a korong. ez 239,75Hz nél következett be. Ebből lehet rpm et visszaszámolni?
Frekvenciamérőm nincs, ha nagyon kell össze tudom rakni, de nemszeretnék infra led+fototranzisztorral szenvedni.
(#) zsoltee0001 hozzászólása Jan 28, 2010 /
 
Sziasztok

Van egy bontott noname LCD modulom, hogy tudom meghatározni a bekötését? (a lábak száma 14, tehát szabványosnak kellene lennie)
Másik kérdés, hogy az LCD-s cikkben
Nem értem, miért a + 5 voltot Vss-nek, a minuszt Vdd-nek írja, nem fordítva kellene lennie? Nincs elírva?
(#) proli007 válasza Stefan hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Hello!
Hát ez érdekes.
- Ha nincs frekimérőd, honnan tudod, hogy a led 239,75Hz-el villogott?
- Ha meg tudod hogy annyival forog, akkor mi a gond? A frekit másodpercben, a fordulatot meg percben mérik. Szóval csak annyi a feladat, hogy 60-al kell megszorozni.
- Vagy teljesen félreértelmeztem amit írtál...

De gondolom a szinkronizációhoz, mindenképpen kell egy impulzus, minden körülforduláskor. Aztán hogy ezt hogy érzékeled, az már teljesen mindegy. Ha a motornak van vezérlőjel abból is ki lehet csalni a fordulatszámot. Csak a pozíciót nem biztos..
üdv! proli007
(#) Stefan válasza proli007 hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Csináltam egy PIC es próbapanelt amin elég sok minden van, azon lévő freki generátorral próbáltam.(Mérőt meg nem programoztam fel )
A motor vezérlőjelet hol kellene keresnem a vinyó panelén?:S
(#) Action2K válasza Stefan hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Amit csináltál, az egy optikai fordulatszámmérő. Ahogy Proli is írta, úgy kell kiszámolni. Bár ha kiszámoljuk, 14385RPM jön ki, ami kicsit sok. Viszont ha a progit félre értelmezted és a LED be és kikapcsolási lépcsőit is számoltad, akkor dupla frekit kapsz. Ha ez miatt osztjuk a 14385-öt kettővel, akkor 7192,5-öt kapunk, ami már az átlag 7200-as fordulatú winyoknak felel meg. Ha van a winyóban hall szenzor, amivel méri a fordulatot, akkor azt kellene megcsapolni, s ezzel már a pozíciód is meglenne.
(#) Stefan válasza Action2K hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Igazad van, félreértelmeztem, a timer túlcsordulásának frekvenciáját számoltam, és a led villogása ennek a fele. Ezért nem is értettem miárt jött ki nekem is a 14000..
7200 rpm szépen kijön, viszont gyanúsan sok ( Ez egy quantum fireball 3.5 20GiB os vinyó. Elég régi).
De a neten talált is infók ezt támasztják alá.
Köszönöm a helpet.
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Egy reflexiós fénysorompóval talán egyszerűbb a pontos pozíció felvétele. A többi már csak időzítés kérdése...
(#) gsc73 válasza Stefan hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Stefan!

Leírnád röviden a működési elvét a HDD clock-nak. A propeller clock-ot értem, világos, tervezem is hogy csinálok egyet majd.....De ezt valahogy nem látom át.

Köszi!

g.
(#) Stefan válasza gsc73 hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Még én is csak most ismerkedem vele. A lényeg ugyanaz. Alulról van megvilágítva a tárcsa, ami egy csík kivan vágva. A többi már csak annyi, hogy jó időben kell megvilágítani.

Jani: Ezt kifejtenéd bővebben?
(#) laci990 hozzászólása Jan 28, 2010 /
 
Sziasztok!
12v-ot szertnék kapcsolni egy egy áramkörös relével.Mindegy,hogy melyik ágat szakítom meg a relével? Köszi
(#) _JANI_ válasza gsc73 hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Ha a propeller clock-ot érted akkor a HDD is menni fog!
A propelleresnél a LED-ek forognak körbe egy mutatón.
A DHH clock-nál a LED ek állnak s a tárcsán kivágott rés alá világítanak. A különböző színek különböző mutatókat jelölnek. Az időzítés lényegében megegyezik a propelleres óra elvi vezérlésével...
S pár :google: -s találat: '' HDD CLOCK ''
(#) _JANI_ válasza Stefan hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
Pár bontott HDD motoromat megnézve nem találtam rajtuk semmilyen pozicionálásra való csatlakozást. A 3 kivezetésűeknél biztosan nincs! Így vagy a motor meghajtójeléről kell a szinkront levenni. vagy külső szinkront kell alkalmazni. A reflexiós optocsatoló talán azért jobb mert viszonylag egyszerű a beépítése. A reflexiós fénysorompót úgy kell beállítani, hogy a lemezről a fény visszaverődjön a fototranzisztorra. S amikor a rés elhalad akkor a fény útja "megszakad". Én így gondoltam a reflexiós fénysorompó elrendezését... De érdemes körülnézni a kész kapcsolások között, hogy mások hogyan oldották meg.
PL: Bővebben: Link1/1. Bővebben: Link1/0.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 28, 2010 /
 
[off]Persze villás optocsatoló is jó megoldás...
Következő: »»   764 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem