Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   26 / 83
(#) szücsien válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
A TNY264-268 adatlapjában találsz olyan kapcsolást ami áramkorlátos tápláláshoz tökéletes. Ráadásul ez a transzformátor miatt leválasztott is.
Ha nem szükséges a galvanikus leválasztás, akkor LNK302-306-os IC-t érdemes megnézni. Ez viszont csak, akkor tudja mind a 4 LED-et táplálni, ha sorba kötöd őket vagy mindegyik ledhez építesz egy tápot.
(#) _JANI_ válasza szücsien hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Köszönöm a kiegészítést! Nagyon jó és egyszerű ezekkel az IC-kel tápegységet építeni. ( A könyvjelzőmben gyorsan el is tettem az adatlapok linkjeit. Sosem lehet tudni... )
(#) szucsy3 válasza _JANI_ hozzászólására (») Máj 27, 2010 / 1
 
Nem kell sztem annyira túlbonyolíani.. kihagynám a trafót, vagy a kapcsiüzemút... meg minnél egyszerűbbet próbálnék akis helyigény miatt...
a linkelt kapcsik között találtam megfelelőt köszi!
(#) szucsy3 válasza bankimajki hozzászólására (») Máj 27, 2010 /
 
köszi ,de a kapcsiüzeműt kihagynám, törekszek a minimális alkatrészekre...(kis helyigény..)
köcc
(#) szücsien hozzászólása Máj 31, 2010 /
 
Sziasztok!
Nicolatesla kérésére itt van egy áramgenerátoros kapcsolóüzemű tápegység kapcsolási és nyák rajza ill. pár kép a kész áramkörről.
Főbb paraméterei:
Bemeneti feszültség:230VAC
Kimeneti üresjárati feszültség:11.5V
Kimeneti minimális feszültség:3V
Kimeneti áram: 300-1000mA (potival állítható)
Kimeneti max teljesítmény: 8W (nem dobozolva)
Méretek:84*29*27mm
(#) _JANI_ válasza szücsien hozzászólására (») Jún 1, 2010 /
 
[off] A transzformátorról lehet tudni valamit? Mert csak ezt lesz nehéz beszerezni...
(#) szücsien válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 1, 2010 /
 
Ezeknek a típusát nem tudom, de a Würth Elektronik gyárt olyan típust amivel ki lehet váltani és beszerezhető (gyári kódjuk:749118205 vagy 750310849). Egy kicsit valószínű módosítani kell pár alkatrész értékén, de lehet ,hogy működik ezzel a kapcsolással is.
(#) cimopata válasza szücsien hozzászólására (») Jún 2, 2010 /
 
Ügyes terv!

Arra figyeljetek, hogy a ledet csakis indítás előtt , kisütött pufferekkel szabad csak rátenni, mert ha a 11V üresjárati feszre rárakjátok a 3,5V-os ledet, akkor abból az 1000u pufferból szép nagy áram indul meg ami tönkreteheti a ledet egy pillanat alatt.

És akkor csak értetlenkedve álltok, hogy beállítottátok az áramot és mégis elfüstölt a led.
(#) szücsien válasza cimopata hozzászólására (») Jún 2, 2010 /
 
Köszi az észrevételt.
Én pl. 10W-os LED-et használok ezzel a táppal, aminek a nyitófeszültsége 11V az 1.2A maximális áramnál(Hideg LED). Erre állítottam be a kimeneti max feszültséget. Az áramkorlát pedig 950mA-re van beállítva. Így akár a kimenetet is lehetne kapcsolgatni a LED károsodása nélkül.
(#) _JANI_ válasza szücsien hozzászólására (») Jún 2, 2010 /
 
Ok és köszönöm.
(#) Gabi321 hozzászólása Jún 2, 2010 /
 
Sziasztok! Legalább 30 db 2.2V-os ledeket szeretnék soros kapcsolással 220V-ra kötni. Valaki letudná írni hogyan is tudnám ezt véghez vinni. Teljesen laikus vagyok, légyszíves kedves segítő ne is írj ilyen meg olyan kifejezéseket mert úgy sem fogom tudni h mi az. Előre is köszönöm!
(#) szücsien válasza _JANI_ hozzászólására (») Jún 2, 2010 /
 
Nézelődtem egy kicsit neten és a myrra is gyárt SMPS trafókat amit talán könnyebb beszerezni és jó ebbe a kapcsolásba.
(#) smsanyi88 hozzászólása Jún 2, 2010 /
 
Hali!
Szoktam nézegetni ezt a témakört, nagyon tetszik; de lenne 1 olyan kérdésem, amire önmagamtól nem tudok rájönni.. Mitől függ az ellenállások nagysága, hogy mekkorát kell beletenni? példának itt ez a kép(a felsö ábrára vonatkozva) miért épp 220 ohmos ellenállat kell a ledhez, 2,2k-s pedig a másik helyre? a kondit azt vágom, hogy hogyan alakul a látszolagos ellenállása, 220n-nál kb 15mA, általában 500k-s vagy 1M-ás R a kondival párhuzamosan, kisütés gyanánt. De a másik 2 arányát és méretét hogyan kell kiszámolni? Pls...

000077.gif
    
(#) smsanyi88 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 3, 2010 /
 
köszi a rövid választ, de dc-re kiszámitani ezeket, nmkell progi, józan paraszti ésszel ki lehet számolni... ha ebböl indulnék ki, akkor egyszerűen beletennék egy db akkora ellenállást, ami ~U - U led / I led => 15k körül kijön...(ez pl 220n-os kondi esetén)
Az összes kapcsolásnál, amit erre a célra láttam, ott álltalában 22k & 22ohm, vagy 2k2 & 22ohm, vagy 2k2 & 220 ohm-> ezért is zavaros, hogy az arányaik 1000, 100 vagy 10
valahol csak egy 180ohmos ellenállat van a ledek elött, máshol 330 ohm, néha találkozok 470-essel is....
ugyhogy ezekből is kiindulva számolgattam, hogy hogyan is jönne ki az Ohm törvény, feszültségosztás etc...de nem jutottam semmi biztos eredményre, ami alapján tudnék méretezni is... nem azt mondom, hogy az itt közölt kapcsolások nem müködöképesek, mert néhányat már megvalósitottam, de ahhoz, hogy tudjam ugy varriálni, ahogy jó lenne, meg kellene értenem, hogy ezek hogy alakulnak...merthogy nem mindegy, hogy milyen ledet használok(3mm-es 5-6 mA 1,5V körül kezd el világitani, vagy 5mm-es magas fényerejű led, ami 3V körül van, és 20-30 mA-t eszik...etc...etc..etc..)
Csak ezek miatt tettem fel ezt a kérdést, ami lehet, hogy nem túl bonyolult, és nekem nem esik le a tantusz...
(#) gg630504 válasza smsanyi88 hozzászólására (») Jún 3, 2010 /
 
R1 felesleges, 0 ohm megfelelő.
R2: A bekapcsolási áramot korlátozza. A hálózati feszültség pillanatértéke a bekapcsoláskor akár 230*1.41+15% = 370 volt is lehet. A töltetlen ( vagy az előző kikapcsolás után -370 voltra töltött ) C1 egy pillanatra rövidzár, amíg feltöltődik, csak az áramkör többi része korlátozza az áramot. A diódák ezt nem teszik, Paksé kicsi, kell R2. Aki óvatosabb nagyobbat tesz, aki kisebb üzemi veszteséget, kisebbet. Kell néhány LED-et feláldozni, csinálni egy egyutas egyenirányítót és kísérletezni. R2 = 0 túl kicsi. Nekem egy mágneskapcsoló mellett volt, R2 = 0 és tönkrement a LED. Tehát hálózati feszültség tüskéi ellen is véd - kell védene.
D4 felesleges - szakadás megfelelő.
R3 R4 azért van kettőből összeállítva, mert ellenállásoknak van feszültségtűrésük, tehát legfeljebb mekkora feszültségre kapcsolhatók.
(#) ekkold válasza smsanyi88 hozzászólására (») Jún 3, 2010 / 1
 
(#) smsanyi88 válasza ekkold hozzászólására (») Jún 3, 2010 /
 
köszi szépen, ez már sokat segit
(#) _JANI_ válasza smsanyi88 hozzászólására (») Jún 3, 2010 /
 
Az előtét ellenállások-(R2)-kal már végeztem pár mérést!
A végeredmény ebben a TXT fájlban található! Vagyis nem mindegy mekkora lesz a LED előtti ellenállás.! A kondenzátoros tápegységnél pont az a lényeg, hogy ne melegedjen semmi és olcsón kis méretben meg lehessen építeni...
(#) gg630504 válasza gg630504 hozzászólására (») Jún 5, 2010 /
 
R2: A LED impulzusüzemben jóval nagyobb áramot kibír, mint folyamatos üzemben. Például majdnem tízszerest, ha a kitöltési tényező 10 %. Itt inkább az impulzus energiáját ( a kondenzátorban tárolt energiát ) kell figyelembe venni.

D4: Jobban belegondolva mégis jó, ha van, mert záróirányban 5 voltnál nagyobb abszolút értékű feszültség kerülhet a LED-re, ami nem üzemszerű állapot. A D5 nem zár tökéletesen.
(#) Addye hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Üdv mindenkinek.

nagyjából végignéztem a topicot, de lehet elsiklottam felette...

Azt szeretném, hogy milyen kapcsolással tudom azt megoldani, hogy kb. 10 ledet szeretnék egybe kötni 230V-ra. Mik és mekkora alkatrészek kellenek hozzá? Köszönöm előre a segítséget.
(#) Addye hozzászólása Jún 7, 2010 /
 
Köszönöm köbzoli. kipróbálom.
(#) (Felhasználó 4577) hozzászólása Júl 8, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy 4N25 optocsatoló LED-jét szeretném 230V-ról üzemeltetni. A LED-nek szükséges 3V és 60mA. Megoldható ez valahogy?
(#) Sebi válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Az optó LED-je 1V körül nyit, a 60mA az abszolút max áram, amit elvisel. Attól függ a bemeneti LED áramigénye, hogy mit hajt a kimeneti tranyó: a csatolási tényező 50% körül van, ez azt jelenti, hogy 10mA LED árammal 5mA-es kimeneti tranyó kollektor áram mellett képes kb 0,2V körül szaturálódni (ennyi marad a tranyón). E tényező szórása igen széles és az élete során változik: csökken.

Tehát, ha egy logikai bemenet lehúzása a cél (pl), akkor elég egy 100nF os X2-es kondi, graetz, kevés szűrés. Fentebb találsz rengeteg megoldást.
(#) (Felhasználó 4577) válasza Sebi hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Igen, azzal kezdtem, hogy kilistáztam az összes képet.
Nekem ez a legszimpatikusabb: klatty.

Egy AVR portját húzza le testre. A belső felhúzó ellenállás az adatlap szerint 20-50K Ohm, ha jól számolom (I=U/R U = 5V), akkor 20K Ohm-os ellenállás esetén 2.5mA áram fog folyni rajta.

Tehát úgy kellene a 82K-s ellenállás értékét módosítani, ha módosítani kell, hogy az optocsatoló tranzisztorán maximum 3mA fog folyni.
Mekkora legyen az ellenállás értéke?
(#) Sebi válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Én továbbra is a 100nF-os kondit javasolnám a graetz-el, mert azzal nem fog fűteni és könnyű megszűrni az 50Hz-et (bár ezt a proci is megteheti)
(#) (Felhasználó 4577) válasza Sebi hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Hogyan gondoltad ezt a Graetz-es 100nF-os dolgot?
Graetz, 100nF és egy előtétellenállás 320V-ra?

Volt már szó ugyan ilyenről, csak PIC-hez csatlakoztatták:
http://www.hobbielektronika.hu/forum/files/fd/fda89c4943cfbbc718811...4e.jpg
Esetleg ez jó lenne? Vagy ennél is jelen van az 50Hz? Azért van ott az a 10uF, hogy kiszűrje az 50Hz-t?

Az a baj, hogy minél kisebb NyÁK-on három darab ilyet kell csinálnom, tehát minél kisebb helyet kellene, hogy foglaljon.
(#) (Felhasználó 4577) válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Júl 9, 2010 /
 
Mostmár nem három, hanem 10 ilyet kell csinálnom.
(#) banyaiakos válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Idézet:
„Igen, azzal kezdtem, hogy kilistáztam az összes képet.”

Akkor valamit rosszul néztél. Neked ez kell, csak a 220nF kondi helyett 100nF-t tegyél be.
(#) _JANI_ válasza (Felhasználó 4577) hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
ez az áramkör is, Link, de ennél nem 50Hzt kell szűrni az opto-kimenetén, hanem 25Hz-t. ( S én egy 1N4148-as ellen párhuzamos dióda bekötését javaslom a LED-del párhuzamosan. ) S tényleg szükséges a 0.6W-os ellenállás ( ami lehet kicsit valóban melegedni fog ) !
A kondis táp, ugyan kicsit bonyolultabb. ( Link ) De az tényleg nem fog melegedni és GRAETZ híddal megépítve a jó hatásfokkal dolgozik... S 80V 100mA-s graezt-híddal is tökéletesem fog működni! Dobj össze mindkét változatból egy - egy tesztkapcsolást s a több meglátod. :yes:
(#) qwertz1 válasza _JANI_ hozzászólására (») Júl 11, 2010 /
 
Nekem elektronika szakkörös tanárom mondta, hogy ne építsek pár LED-hez graetz-hidat, mert úgy kétszer annyit fogyaszt majd a teljes kapcsolás!

Még annyit, hogy tényleg minimum 0.6W-os ellenállás kell, és leginkább 2mA LED-del működik a kapcsolás, kipróbáltam!
Következő: »»   26 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem