Fórum témák
» Több friss téma |
nekem ez a Bővebben: Link nem jó :no: :no: :no:
mert csak 15V-ot ad ki de a 20 amper az jó na szóval ha én az előző rajzba a 2n3055-öt kicserélem nagyobb teljesítményű tranyóra akkor elbírja a 6.25 ampert?? udv!
sz is csak azért bír sokat Bővebben: Link mert 3 tranyó párhuzamosan van kötve??
Szia !
A link csak egy példa arra, hogy a tranyókat hogyan kösd be ha 5 A- nél többet szeretnél a 0-24V tápból kihozni. Idézet: „sz is csak azért bír sokat Bővebben: Link mert 3 tranyó párhuzamosan van kötve??” Igen ! Üdv!
Szia!
aha értem akkor azért adtad a linket h hogy kell tranyókat párhuzamosan kötni?? szal akkor úgy kell ahogy a képen van??
a gépem jpeg-be van itt + bmp-be ezt nem értem
megpróbálom mégegyszer
nem létezik ojan NPN-tranyó ami jó ebbe az áramkörbe és erősebb a 2n3055-től??
nem szeretnék tranyókat párhuzamosan kötni mert a hűtőbordára csak 1 megy és 2 hűtőborda má sok hejet foglal.
2SC3997
nekem ilyen van a tápomba, és még nem sikerült kinyirnom. ha jól emlékszem 20A-t bír.
igen jól írtad 1500/800V 20A 250W -ot bír ki
és te már ezt az áramkört (ha neked ez van( mennyi amperrel terhelted má + max kb:??????
szia!
ha a 2N3055 - POWER TRANSISTORS(15A,50V,115W) akkor hogy hogy csak 5A-bír leadni?? és az a maradék (10 A) hova tünik? üdv!
Szia !
A dolog ugye egyszerű P=U x I Tehát azért csak 5A ez a táp mert 0-24V -ig szabályozható és akkor számoljunk P=UxI tehát P= 24x5 az már maga 120W ami elég a határ, igy igazából 5A helyett csak 4,7A lenne elméletileg. Ezért ha nem 5A -re lenne maximálva a kivehető áram hanem pl: 6A -re, akkor a tranyó eldurranna mondjuk 21V -on mert az már 126W. 15A maximum 8V-on lehetne kivenni ! Üdv!
tehát akkor azt kell nézni h a tranyó hány W-os
köszi szépen akkor nekem kb 160W-os tranyót kell(kéne) találni itthon/venni köszi a segítséget
akkor vagy 1db 2SC3998-at (1500/800v, 25A, 250W)
kegyetlen h mit kíbír szentem mint ahogy zoz11 írta. vagy 1 db fjl6920 (1700/800V, 20A, 200W) ez se rossz
Ezt azért gondold át még egyszer.
Nem a kimeneti áramot és feszültséget kell összeszorozni, hanem a tranzisztoron maradó feszültséget és a rajta átmenő áramot. Tehát, ha a bemenő fesz 35V és a kimenő (stabil) fesz 24V, akkor a tranzisztoron 11V marad, tehát 5A esetén a tranzisztornak 55W-ot kell elfűtenie. Az a legrosszabb eset, ha a kimeneten kis(!) feszültséget akarsz terhelni nagy árammal, pl. 5V / 5A a fogyasztó. Ekkor a tranzisztoron 30V x 5A = 150W fog hővé alakulni egy darabig (pár percre saccolom), aztán megdöglik a tranyó. Én még az 55W-ot sem merném egyetlen tranzisztorra bízni, nem hogy 100+ W-ot. Azt is meg kell nézni a tranyó adatlapjában, hogy a specifikált teljesítményt hány fokon tudja eldisszipálni. A 2N3055 igaz, hogy 115W-ot tud, de csak 25 fokon. Ezután meredeken csökken az elfűthető teljesítmény, azaz minél melegebb a tranyó, annál kisebb teljesítményt szabad rajta hagyni.
Szia !
Elméletileg rengeteget gondolkozhatunk rajta, de működik rendesen és ez a lényeg. Akinek kétségei vannak az tegyen több tranzisztort, vagy másfajtát, vagy építsen másmilyen tápot. Mást javasolni nem tudok. Azért azt még figyelmedbe ajánlom, hogy erre a tranzisztorra ilyen áramerősségre találsz még táprajzot egy kosárral ha körülnézel. Ha feltételezem, hogy 10 rajzból 5 rajzot nem ugyanaz a személy készített, már nehéz elképzelni, hogy mind tévedésben élnek a 2N3055 -el kapcsolatban. Üdv! Idézet: „Elméletileg rengeteget gondolkozhatunk rajta, de működik rendesen és ez a lényeg” Ezt aláírom, nem is kételkedtem benne soha. A gondolkodással arra utaltam, hogy azt írtad, hogy 24V x 5A alapján kell meghatározni a tranzisztor teljesítményét, holott ez nem igaz, mert a bemenő és kimenő fesz különbségét kell összeszorozni az árammal, és ez nem mindegy. Idézet: „erre a tranzisztorra ilyen áramerősségre találsz még táprajzot egy kosárral” Na itt a félreértés. Nem az áramtól függ a tranzisztor típusa, hanem a megengedett disszipációtól. De ezt te is tudod. A disszipáció meg a bemeneti fesztől nagyon függ, nem véletlenül szokták a lehető legkisebb feszültséget a bemenetre kapcsolni. Idézet: „nehéz elképzelni, hogy mind tévedésben élnek” Én ezt soha sem mondtam. Én csak azt tudom, hogy az én tápom csak 2.5A-t tud, és két 2N3055 van rajta. A bemennő fesz. kb. 35V és amikor a kimenetet 5V-ra állítom, és terhelem rendesen, akkor igencsak felmelegszenek a tranyók. A lényeg, hogy össze kell rakni, és kipróbálni,és majd kiderül.
de én 24V-ot adok nemki nem pedig 35V-ot
Szia!
nézegettem én csak az a baj hogy nem találtam semmi olyat ami 5 A-en felül is tud teljesíteni üdv!
A 35V csak egy példa volt.
Ha 24V van a bemeneten, akkor a maximális kimenő feszed kb. 20V lesz. Ha ez elég, akkor OK, ha nem, akkor bizony emelned kell a bemenő feszt.
szia!
csak 1 baj van amit adtál (mj4520 30A 100V 200W) az pnp tranyó és ebbe a rajzba npn-kell vagy ez csak vmi beugratós kérdés volt h figyelek e??? üdv!
Ha elkerülte a figyelmemet, akkor bocs, de én ezt úgy oldottam meg az itthoni tápomon, hogy leágazásos trafót használok és a szabályzó körben zenerrel figyelve a beállított feszt, relékkel kapcsolom a szekunder kört. Így elérhető, hogy kis kimenő fesznél ne kelljen 20-25 voltot megetetni a tranyókkal.
Szia!
ez jó lenne csak nincs csapolásos trafóm és a meglévőt mmnem szeretnélm szétbontani (jó erős hiperszil trafó 24V 6.25A és egész kicsi ) először én is tekerni szerettem volna de inkább ez a szabályzós dolgot szeretném megcsinálni :yes: :yes: :yes: :yes: üdv!
Kell elérakni egy kapcsolóüzemű DC-DC konvertert és így a kimenő feszültség dropout-tal növelt értékét kell beállítani. Minimális melegedés lesz, 90% fölötti hatásfokkal a kapcsolóüzemű részt illetően.
engem is érdekelne egy ilyen DC-DC konverternek a rajza.
Szia !
Nem annak szántam, de annak is jó volt Akkor: 2N3771 30A - 150W MJ11012 MJ11014 MJ11016 Ezek biztos NPN mert megnéztem Üdv! Azért azt mond majd el hogy hova kell 6,25A Én javítok itt mindent van egy 5A-s tápom de azon kívül hogy kipróbáltam maximum áramon, még 3A-nél egyszersem kellet talán feljebb tekernem.
ez csak elővigyázatosság mert ugye a trafó 6.25 A-os és az áramkör csak 5A-t bír el és ha 1 fogyasztó 54A-nél többet vesz fel pukk 1 tranyó aszem
Szia !
Tápegység amiről a beszélgetés folyt, (#81501) topicban áramkorlátos, tehát 5A-nél többet nem tudsz kivenni belőle mert vissza szabályoz. Azért van a P3 -P4 trimmer poti, hogy ezzel beállítsd a maximum kivehető feszültséget és áramot. Tehát a P1 - P2 potikkal nem tudsz 24V -nál nagyobb feszültséget és 5A-nél nagyobb áramot beállítani. De ha akarsz beállíthasz 15V - 2A -t is aminél többet nem tusz kivenni belőle. Abból adódó félelmeid, hogy normális használat közben 5.5A-t vegyél ki belőle, a helyes maximum értékek beállítása mellett, lehetettlen. Ezért nem kell másik tranzisztort beletenni. Üdv! |
Bejelentkezés
Hirdetés |