Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   73 / 188
(#) vargaf válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Az Uesr kicsi, 150 mV körüli érték lenne jó. Jó minőségű 33 nF-t például a Farnell-nél lehet kapni:

33 nF MKT poliészter kondenzátor

Megrendelni az FHD Kft-től érdemes, Budapesten díjmentesen kiszállítja:

FHD Kft, Farnell disztributor

Üdv.:

Feri
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
A tekercselés módja lehet az ok amiért jelentős parazita kapacitással rendelkezik, van egy elgondolásom, a hétvégén leellenőrzöm a gyakorlatban és visszajelzek.
Általában néhány száz pF a parazita kapacitás az egy tekercses fojtóknál, a 30-40 nF már sok és természetesem meghamisítja a mérést.
(#) p_istvan válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Szervusz!
Már 120 mV is elfogadható érték!
A 33 nF-nak valamilyen zavarszürő kondi is tökéletes, 275 V körüli váltófesz tűréssel. (kisméretű és feszültségű kondi általában nem lesz az igazi)
De az ingadozások nem emiatt vannak/voltak, a gyantamaradványokat érdemes letakarítani, mert okozhat meglepetést! (az esetleges forrasztási hibák is jobban látszanak)
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Én kipróbáltam most egy 1N5819 es schottky-val amire a multim 150mV! nyitófeszt mér az LCM3-mal 1ohm-on 0,1ohm-on meg 10ohm-on és 1-2mOhm eltérés volt köztük legfejjebb, illetve a BP féle műszeremmel is kipróbáltam ugyanezt az is jól vette az akadályt, bár annak ugye csak 2 jegyes kijelzése van...

szerk: Most kíváncsiságból kipróbáltam bat46 meg 1n5822-es diódákkal is hasonló eredménye született...
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Én is csak érdekesség képpen írtam, egy rossz kondi esr-je úgyis lényegesen nagyobb lehet, mint a jóé... bár én a BP-féle műszeremmel (akkor még csak az volt) mértem már alaplapban láthatóan rossz kondit, az egyiket ugyanannyinak mérte mint a többi jót, egy másik lapon ahol sok rossz volt, azért már beforrasztva is látható volt hogy a mért érték is rossz, de kiforrasztva ugyanezeket jóval nagyobb értékeket mért... az LCM3-at ilyen téren még nem tudtam kirpóbálni...
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Köszönöm, hogy mértél. Így az ellenállás-mérés szempontjából több információval rendelkezem most: mindegyik mérő jól méri. Mivel nekem nincsenek ilyen mérők, megköszönöm ha még megtennéd, hogy ugyanezen fajta méréseket elvégezd: Schottky dióda + 1µF / 10µF / 100µF / 1000 µF -dal párhuzamosan, ezeket összevetve a kondik egymagában történő mérési eredményeivel?
(#) lidi válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Alaplapon van értelme kondit mérni ? Szerintem ott több darab van párhuzamosan. Így 1db -ot nem lehet mérni szerintem. Pár napja cseréltem kondikat egy lapban. A kiforrasztott, púpos 2200µF 6.3V os kondira érdekes módon 7-8000µF -ot mért, igaz jelölte sz betüvel hogy szivárgós. (az új kondit jól mérte)
(#) abcdabcd válasza lidi hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Az enyémen külön külön áramkörre csatlakoztak a kondik, azért lenne értelme szerintem mérni, hogy pl az olyan kondikat, amilyet pl szemre szűrtem ki, hogy nem volt púpos de a színes fólia elkezdett zsugorodni rajta, kiforrasztva magasabb is volt az esr-je a próbaképp kiforrasztott másik ugyanolyantól, de bent mérve egyformának mutatta őket, az ilyenek kiszűrésére lenne jó szerintem pont az esr mérő, mert ha púpos akkor meg nem is kell mérni...
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
A kondi áramkörben való méréséhez még nincs kész az adapterem az LCM3-hoz...
(#) abcdabcd hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Még egy dolog van, amit nem értek/érdekesnek tartok az lcm3-ammal kapcsolatban, hogy valamelyik kezdeti állapotában a bipoláris bemeneten tudtam mérni 33nF stiroflex kondit 33nF-nak... előtte meg azóta se lehet mérni vele ilyen kis értéket, ennek lehet valami értelmes oka, vagy csak valami gyanta/ón átfolyásom lehetett mert pl a 0 akkor eléggé ingadozott most úgy tűnik végre stabil lett 0,0pF...
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
A BP-vel tudnál?
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Jó azzal megnézem, 1000µF-em lehet nincs 0,1,1,10,100 van meg van 3300µF meg is nézem írok majd
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
BAT46 - 1µF (WIMA fólia) - nincs változás (1.7Ohm)
- 10µF (Nippon KME 63V) 2.0 --változás 1.9
- 10µF (Panasonic BIPOLÁRIS elkó 50V) 0.21 -nincs változás
- 100µF (Jamicon 16V) 0.42 - nincs változás
-3300µF (Nippon KZG alaplapi kondi 6.3V) 0.01 --nincs változás

-azaz kis változás néha 0.01 értékű volt de annyit a mérőzsinór mozgatása is ahogy láttam okoz, bár a 10µF bipolnál mintha a dióda nyitóirányban rátételekor lett volna inkább záróirányban nem...

1N5819-cel is próbáltam ugyanaz lett az eredmény

Amúgy azt meg kell jegyeznem, hogy a BP mérőmben a Nippur-féle pót PIC vezérlő van az eredeti Z86 helyett...

Most látom írtam 0,1uFet is olyat most nem kerestem de a BP mérő mintha alsó határnak amúgy is az 1u-t írná... ha érdekel megnézem esetleg azzal is
(#) tothtechnika válasza p_istvan hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Tettem bele egy 33nf 200Vac kondit, ezzel mégrosszabb lett, 77mV....
(#) tothtechnika válasza vargaf hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Nem tudna valaki küldeni nekem ilyen kondit? Nem lenne túl gazdaságos 1 db kondenzátort rendelnem 2700 ft-ért..
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Köszönöm, hogy mérted ezeket. Úgy tűnik néhány Ohm-ig a változás nagyon csekély mértékű (nem is látszik, mert csak 2 tizedes). Gondolom, hogy a BP több áram-erősséggel mér, így ha megfelelően választ azok közül, akkor konkrét mérésnél mindig megfelelően kis mérőfeszültséget tud alkalmazni, ezáltal elérhető, hogy még a Schottky dióda nyitása sem zavar különösebben a mérésbe. Az eltérés inkább a mérési határnál mutatkozik, pl. 90-100 Ohm környékén, de ez nem lényeges az ESR szempontjából, ugyanis az sokkal kisebb értékű.

Még egyszer köszönöm.
(#) p_istvan válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Zavarszűrő-kondenzátorról írtam: pl. "MKP X2"
Az induktivitásod sem biztos, hogy optimális erre a célra.
Ha PC tápból bontott, akkor a kondi mellé szerezz egy jobb induktivitást is.
(#) abcdabcd válasza tothtechnika hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Szia! Nekem ilyen Bővebben: Link van benne és az általam készített fazékmagos induktivitással 395mV körüli mérőfesz-em van... Bár nemtudom, hogy pesti vagy e... Viszont ha pesti vagy akkor azt a 2700Ft-t is lehet, hogy elnézted ha csak egy kondira gondolsz az FDHtól kell rendelni és nem a Farnelltől itt nem kérnek pluszba költséget ha személyesen veszed át...
(#) vargaf válasza abcdabcd hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Szia!
Az FDH-t az ingyenes kiszállítással én is említettem neki, de nem reagált rá. A 2700 Ft nem tudom hogyan jött ki, mert a Farnell is 5 € kiszállítási költséget számol ki, ha jól tudom.

Üdv.:

Feri
(#) abcdabcd válasza vargaf hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Láttam csak gondoltam ha már írok mást odaírom ezt is. Engem is érdekelt, hogy a 2700Ft honnan jöhetett vajon...Lehet nem bp-i és akkor az fdh-nál is írnak postaköltséget, de nem ismerem az áraikat
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Okt 30, 2010 /
 
Igen lehet, hogy a 3 különböző méréshatár miatt amit használ, mert 0.01..0.99 -egyik, 1.0..9.9 másik..10..99 harmadik elvileg így mér bár lehet ez csak a kijelzés, és a 3 különálló méréshatár között nem pont itt vált, de gondolom a rajzot te is láttad csak a szoftvert nem tudni mit tartalmaz, mert mintha olvastam volna, hogy az alapján találtad ki az esr mérő részét a műszerednek, itt kezdődött egyáltalán az egész beszélgetésünk, hogy furcsálltam hogy a tiéd vajon mért mér annyival többet bizonyos esetben...
(#) MetexM hozzászólása Nov 2, 2010 /
 
Hali! Hol lehet készen megvásárolni ezt a PIC-es LC mérőt? és Mennyi az ára? A választ előre is köszi! Üdv!
(#) deguss válasza MetexM hozzászólására (») Nov 2, 2010 /
 
Egykoron foglalkoztunk KIT-ek összeállításával, a Hestore-ban lehetett kapni. Sajnos ez már nem elérhető.
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 2, 2010 /
 
Az eredeti BP mérőről szóló rövid ismertető szerint a mérő 10 us impulzussal mér, és állítja hogy ez megfelel 100 kHz AC-mérőnek, amit eddig vakon el is hittem és ugyanezt írtam én is. Miután írtad, hogy az enyém többet mér némelyik elkónál, és mértél is a módosított BP-mérőddel, utána mértem, gondolkodtam és rájöttem, hogy a BP egy 50 kHz-es mérő. Tehát hiba van a BP leírásában.

LCFesR mérő így 50 kHz-es mérő, ezáltal valamivel többet mér, mint amelyik mérő 100 kHz-cel mér (kisebb frekvencia, nagyobb Xc). Ezzel végül is különösebb gond nincsen, mivel az ellenállások ugyanolyan pontosan mérhetők (mérésük nem függ a frekvenciától), az ESR-növekedés a jó és rossz kondi között következetesen kimutatható. Egy szépség-hiba: a mérők így nem összehasonlíthatók.

Miután rájöttem erre, módosítottam az LCFesR- szoftverét, hogy az megfeleljen a 100 kHz-es mérőnek, az ellenállások mérései változatlanul jók, az elkók ESR mérési értékei csökkennek, és máris hasonlítanak a tiéidre.

Mellékelem az eredeti BP-mérő címkéjének az ESR táblázatát. Ezek nagyon hasonlítanak az LCFesR 50 kHz-es mérési eredményeire (ezért gondoltam: feladat teljesítve, különösen ha az ellenállások mérése pontos ) és nem a módosított BP-mérőd által mértekre, különösen a kisebb értékű kondiknál. Elképzelhető, hogy a módosított BP-mérőd 100 kHz-es mérő.

Szóval ez lehet a magyarázata a mérési eltéréseknek.
(#) abcdabcd válasza hutale hozzászólására (») Nov 2, 2010 /
 
Érdekes következtetés... Mostmár akkor csak az a fórumtárs kéne akinek van LCFEsr mérője meg LCM3-a is, aki az eredeti mérési összehasonlítást csinálta, hogy csináljon egy új összehasonlító tesztet

Az lehet, hogy az én BP-m 100kHz-es, ezt nem tudom csak azt, hogy nem az eredeti MCU hanem a Nippur-féle PIC van benne, hogy ez mit csinál pontosan azt nem tudom...
(#) hutale válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 3, 2010 /
 
A 10 us impulzus az egy ciklus fele. Eddig azért nem foglalkoztam a másik felével, mivel az 490 us. A 100 kHz frekvencia félciklusának ideje viszont 5 us. Tehát a 10 us impulzus 50 kHz-nek felel meg.

Igen, az összehasonlító mérésekhez kellene 1 társ, akinek vannak mérői, ideje, kedve hozzá. Mondjuk kíváncsivá tettél a felvetéseddel a módosított BP-mérőddel, de engem különösebben nem zavar a mérési eltérés, mert az LCFesR a célnak eddig is megfelelt, hasonló értékeket mért, mint a BP címke táblázatában szerepeltek. Ettől függetlenül korrigálom az LCFesR szoftvert, mert a 100 kHz-es mérés a szokásos (megtehetném, hogy 200 kHz-es legyen, de nem hiszem, hogy megteszem )
(#) hutale válasza hutale hozzászólására (») Nov 4, 2010 /
 
Néhány ESR-táblázattal találkoztam a Neten, de szerintem mindenki a saját használatára a sajátját elkészíti. Így készítettem én is egy kis ESR táblázatot magamnak. A méréseket LCFesR 3.05 mérővel végeztem el. Itt mellékelem. Akit érdekel, megnézheti, összehasonlíthatja a saját méréseivel. Aki szeretne visszajelezni, azt is szívesen venném.

Az LCFesR mérő ellenőrzéséhez a következő módszert használtam (leírom, hátha valakit érdekel): 100 kHz-es 5 V-os négyszögjelet engedtem rá a táblázatban szerepelt 10 uF, 35 V, Jamicon kondira és 20 Ohmos ellenállás együttesre, 220 Ohm-os áram-beállító ellenálláson keresztül. A rájuk eső változó feszültséget mértem oszcilloszkóp segítségével. Ebből kiszámoltam a kondi ESR-jét, mely így 0.9 Ohm körül volt - ezen érték helyességéről további ellenállások mérésével is bizonyosodtam. Az LCFesR ezt méri - így elvben a többi mérés is elfogadható lesz (a nagyobb kapacitású kondik ESR értékét kevésbé befolyásolja a frekvencia-eltérés).
(#) Hp41C hozzászólása Nov 11, 2010 /
 
Sziasztok!

Egy kijelző nélküli, USB - HID verzió. A kapcsolási rajz, és a program (a hex és a pc -n futo applikáció) letölthető a megadott oldalról.
(#) abcdabcd válasza Hp41C hozzászólására (») Nov 11, 2010 /
 
Egészen érdekes elképzelés, nekem az ötlet tetszik...
De nemtudom mennyire lehet gond a galvanikus kapcsolat a pc-vel... nemrég pl Tektronix digitális szkópon láttam tüskéket megjelenni a jelen a pc bekapcsolása után... (bár az rákerülhetett a méréshez használt valamelyik másik eszköz tápján keresztül is a jelre, de mindenesetre érdekes...)
(#) p_istvan válasza abcdabcd hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Érdekesnek érdekes, de ha már PC akkor van egyszerűbb is pl: RCL mérő hangkártyával
Vagy egy kicsit bonyolultabb, de nagyon szimpatikus: ZRLC ez már komplex impedancia elemzésre is alkalmas lehet. Letöltés: VISUAL ANALISER 2011

Ez meg USB-re:USB ZRLC
Következő: »»   73 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem