Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   80 / 188
(#) san398 válasza abcdabcd hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Létezik vagy létezett ilyen elrugaszkodott tűrés elektrolit kondiknál? Én kétlem de ki tudja!
(#) gerenk válasza san398 hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Igen simán létezett régi magyar elkóknál gyakori a +80%
puffer elkónál ez külön jó ha ilyen.
(#) Ferkógyerek válasza abcdabcd hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
Ma csináltam pár összehasonlító mérést az LCR mérőhíd és az LCM3 között.

LCR híd ---- LCM3
21,91pF ---- 21,8pF 20,65m ohm ---- 19m ohm
47,72pF ---- 47,4pF 34,30m ohm ---- 33m ohm
80,77pF ---- 80,3pF 101,5m ohm ---- 101m ohm
96,43pF ---- 96,2pF 227,1m ohm ---- 231m ohm
220,4pF ---- 219,8pF 473,0m ohm ---- 475m ohm
345,4pF ---- 344,7pF
485,4pF ---- 483,6pF
816,6pF ---- 814,8pF
999,6pF ---- 997,7pF 0,084uH ---- 0,08uH
2,033nF ---- 2,034nF 0,815uH ---- 0,74uH
4,718nF ---- 4,727nF 1,44uH ---- 1,40uH
9,867nF ---- 9,883nF 9,74uH ---- 9,45uH
32,58nF ---- 32,05nF 32,6uH ---- 31,1uH
67,16nF ---- 66,52nF
103,7nF ---- 102,6nF
333,5nF ---- 330,6nF
396,6nF ---- 391,6nF
1,040µF ---- 1,035uF
6,02µF ---- 6,31uF
(#) abcdabcd válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Ez egész jó! ahogy nézem az LCM3 mutat általában kevesebbet de kiszámoltam csak 0,2%-nyival pl a legelsőnél... Azt viszont nem tudhatjuk ,hogy melyik érték a helyes
(#) jano36 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Szia.

Mindenki csak kapacitást mér. Mérnél egy pár induktivitás értéket is?
köszi
(#) Ferkógyerek válasza abcdabcd hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Szerintem ez otthoni viszonylatban tökéletesen elegendő, bármelyik is mutatja a helyes értéket.
Nem hiszem hogy bárki is azért építette volna meg ezt a műszert hogy utána kalibrációs labort üzemeltessen vele .

Jano36 a jobb oldalon az utolsó 5 érték induktivitás.
Az ennél nagyobb itthon lévő ellenállás kivitetelű induktivitásaim ohmos ellenállása már nagyobb, mint amit a mérőhíddal ki tudnék kompenzálni. Vasmagos induktivitást nincs sok értelme összehasonlítanom, mivel a két műszer eltérő mérőfrekvenciát használ.
Ha kíváncsi vagy készíthetek pár nagyobb légmagos tekercset, de a mérőhíd felső méréshatára csak 1mH.
(#) jano36 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Köszönöm válaszodat. Láttam a uHy és mOhm értékeket és egy kissé zavaróan hatott, hogy úgy összetoltad a kapacitás értékekkel.
Annyit látni, hogy egy igen szűk tartományon belül nagyon pontos, de nem látni, hogy az 1 mHy-100mHy-s tartományban mennyire lineáris. Leginkább a H-is tartományban szerettem volna mérési eredményeket látni. Azt nem tudhattam, hogy csak 1mHy-ig tudsz pontosan mérni.
Egyébként gratulálok a szép és gondos tervezésedhez.
Még egyszer köszi.
Ui.
Még az érdekelt volna, hogy a C oldalon, milyen mérési határig tudsz elmenni, anélkül, hogy a kijelzett érték ugrálni kezd.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Szervusz!
Én egy ilyennel mértem induktivitást ellenőrzés képen úgy 100 H-ig...

rohde_LCB.pdf
    
(#) p_istvan válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Igazad van, a vasmagos induktivitások összehasonlító mérése csak azonos körülmények között értelmezhető, mivel vasmagok -különösen a lemezelt Si vasak- relatív permeabilitása erősen a mágneses térerősség (gerjesztés) függvénye. A gerjesztés pedig függ a frekvenciától és annak a feszültségétől is. Az induktivitás pedig a permeabilitással arányos...
Az ilyen induktivitások pontos mérése, még mérőhíddal is körülményes, mivel a vas nemlinearitása miatt a mérőjel is torzítást szenved és a híd kiegyenlíthetetlenné válik. Ekkor a nulla indikálása vagy a mérőjel frekvenciájára szelektív feszültségmérővel, vagy oszcilloszkóppal lehetséges. Az oszcilloszkópon jól látható ha már csak a felharmonikusok vannak jelen a híd kimenetelén.
(#) Ferkógyerek válasza jano36 hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Köszi.
A kapacitás bipoláris állásban 5µF felett kezd el ugrálni, bár ez nem tudom miben számít.
(#) san398 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Szerintem ennél pontosabb műszer hobbi szinten nem nagyon szükséges.Köszi az összehasonlító mérést. :yes:

jano36: Szegény Joseph Henry foroghat a sírjában, az "y" nem kell az induktivitás mértékegységhez .
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Szervusz István.
Köszönöm a gyors hozzászólásodat, de a kérdésem nem a hitelesítő műszerre irányult. Abban megegyezhetünk, hogy az LCM3-ast nagyon sokan megépítették az eredeti NYÁK-al és saját tervezésű nyákkal is. Viszont kevesen építették zárt vasmaggal és kétoldalas (földelős) NYÁK-al. Arról nem beszélve, hogy sokan az 1.34-es verzión telepítik a nem zárt vasmagos készülékbe. Noha köztudott, hogy az 1.3-as verziótól a szoftverből kiszedted a linearizáló korrekciókat. Amint Ferkógyerek méréseiből is kiderül a kapacitást széles tartományban meglepő pontossággal méri. Nagyon hasznos és jónak mondható a mOhm tartomány mérési pontossága is. Viszont az induktivitás mérés nálam felejtős. Tekintettel arra, hogy Ferkógyerek készülékének a kivitele hasonlít az enyémre, úgy gondoltam, hogy az Ő mérési eredményei alapján megállapítható, hogy „a hiba az Ön készülékében van”. Mármint az enyémben.
Közben láttam, hogy új hozzászólásod érkezet. Ehhez csak annyit tudok hozzátenni, az LCM3-on kívül még van 3 különféle LC mérőm, s azok nem veszik figyelembe a tudományos fejtegetésedet. Csak egyszerűen megmérik válogatás nélkül a tekercsek induktivitását.
Üdv
(#) jano36 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Csak annyiban, hogy az eredeti 800nF környékén már ugrál.
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Szervusz!
Mit jelent az nálad pontosan, hogy az "induktivitás mérés felejtős" ?

Azok nagyon is gyakorlatias fejtegetések volnának, arra szerettem volna rámutatni hogy az erősen nemlineáris viselkedésű induktivitások mérési eredménye nagyon is eltérő lesz a különféle működési elvű induktivitás mérők esetén.
Induktivitást igazán korrekten az üzemi körülmények között kellene mérni: frekvencia, jelalak és feszültség. Vagy legalább is törekedni kellene erre.
Hiába mutat egy multiméter X induktivitást 200 Hz körüli és pár száz mV mérőfeszültségnél, ha az végül jóval nagyobb feszültségen és frekvencián fog üzemelni, esetleg a telítés közelében, nem beszélve arról, hogy egy esetleges egyenáramú gerjesztése is lesz üzem közben.

Ha elfogadjuk, hogy kapacitást "meglepően" pontosan mér a készülék, akkor az induktivitás mérése már nem lehet problémás, hiszen ismerjük a kapacitásokat és a frekvenciát...
Még lehetne az is hogy a kvarcod frekvenciája nem 20 MHz, de akkor meg az elkó mérés is pontatlan lenne.
A rezgőkör pedig kínosan ragaszkodik az "elmélethez" a mérések szerint is, a Thompson képletnek a jósági tényezővel való korrekciója még közel 0,5 értékű Q-nál is a valósággal megegyező eredményt ad!
István
(#) denon888 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Mikor lehet elérni az új HEX-eket?
(#) p_istvan válasza denon888 hozzászólására (») Feb 17, 2011 / 1
 
Most!
Addig is, míg deguss felteszi a kapcsolások közé...

LCM3-v125 a fojtótekercses és az LCM3-v135 fazékvasmagos kivitel
változásai:
- Gyenge elemnél "Low Batt" kiírása a bekapcsolás utáni önteszt során, az elem szimbólum helyett,
- u és omega LCD típusfüggetlen kiírása, egzotikus LCD típusokhoz,
- frekvencia kiírásnál nincs Hz szimbólum (az előbbi miatt, és amúgy is csak diagnosztikai érték a frekvencia),
- Ccal mentésének javítása, a kalibráló adapter használatához.
(#) denon888 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Köszönöm a gyors választ!
Valaki tudva segíteni fazékvasmag beszerzésben?
(#) abcdabcd válasza denon888 hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Gigatechnik Kft. 350Ft Kompletten azaz leszorítóval, műanyag spullni-csévetesttel, hangolómaggal, a 14x8 N48 AL250-es mag(ha jól tudom Siemens gyártmány) ,meg van nekik még sok másféle is... Bővebben: Link
(#) p_istvan válasza abcdabcd hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
A 11x7 AL150 jobban elfér, de a 14x8-as is elmegy.
(#) abcdabcd válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Lehet, hogy van nekik olyan is, de ami katalógus(inkább lista) van fent a honlapjukon abban nem találtam, így nem is kérdeztem a boltban se, hogy van-e másmilyen, vettem 14x8-asat... Vagy mondjuk az AL150-re meg több menet kéne, 7x0,1 litzéből szinte tele van a spullni nekem a 20 menettel... Meg mivel te itt az N48 AL250 es magra tetted közzé az eredményeidet itt így ilyen paraméterűt kerestem, más AL értékűt nem is néztem...
(#) singidunum011 válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Igen szepen megjelenik omega es mikro .
Mostan igazi az egesz dolog!

Egy szoban TOKELETES !
(#) denon888 válasza abcdabcd hozzászólására (») Feb 17, 2011 /
 
Lenne valakinek egy kész fazékvasmag eladó?
(#) hutale hozzászólása Feb 18, 2011 /
 
Sziasztok!

Látván összehasonlító mérési eredményeket, és ha jól látom, ESR méréseket összehasonlító eredményekkel nem nagyon találkoztunk itt, gondoltam hozzájárulok egy LCM-3, LCFesR3.05 mérők által mért ESR/C-értékeket tartalmazó táblázattal. Ezen méréseket nem régen kaptam CHZ fórumozó társunktól, aki megengedte, hogy felrakjam. Szerintem a tesztelésének, hozzászólásának, véleményének javultak mind az LCM-3, mind az LCFesR mérők képességei. A táblázat itt található, az egyéb információk részében - véleményem szerint az eltérések nem számottevők. (Még egy kis információ, akit esetleg érdekel: LCFesR esetében egy kisebb újítás (LCFesR3.06) történt: ESR In-Circuit méréseknél a mérő jobban van védve a nagyobb feszültségre feltöltött kondenzátorok kisütéseitől; 5V-nál nagyobb amplitúdójú frekvencia is közvetlenül mérhető; szalagkábeles LCD-csatlakozó; LCFesR3.06 videók).
(#) singidunum011 válasza denon888 hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Ajáljam vagy sem? Amég fazekas teketcshez nem jútsz. Nálam evel a tv trafo (impedancia transzformátor magal )dolgozik a műszer hibátlanul.Későb bemért pontos értékel .

100uh.gif
    
(#) denon888 válasza singidunum011 hozzászólására (») Feb 18, 2011 /
 
Köszi a tippet!
Sajnos ilyenem sincs. Fazékmagot nem lehet kapni felénk egyetlen alkatrészboltban sem. Meg a huzal beszerzése is elég problémás.
(#) jano36 válasza singidunum011 hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Zdravo singidunum011

Vrlo komplicirano ime je sto si izabrao.
Kojim delo zsivis u Srbiju?
(#) abcdabcd válasza denon888 hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Elméletben onnan amit írtam rendelhetsz postán is...Ha érdekel a huzalra privátban tudok egy helyet mondani(de ez is Bp, nem tudom te hova valósi vagy) ahol nekem is adtak pár métert letekerve egy nagyobb gurigáról szinte ingyen...
(#) denon888 válasza abcdabcd hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Nem Pesten lakom. Azért gondoltam ha valakinek lenne hozzá alkatrésze és elkészítené... persze kifizetem. Csak amíg én postán lerendelem, ráadásul huzalt nem adnak csak tekecsben ami elég húzós árban van.
(#) qvasz2 válasza denon888 hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Elmész egy MÉH-telepre 50Ft-ért veszel valami döglött bármit, és letekered a trafójáról a huzalt. Jónapot.
(#) Ferkógyerek válasza denon888 hozzászólására (») Feb 19, 2011 /
 
Szia! Kettő darab ilyen vasat sikerült bontanom egy telefonközpontból. Az egyik ilyen van az enyémben, a másikat megtekerem és elküldöm neked ingyen, csak küldj egy címet privátba.
Következő: »»   80 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem