Fórum témák
» Több friss téma |
Hát több mint a semmi. Mivel a jeget a mélyhűtőben készíted, ezért a hatásfoka lényegében majdnem megegyezik a hűtőgép hatásfokával, ami nem rossz. Csak jó sok jég kell. Csinálni jóval egyszerűbb.
Ha nagyon hideg kell, akkor meg felturbózod szárazjéggel
ÉS az ilyenek? Bővebben: Link
Ezek már nem tescós bovlik
Anyira párásítana?
De ez nem csak hideg érzet hanem valójában is hűt (állítólag), olvasd el a linket
Kültéren látam már pár hejen vízporlasztásos hűtést de beltéren nem hiszem hogy nagyon jó ötlet lenne...
Hasonlóval kísérleteztünk tavaly nyáron ... (sűrített levegővel elporlasztott víz) . Nagy csarnokban érezhető volt a hűsítő hatása ( 10-15 Cfokkal hidegebb levegőt mértünk a légáramban ) kisebb műhelyben ( ami egy lakásnál azért nagyobb ) néhány 10 perc alatt annyira megemelkedett a páratartalom, hogy már az volt elviselhetetlen.
Ahogy a linkelt cikkben látszik, ha van légcsere ( a pára "ki tud menni") működőképes lehet a dolog ...
A pára kimegy a hűvös bent marad ? Rendőr áll az ajtóban és akit kell kienged ?
Sziasztok,Ezen agyalok én is.Én biztosan nem keringetném a "drága" rendszerben a kútvizet.Talán nem tenne jót vele.Inkább tekernék rézből spirálcsövet/hőcserélőt,és a feltöltött/állandó folyadékkal/ hűteném vissza a házat.Persze a kút vizébe leendedve.Jó lehet ez?Úgy működne mint a pufferben a hőcserélő,csak most hűtene.
Elvileg működhet de nagyon nagy felület kell hogy jó legyen (soksok méter cső)
ásott kút van de átkozottul köves a víz(a mosógép meg a kv főző már tropa tőle)
és van mégegy a telek végén csak kicsit messze
Sziasztok. Támadt egy ötletem légkondi épitésére, és érdekelne a véleményetek hogy milyen lenne. Tehát van kb 4-5 méter 4 miliméter átmérőjű rézcsövem, ezt feltekerném spirálba, úgy hogy a levegő a spirálok közt szabadon tudjon áramolni, tehát kb 1-2 miliméteres hely lenne a tekercsek közt. Ebbe egy keringető szivattyúval vizet keringeték egy tartályból ami 5 literes lenne és háromnegyede jég lenne, ami a maradék vizet hűtené ami kering a csőben. Ezt a csőspirált betenném egy dobozba ami úgy lenne kialakitva hogy egy ventilátor a csőspirálon keresztül tudja csak átszivni a levegőt így elvileg hűtene, a doboz másik oldalán pedig kifújná. A ventilátort egy elektromos kályhából szereztem, úgynevezett "mókuskerekes" ventilátor, elég jól fúj. mellékeltem egy rajzot, remélem érthető azért .Szerintetek milyen lenne?
Idézet: „Szerintetek milyen lenne?” Biztosan hűtene, de én a rézcsőspirál helyett a helyedben valami normális hőcserélőt tennék be, pl. klíma hőcserélőt. Vagy bármilyen más folyadék-gáz hőcserélőt, sokkal kisebb is lehetne.
És ilyen gázcserélőt miből lehetne szerezni? Mert gondolom a hűtőé nem is elég teljesitményre, meg elég nagy is, sőt még fogyasztása is van... Bár az én ötletemnél jobb lenne lehet.
egy felmerült gondolat ( mert melóhelyemen hűtőtorony van a szomszédban) :
A párologtatásos-légáramoltatásos technika mennyire tudja lehűteni a vizet ? Csak ipari méretekben használható (60-80 fokról léghőmérséklet közelébe) vagy működik háztartási méretben is ? Konkrétan : a 35-40 fokos erkélyen lehet-e olyan "hűtőtornyocskát*" létrehozni ami "huszonfokos" vizet tudna adni ? Bár 20 fokos vízzel hiába járatnánk hőcserélőt nem nagyon tudna hűteni a lakáson .. * pl.:- autó vízhűtője ventilátorával + vízpermettel -ritka szövésű szöveten csorgatott víz + ventilátor ...
Ezen már én is sokat gondolkodtam, hogy a víz párologtatásával esetleg nem-e lehetne hűteni. Mint visszább olvasható, ipari környezetben, csarnokokban használják, de ott vagy nem számít a pára, vagy akkora hogy elolszlik, esetleg külön foglalkoznak a páramentesítéssel.
Csináltam erre irányuló kísérleteket. PC venti, ráhúzva vizes zokni. Az egészet egy kartondobozból hajtogatott "csőbe" raktam, az egyik oldalon fújt, a másik oldalon szívott egy venti, így a vizes ruhán(zoknin) átszívta a levegőt. Mérések alapján ez így kb 2 fokot hűtött a kilépő levegőn. Sajnos a PC venti teljesítménye ide nagyon kevés, de nagyobb teljesítménnyel akár életképes is lehet az ötlet. Akkor már csak a hatalmas pára lesz gond, ami a párologtatásból fakad. Ezt esetleg egy páramentesítő készülékkel ki lehet csapatni. Vagy a szobában elhelyezve, vagy közvetlenül a kilépő levegő útjába rakva, pl egy Peltier elem formájában. A legjobb az lenne, ha ezt az egész párologtatós dolgot szobán kívülre lehetne helyezni, és egy hőcserélőt hűteni. De félek nem tudná annyia lehűteni ilyen módon, hogy a szobában elhelyezett radiátorral érdemleges hűtést lehessen csinálni. Próbálkozni kell, szerintem akár működhet a dolog. Ha sikerül, akkor lesz viszonylag olcsón, egy nem túl jó hatásfokú, de kis fogyasztású klímánk. Tudom jól hogy panelben az emberek sokmindent megtennének hogy ne 35 fok legyen hanem "csak" 33.
Sziasztok!
Örülök, hogy másnak is eszébe jutott a kútvizes klíma és ráadásul meg is csinálta. Tavasszal kaptam egy Mitsu autóhűtőt egy jó cimborámtól, mert ki akartam próbálni ezt a fajta klímát. Most lettem vele kész a nyaralóban, de legalább ebben a forróságban tudott segíteni. A hűtőbe fúrt kútból megy a víz, a kimenőt locsolásra használom, de vissza is tudom vezetni, mert egy nem használt ásott kút is van. Mivel itt nincsenek műszereim, nem tudom, hogy hány fokos a víz és mennyi az áramfogyasztás, de valószínű, hogy fpali53 adatai közelítőek nálam is. PC tápból csináltam a ventillátor meghajtását, de okos fejjel nem próbáltam ki, ezért egyből kipurcant. Így az autóm aksijáról megy a venti, tehát még benzinfogyasztásom is van. Isteni jól hűt, a nappalit 30 fokról két óra alatt lehűtötte 25-re. Szerintem érdemes lenne pontosabb számításokat végezni, mivel a befektetés szinte nulla, (persze kút az kell), a fogyasztása pedig biztos kisebb, mint a klímáknak. Aztán lehetne napelemmel is próbálkozni.
Régen lakókocsiba árultak vizes klímát. Egy hűtöborda aljú fazékba kellett vizet tölteni, amiben egy fémszvacs szerű dolog volt vízbe merítve, és ezt fújta egy venti, A doboz alja a kocsi mennyezete alatt, a többi kívül. Elég harmatos volt, de működött.
Ilyet vettem egyszer akciósan, szrt se ér! A hatása annyi, mint egy ventillátornak, csak sokkal drágább. Hiába tettem bele jeget, hideg vizet, nem lett hűvösebb. Szóval a víz párolgási hűtőteljesítménye nem túl nagy.
Örülök, hogy, kipróbáltad a kútvizes hűtést, és meg vagy vele elégedve. Az óránként 250l-es vízmennyiség egyáltalán nem sok. Akinek elmondtam, az volt az első kérdése, nem az, hogy működik-e, hanem hova teszem azt a sok vizet. Ez a vízmennyiség éppen elég arra, hogy körbelocsoljam a kertet. Az elfolyó tömlőre tettem egy 1m-es 16-os csövet, 3centinként 2mm-es furattal, természetesen a végén ledugózva. 10cm-nél nagyobb sugarat nem képez, de kiválóan lehet vele a sorokat árasztásosan locsolni. Általában negyed óránként arrébb tesszük, de volt már olyan, hogy két órára ottfelejtettük, de semmi probléma nem lett belőle. Eddig is locsoltuk a kertet a fúrott kútról, így a plusz energia fogyasztás szinte csak a ventilátor.
Én is csak örülök ennek, mert egy nagyon jó kis dolog a kútklíma. Óránként 250 liter az tényleg nem sok. Nem tudom mekkora kertetek van, de egy ötlet: Nekünk le van fektetve 150 méter csepegtető cső, pont úgy lett kiszámolva hogy a felesleges vizet el lehessen vezetni valahova, durván 300L/óra a leadott vízmennyiség így. Persze ennyi nem megy át a beltérin, de lett ráhagyva egy kevéske.
Nagyapám agyag kancsója(nem mázas)jutott eszembe.
2-3 l-es volt kb. Megtöltötte vízzel, kivitte magával a kertbe és egész napra volt kellemes hőmérsékletű ivóvize! Ott az agyagon átszivárgó víz párolgott, a párolgás hőelvonással jár, a kancsóban lévő víz ezért nem melegszik. Az idősebb korúak (50 felett) emlékezhetnek még a nemez borítású alumínium kulacsra is. Az elv ugyan az : párolgás--- hőelvonás. Ezt szerintem alkalmazni lehetne a "sörkollektorokra" is, ha nedves ronggyal letakarjuk. A rongyból párolgó víz hőt von el az alatta lévő felületből, így a kollektorban lévő levegő hőmérséklete is csökken és nem nő a páratartalma!-mehet a szobába. Sajnos én nem tudom kipróbálni, de ha valaki igen, akkor egy tapasztalattal máris gazdagodtunk úgy, hogy némi időt és nedves rongyot kellett csak ráfordítani.
Nem akarok annyi vizet folyatni.Ok,locsolom a kertet én is.
Megpróbálom a hőcserélős megoldást.Puha rézcsőből tekerni kb 2 méter sűrű spirált/rugószerűt/ Azt leengedni a kútba és abban keringetni a padlófűtés vizét.a víz nem cserélődne,mert zárt lenne a rendszer teljesen.Már mondtak jót és rosszat is róla.Tapasztalat,vélemény? Vagy olcsóbb és hatékonyabb ha fúrok még 1 kutat és a "felmelegedett" vizet abba engedem vissza?
...és a sörkollektoron lévő rongyokat locsolhatjuk a kútklíma kimeneti vizével! Ez aztán az újrahasznosítás Komolyra fordítva, sajnos itt pesten panelban elég korlátozottak a saját lehetőségeim is, és valamiért úgy érzem, hogy egy kis modellel nem lehetne meghatározni hogy egy "nagy" rendszer milyen hatásfokkal, milyen hőmérsékletekkel működne. Ez a sörkollektor dolog jó ötlet. Esetleg akinek már van készen, letakarhatja vizes ronggyal, és csak a kilépő hőmérsékletet kellene figyelni. A sörkollektoros rendszerben amúgy is van hőmérő a be-kilépő levegőnek, tehát a korrekt mérés is meg van oldva. Kíváncsi lennék, sajnos nekem nincs ilyen kollektorom
Meglehetősen rossz ötlet. Működne valóban, de jó esetben egyetlen napig. A kútban a víz rendkívül jó hőszigetelésnek örvend, így ha felmelegíted (mert ugye gyakorlatilag ezt csinálnád) az több napig megtartja a felvett hőt, meleg vízzel pedig már nem mész semmire. Nem véletlenül van mindenhol a kiszívásos módszer ajánlva, nem kell ellocsolnod sem a vizet, ásol a kúttól nem messze egy kellően mély gödröt, és oda bele lehet vezetni.
A beltérin sokkal több víz is átmehetne, 3/4-es csatlakozása van.
Félreértettél, úgy értettem hogy nem megy át mert nincs szükség ekkora vízátfolyásra.
Köszi, hogy vetted a lapot, figyeljünk! Szerintem a "nagy" rendszer is így működ(ne)ik?
Bontottunk hűtőházban "sokkoló" berendezést.Ammóniát keringettek benne,-40 C fok.Maradtak elég nagy regisztereim,abban keringetném a padlófűtés vizét.A hűtését pedig a kútvíz rápermetezésével oldanám meg.Talán ez már hatékonyabb mint a kútban keringetett,felmekegedős víz.
Erre a megoldásra már én is gondoltam, csak nem kúttal, hanem a fűtőkörbe iktatott hűtőkompresszorral. Ha még működne is a rendszer valószínűleg számítani kellene egy további problémával, a radiátorokon lecsapódó párával.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |