Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Linkeld be a rajzot, egy két képet is tegyél fel arról amit elkészítettél. Írd le tapasztalataidat eddig mire jutottál a kapcsolással.
Nem jó a kapcsolás meg építettem én is de a ledhez nem kell az 1K értékű ellenállás mert az zárlatot okoz ami következtében a BD139 elfüstölt. Ezt ki iktatva viszont a zener dióda adta fel! Kicseréltem egy nagyobb értékűre ami viszont melegszik de rendesen! Mind ez 20v-os terheléssel történik! Tanácsot kérek ez ügyben!
Idézet: „Nem jó a kapcsolás” Ez több mint merész kijelentés, arra alapozva, hogy neked nem működik. Ha jól látom, akkor ez SPAFI labortápja, amit Én is megtámogattam egy paneltervvel, és amiből nálam mai napig van egy működő példány. Tehát szó sincs semmilyen elvi hibáról a rajzon. (erre gondolok)
Ezt magam is alátámaszthatom, ui. Alkotó kolléga panelterv-verziójával két példányban is megépítettem magam is, és azóta is gyönyörűen működik mind a kettő. Szóval sem a kapcsolás, sem a panelterv nem elvi hibás. De ne menjünk át vitába, ha kérhetem!
Sziasztok!
Meg tudnátok mondani, hogy az alábbi csomagban található kapcsolás melyik is pontosan?
Ez:
Bővebben: Link
Helo!
Félre értés történt mert én nem közöltem! Ez nem az Alkotó által készített kapcsolás Hanem Doncsoé! A link: http://feryservice.hu/electro/Egy_tapegyseg_szuletese/labort%C3%A1p Nem akarok vitázni éppen ezért Alkotóval! Mellékelem a Doncso javítottnak nevezett kapcsolását! Remélem tud valaki ebben a kapcsolásban segíteni.
Sziasztok! Van egy kis időm az építgetésre és gondoltam belefogok egy újabb labortáp megépítésébe. Régebben elmentettem a 2.7.1-es verzió sémáját. (csatolva) Van itthon egy 250 VA-es trafóm két 42 V-os szekunderrel. Erre szeretnék egy kis módosítással megépíteni a labortápegységet. Tehát 0-50 V és 0-2 A követelménnyekkel. Természetesen a két szekundert felhasználva kétcsatornásra. Egy kérdésem lenne: Szükség van három 2n3055-ös tranzisztorra a 2 A-hez? Kettő nem lenne elég?
Az eredeti kapcsolásban ~DC34V-ból kell tudni csinálni mondjuk 1-2V-ot, 3A-rel. Ez durván 90-100W disszipálását jelenti (ebből a söntellenállások pár Wattot lerendeznek), azaz darabonként ~30W-ot.
Nálad a feszültség 1.5x akkora lesz, az áram 1.5x kisebb, ergó kb. ugyanannyi lesz nálad is a disszipáció. Szerinted nálad 2/3 annyi tranzisztor is elég lesz?
Ha egy picit várhat a dolog, akkor javaslom azt a változatot építsd meg, amit most rajzolok éppen. Ez annyiban tér el, hogy
1. a parazita áram lényegesen kisebb az RX-en, ami árammérésnél hasznos, 2. a mérőrészt is feltettem a panelre, tehát csak 200mV-os digitális kijelzőket kell csatolni hozzá, 3. és végül a kikapcsoláskori feszültségugrás elleni védelemre is lesz kísérlet. A tranyószámot nem javaslom csökkenteni. A 50V/2A éppen az a határ, ami 3 áteresztővel már értelmesen biztonságos lehet.
Hmm. Kipróbáltam a dolgot. Rácsaptam edison14-féle labortápjára egy 0R1 Ohmos ellenállást. 3,2 A-rel fűtöttem 4 V-on. Tehát 3,2x36=kb. 115 W. A tranyók (2 db) a bordán nem melegettek kb. 70 C fok felé. Csatolok egy képet a labortápról. A hűtés az Alkotós-félén is hasonló lenne. Csak azért, mert az adatlapja szerint a kuka hőmérséklet 200 C fok. Ez bőven benne van.
200°C általában a maghőmérséklet, nem a kupak amit éppen mérsz
Továbbá ha a borda felvette az összes hőt és már nincs hova elvezetnie a végtranyóról, elkezd melegedni az egész. Bordástól, tranyóstól. Na akkor nem biztos, hogy megáll 70°C-nál. Teszteld le ugyanezt 10-15 percen keresztül. Mod: látom van ventid, ez segít a dolgon, de hosszabb tesztek adnak értékelhető eredményt.
OK. Várok és értem. A hűtőbordákon viszont osztozniuk kell a tranyóknak . Inkább becsapok hűtőventit még egyet, abból van itthon több.
Fél órát fűtöttem. De hiszek neked. Főleg ha rákerül a burkolat, akkor érdekesebb lenne a dolog... Ilyenkor szívesen bohóckodnék egy hőkamerával.
Én nem ismerem az edison14 nevéhez kapcsolt tápot, és talán ezért nem értem honnan került elő a 36V a számításodban.
Ha elhanyagolunk pár dolgot, akkor a számítás elég egyszerű. Az említett 42V-so trafód, egyenirányítás után, elvileg (42-(2x0,7))*1,41=57V. Ha ezt rövidrezárod a 2A-es maximum mellett, akkor 57x2=114W hőt kell elvezetni. Ha ezt leosztod 3 tranyóra, akkor 38W jut ideális esetben mindegyikre. Ettől többet nem szabad rájuk bízni. A hőmérséklet nem azért gond mert meleg lesz tőle, hanem azért mert ettől függ a terhelhetőség. Ahogy nő a meleg úgy csökken a kivehető teljesítmény, tehát ez egy olyan lavina, ami könnyen átbillen a visszafordíthatatlan tartományba. Persze józan ésszel sok mindent meg lehet előzni, és ha innen nézzük, akkor beleférhet egy kis huncutság, de azért nem árt egy labortápnál a szélsőségekre is felkészülni, mert nem tudni mit hoz a jövő. Én a magam részéről -azzal együtt hogy ismerem az előnyeit is-, nem támogatom a kidrótozott tranyók alkalmazását. Az "L" profil sokkal szebb, kevesebb a hibalehetőség, praktikusabb, kisebb, ezért életszerűbb.
A számítás egyértelmű. A L-es elrendezést el tudom képzelni, viszont nem tudom jóra gondolok-e. Volna egy kép, amin megnézhetném? Egy link is jó.
Ez egy másik táp, de az "L-profilt" láthatod rajta.
Egy kis kitérő, nem csak Alkotó-t kérdezem. Ilyen L profilhoz hol lehet hozzájutni?
Általában olyan helyen ahol ilyet árulnak..
Kicsit komolyabban: Metalloglobus kft.. Ez egy Pesti cég, erről már volt szó, hogy itt biztos lehet kapni. De mondjuk próbálkozhatsz valamelyik méh-telepen ott még olcsó is.
Szia!
Tiszta alumíniumot vegyél, még akkor is, ha (sokkal) drágább. A ferdal és más alumínium ötvözet nem vezeti (annyira) jól a hőt.
Sejtettem, hogy ott lehet kapni ahol árulnak. Egyébként pont az érdekel, hol árulnak ilyet. Itt Borsodban sehol sem találkoztam ilyesmivel, többféle műszaki boltban és egyéb áruházban is szétnéztem már. Méhtelepeken sem találkoztam ilyennel, oda minden nap kellene menni, hogy ilyesmit találjak. Egyébként valóban lusta voltam ezért a kis információért végigolvasni az egész topic-ot. Azért köszönöm az információt.
Nem akarok okoskodni, de nem tudom megállni.
Olyan hogy "tiszta aluminium" nincs! csak a alu öntődében. Ami kikerül a gyárból az mind ötvözet, csak különféle ötvözőkkel és ezek más-más árányaival. Ez határozza meg az aluminium felhasználhatóságát, mire lehet alkalmazni.
... es az olyan, mint a t@kony. Elnezest a kifejezesert.
Puha, forgacsalo eszkozzel megmunkalhatatlan. Ragad a furo/maro hornyaiba. Eltomi a reszelo fogarkait. En felkemeny aluval szoktam dolgozniu munkam soran. Illetve AlSi-vel.
Én itt vettem legutóbb.
Anyagminőség is ott van. Ez a minőség jól bevált, forgácsolható, polírozható.
Köszönöm a segítséged!
A többieknek meg annyit, hogy ez az egy sor is elég lett volna és akkor megspórolunk 6 felesleges hozzászólást.
Sziasztok!
Az Alkotó féle alapműszer kapcsolási rajzon a piros téglalapban mi célt szolgál az 1000ľF-os kondi? A diódát még csak értem.
Nincs ott eredetileg se dióda se kondi, csak valaki belerajzolta. Egyik sem kell, e nélkül is kifogástalanul működik.
Erre gondoltam én is, mert már több ilyen alapműszert építettem. A kivitelezése tetszett meg nagyon, láttam a 3d-s képet ami megragadott, így kerültem ide a topikba. Végig is gubiztam a 420 oldalt.
Igaz hogy már van tápom, de a 2.7.3-as megtetszett, ezért megépítésre kerül. Gratula a projekthez.
Készen vagyok az új verzió terveivel. Mivel a mérés is fel került, ezért ez már a v2.7.4 verzió, és valószínűleg már többet nem fogok hozzányúlni ehhez a táphoz.
Rajzot mellékeltem, és ha egy kis ideig nem lesz semmilyen észrevétel, akkor a paneltervet is felteszem. A hagyományos "L" profilos kialakítás mellett, készítettem egy kimondottan huzalozott végtranzisztorokhoz való változatot is, mert elég sokan építenének inkább ilyet. Most már nem kell belerondázni, eleve lesz ilyen terv is. |
Bejelentkezés
Hirdetés |