Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Zselés akkumulátor töltése
Lapozás: OK   17 / 50
(#) elyelibator válasza proli007 hozzászólására (») Aug 21, 2012 /
 
Utánaszámoltam az ellenállásnak ahogy írtad. 2,2ohmmal 0,6 A lesz az áramerősség, és annyi is lett. Nem tudtam hogy az áramgenerátort így kell számolni. Ki fogom cserélni a ledet, mert ez a durván 2voltos nyitófesz sok egy kicsit. A töltés vége felé meg nem is világít holott még tölt. Az ellenállást persze újraszámolom. A hőmérséklet akkor nem baj, mivel bőven bírná egy 2w-os ellenállás is ezek szerint erről a feszről. Igaz hőteljesítményt nem számoltam. Most már ezt is tom. Igazából azt gondoltam, hogy a tranzisztor csak mint kapcsoló működik benne, és az ellenállás a lényeg. Köszönöm a segítséget.
(#) elyelibator válasza elyelibator hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
Hoppá! A tápfeszt feljebb állítottam16voltra, 15,47-ről és már kész is. A led kialszik amint eléri a 14,39 voltot, aztán csepptölt. Amit írtál feszültségszámítás az a minimum tápfeszre vonatkozik ugye? Ha jól számolom, akkor 13,5+0,7+0,27+0,6= 15,07V. Az ellenálás feszültségét az áramból, és az értékből számolva 0,27voltra jön ki. Lehet hogy nem jól számoltam? :guluszem1: A dióda egy bd139-es B_E lába az 0,7volt. Az MJE-n is kb ennyi eshet. Mindenesetre most ok. Köszi.
(#) proli007 válasza elyelibator hozzászólására (») Aug 22, 2012 /
 
Hello!
- Miért cserélnéd ki a Led-et, ha megfelelő? Akkor újra kell számolni az áramgenerátort.
- Én a minimális tápfeszültséget többnek számoltam.
Ha a Led feszültsége 2V és a tranyó bázis-emitter feszültsége 0,7V, akkor a 2,2ohm-ra 1,3V feszültség jut. Az áram ekkor 1,3V/2,2ohm=590mA.
- Tehát meg van az ellenállásra jutó, 1,3V feszültség.
- A tranyó működéséhez, kb. minimálisan 1V szükséges.
- A soros diódán, kb. 0,7V esik.
- Az aksi feszültsége nem 13,5V, hanem 14,4V mint írtad.
-Ez összesen: 1,3V+1V+0,7V+14,4V=17,4V. Ha nem ennyi, akkor is fog működni, csak a töltés vége felé, lecsökken a töltőáram, vagy is elhúzódik a töltés.
- Az ellenálláson azért lesz 0,27V a töltés végén, mert a táp nem elég már a 600mA tartásához. Avagy ekkor már 120mA folyik.
üdv! proli007
(#) elyelibator válasza proli007 hozzászólására (») Aug 26, 2012 /
 
Hello!
No most már remélem mindent értek. Kiszámolgattam mindent az alapján amit írtál. Azért kéne nekem 33,5voltról járatnom a töltőt, mert nem szabályzom a tranyó feszültségét, hanem egyből mehet is rá, ugyanis 2 aksit szeretnék sorbakötve tölteni. 2*12v4A. Így a mostani alkatrész értékekkel számolva ez jött ki:

Fölös teljesítmény: Betáp- aksi: 33,5-21=12,5W(minimum aksifesz2*10,5v)
Töltőáram: It=(Uled-Ube tranyóB-E)/Re : 1,93v-0,492v/2,4ohm=0,599A
Ellenállásra jutó hő teljesítmény: P=0,599A*0,599A/2,4ohm=0,149W
Diódára jutó hő teljesítmény: P=U*I: 0,569*0,599=0,34W
Tranzisztorra jutó hő teljesítmény: 12,5-0,149-0,34=12,011W
Szükséges tápfeszültség: 28,8+0,492+0,569+1,438=31,299v

Rámértem mindenre, és ezek az értékek. Remélem mindent jól számoltam?

Jól tudom, hogy 10,5 voltig merítve még nem károsodik az aksi?
(#) proli007 válasza elyelibator hozzászólására (») Aug 26, 2012 /
 
Hello!
Néhol jól számoltál, néhol nem.
- Fölös teljesítményt hogyan számoltad? Mert az eredmény Watt, amit meg számoltál, az Volt. Vagy is ez akkor lenne igaz, ha a tápfesz 33,5V és a töltőáram pont 1A. De igazából ami minket érdekel, a tranyóra jutó teljesítmény, a hűtése miatt. Itt pedig a kollektor-emitter feszültség, és a töltőáram szorzata adja az eredményt. A diódán meg az ellenálláson eső feszültség állandó, lévén hogy az áramgenerátor hajtja mind kettőt. Így a tényleges tápfesz, és a minimális aksi fesz a döntő.
- Elég kevésnek tűnik számomra a tranyó bázis-emitter feszültsége 600mA kollektoráram mellett. Általában minimálisan 600mV-ot szoktam figyelembe venni, nálad pedig még az 500mV-ot sem éri el. Terhelve volt a tranyó mikor mérted? (Bár ha nem, akkor "leszívta volna a bázis a Led nyitóáramát, így feszültsége kisebb lenne, mint 1,93V, de valami gyanús.)
- Az ellenállásra jutó teljesítményt nem jól számoltad. P=U^2/R vagy P=I^2*R Te az árammal számoltál, és osztottál.
- A tranyóra jutó teljesítménynél is 0,149W-ot vetted figyelembe, persze csak nüansznyi az eltérés.
- Igazából azt is figyelembe kellene venni, hogy a trafó feszültsége is változik a terhelés függvényében, és a hálózati feszültség sem állandó. De ez már bonyolítja a számítást. De elég nehéz a trafóval pont 32 vagy 33,5V-ot előállítani. Ha mérted, akkor az más, mert egy 24V-os trafó szűrve, általában ezt az értéket adja le. (Persze ha nincs alá, vagy fölé méretezve.)
- Jól tudod, vagy is azt állítják ez alá nem illik kisütni.
üdv! proli007
(#) elyelibator válasza proli007 hozzászólására (») Aug 26, 2012 /
 
Na most ez - P=I^2*R- vagy-
(Ha pld. az emitter ellenállás 2,2ohm, és 1A a töltés, akkor P=I^2/R alapján P=1A*1A/2,2ohm=0,45W) ez a képlete??? Mert ha az előző, akkor tényleg nem jól számoltam. Ezt most az előző szerint számoltam újra.
Ki igazítottam az értékeket, terhelés közben mértem. Sajna az aksik fel vannak töltve így csak részben változtak az értékek.
Fölös teljesítmény: Betáp - aksi*töltőáram: 33,5-21*0,599=7,487w(minimum aksifesz2*10,5)
Töltőáram: It=(Uled-Ube tranyóB-E)/Re : 1,93v-0,492v/2,4ohm=0,599A
Ellenállásra jutó hő teljesítmény: P=0,599A*0,599A*2,4ohm=0,861W
Diódára jutó hő teljesítmény: P=U*I: 0,7*0,599=0,419W
Tranzisztorra jutó hő teljesítmény: 7,487-0,861-0,419=6,207W
Szükséges tápfeszültség: 28,8+0,7+0,492+1,438=31,43v

A szükséges tápfeszt végül is fölösleges számolgatnom, mert nem lessz szabályozva.
No így már jó? Most a hűtése 2DB u profilú hűtőzászló egymásnak háttal felcsavarozva a tranyóra, ami bőven elégnek bizonyult idáig.
(#) proli007 válasza elyelibator hozzászólására (») Aug 27, 2012 /
 
Hello!
"(Ha pld. az emitter ellenállás 2,2ohm, és 1A a töltés, akkor P=I^2/R alapján P=1A*1A/2,2ohm=0,45W) ez a képlete???"
Ha egy porszem bekerül egy gépezetbe. De legalább következetes vagy..
A teljesítmény, az áram négyzete, osztva az ellenállás értékével vagy a feszültség négyzete osztva az ellenállás értékével!
Mindezek ellenére a számításnál, már jól számoltál, egy kivétellel. A szükséges tápfeszültségnél, a 0,492 tranyó bázi-emitter feszültségének ott semmi keresnivalója. Csak azt kell figyelembe venni, ami az aksival sorban van, vagy is amin a töltőáram átfolyik. A bázison meg nem..

(Amúgy a számításoknál, a bázisáramot elhanyagoltuk, de tettük ezt azért, mert a béta 50.100 között van. Vagy is a bázisáram ötvened, vagy század része a kollektoráramnak. Ami mindössze 1 vagy 2% hibát okozna.)
De lassan le leszünk lőve, mert ennek más semmi köze a zselés aksi töltéséhez, alapdolgokról beszélünk már rég..
üdv! proli007
(#) duty hozzászólása Szept 4, 2012 /
 
Sziasztok
Egy kérdésre keresném a választ két azonos típusú, korú 6V 7.5 Ah ólomsavas akkumulátort lehet egyszerre tölteni egy akkutöltővel ? Sorba kötve vagy párhuzamosan?Nem lesz baja az akkumulátoroknak? Töltési idő megnövekszik ? Ha igen akkor kb. mennyivel ? Most olyan 14-16 órát kell tölteni egy aksit.
A töltő adatai ha érdekes lenne:
Ajánlott akkukapacitás: 1,2 ... 40 Ah
Akkuk: 2, 6, 12 V
Hozzávaló akku: ólomzselé, ólom-savas, ólom-vlies
Töltési csatornák/rekeszek: 1
Töltőáram (max.): 0,8 A
Üzemi feszültség: 230 V/50 Hz
(#) proli007 válasza duty hozzászólására (») Szept 7, 2012 /
 
Hello!
Valamivel kedvezőbb a párhuzamos töltés, de jelenleg mivel a töltőáram 0,8A értékű ekkor a töltési idő kétszeresére nőne. Soros kapcsolásnál, és a töltő 12V-ra állításával az idő nem nő, de feltételezi az aksik egyforma lemerültségét.
(Amúgy a 14..16óra már kissé soknak tűnik. Az aksiba kb. 12..130%-al több energiát kell bevinni. Vagy is 7,5Ah/0,8A*1,3=12óra. De lehet csepptöltés, vagy utántöltés is van ami elhúzza az időt.)
üdv! proli007
A hozzászólás módosítva: Szept 7, 2012
(#) duty hozzászólása Szept 10, 2012 /
 
köszi szépen az idő mellékes 1 hetem van a 2 akkumulátor töltésére( horgászstégen tölteném az aksikat) így nem kell azért kimennem hogy cseréljem a töltőn.
(#) motinka hozzászólása Szept 11, 2012 /
 
Elektromos kerékpáromban 3 db 12V 14 Ah-s akkumulátor van.
A töltője 36 Voltos, mivel a 3 akkumulátor sorba van kötve, hogy a 36 Voltos motort hajtani tudja.
Nemrég vettem bele ezeket a vadonatúj akkumulátorokat.
A töltőm 43,2 V 1,4 A-ral tölt kb 10 órát. Hallottam hogy az akkumulátorok esetleg nem feltétlen egyforma feszültséggel töltődnek, lehet hogy valamelyik 13,5, a másik 15,4 stb..
Ez tudtommal egyik sem megfelelő, sőt nagyon rossz az akkumulátor élettartamára nézve. Találtam olyan eszközt, töltés kiegyenlítőnek hívják, ami arra jó hogy ezen keresztül táplálva az akkumulátorok közel azonos, megfelelő feszültséget kapnak a 36 V-ból. A bibi csak az a baj hogy fene drágán kínálják és a 36 V-hoz kettő kellene.
Tud-e valaki ilyen kapcsolást, ami ezt a problémát megoldja.
Válaszaitokat előre is köszönöm.
(#) ujfalusi válasza motinka hozzászólására (») Szept 12, 2012 / 1
 
Hogy finom legyek badarság. A három új akkudat nyugodtan töltheted mint eddig simán sorba kötve.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2012
(#) Gafly válasza ujfalusi hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Akkun belul is sorba vannak kötve a cellák...
(#) ujfalusi válasza Gafly hozzászólására (») Szept 12, 2012 / 1
 
Igen, és ezzel mit akarsz mondani?
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2012
(#) nedudgi válasza ujfalusi hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Azzal a kiegészítéssel, hogy az új akkuk egyforma kondícióban, teljesen fel vannak töltve.
(#) ujfalusi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Rendben, de akkor ez egy akkunál is igaz. Itt három új akkuról van szó, amit egyszerre használ ,és a kérdés hogy megéri e beruházni balanszere?
(#) nedudgi válasza ujfalusi hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Idézet:
„kérdés hogy megéri e beruházni balanszere?”
Ez sok mindentől függ, például a kérdező anyagi helyzetétől, elektronikai ismereteitől, és beszerzési forrásaitól.
Az akkumulátorok esélyei feltétlenül javulnak.
A hozzászólás módosítva: Szept 12, 2012
(#) ujfalusi válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Igen. Itt a kérdező tulajdonképen azzal problémázik hogy nagyon drága, és így érthető a dilemája.
(#) nedudgi válasza motinka hozzászólására (») Szept 12, 2012 /
 
Egyszerű 1A töltést tesz lehetővé a PB137 IC. Ebből 3 db, valamint 3 különálló tápegység szükséges egy egyszerű balanszer összeállításához. Ez alsó hangon 4-5000 Ft kiadást jelent.
(#) rockersrac válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Miért jelentene ennyit? Egy pb137 ic kb 2-300 ft/db...
(#) proli007 válasza rockersrac hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Hello!
Mert hogy nem három PB-ről, hanem három töltőről van szó.. (Ha jól értem.)
üdv! proli007
(#) nedudgi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Jól érted.

@rockersrác: Meg lehet oldani egy táppal is, de háromszor annyi ideig tartana. Az meg valószínűleg sok.
A hozzászólás módosítva: Szept 13, 2012
(#) rockersrac válasza nedudgi hozzászólására (») Szept 13, 2012 /
 
Oké, értem, így már világos a dolog! (nem kötöszködni akartam, csak figyelmetlen voltam... )
(#) czibo hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
Üdv mindenkinek!
Az alábbi kapcsolásról szeretnék véleményt, ugyanis próba panelon nem működött valami jól
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Hello!
"nem működött valami jól " Ez nem kimondottan műszaki paraméter. Szerinted mit tudunk meg ebből.. De ez a kapcsolás, kb. olyan, mint amennyi infót adtál róla..
üdv! proli007
(#) czibo hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
Nos akkor bővebben.
előszőr is a fesz osztót beállítottam 7,2 v-ra de ha töltő fesz elérte ezt az értéket a műveleti erősítő nem billent át. Vagy ez azért van mert nincs hiszterézise és máris visszabillen?
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Hello!
Így van, nem hiszterézissel dolgozik, hanem "csak átmegy analóg módba". Vagy is leszabályoz.
De az LM317 (vagy mi van benne) amikor a tranyó "bekapcsol", teljes koksszal megy, vagy is a belső "áramkorlát" és a hőmérséklet védelem fogja leszabályozni az áramot. Amikor meg a tranyó teljesen lezárna, akkor meg kialakulna az áram, ami 1,2V/200ohm=6mA. Ahhoz meg minek az LM. Egy ellenállás is megteszi.
Ha a 12V táp nem stabilizált, akkor a "lekapcsolási feszültség" sem lesz pontos. De minek egy töltőbe stabil táp? Vagy ha van, akkor korlátozhatja a feszültséget és az áramot is az. De akkor meg minek ez a töltő?
Az LM317 adatlapján lévő kapcsolás, ennél többszörösen értelmesebb.
üdv! proli007
(#) czibo hozzászólása Szept 16, 2012 /
 
Tulajdonképpen egy olyan töltőt szeretnék a 6 v-os 3,4Ah-ás aksihoz ami ha eléri a 7.2 v-os töltőfeszt, átkapcsol csepptöltásre.
(#) czibo válasza czibo hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Így jobb?
(#) proli007 válasza czibo hozzászólására (») Szept 16, 2012 /
 
Hello!
Számtalan kapcsolást kitárgyaltunk itt már. Vicsys is feltett egy automata töltőt, külön erre a célra kitenyésztett IC-vel. Ez lekapcsol, csepptölt, stb. De az LM adatlapján lévő is átmegy csepptöltésbe, csak nem kapcsol, hanem a feszültség korlátozásával a töltőáram is csökkenni fog. De van kapcsolós is amit ha igaz Köbzoli tet fel. Ezt is kitárgyaltuk. Ez nem csepptölt, de ha a tranyót egy ellenállással áthidalod, megteszi. Amúgy a csepptötésre nem sok szükség van. Ha fel van töltve, le lehet venni a töltőről. Csepptölteni akkor kellene, ha hosszabb időre használaton kívül van az aksi. De ekkor sem szabadna 6,8V fölé tölteni.
A 3,4A kapacitás mellett, amúgy 340mA töltőáram szükséges csak.
üdv! proli007
Következő: »»   17 / 50
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem