Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő probléma
 
Témaindító: proksa1, idő: Márc 15, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   52 / 85
(#) atiber válasza csoka69 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Hali!

A vd41/42 diódákat mérted, azok jók? A vc33 220n kondi nem zárlatos? Mondjuk akkor a vr30-as ellenállás is füstölne...
(#) gyuszo válasza csoka69 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Ez nem a RA 6363s végfok kapcsolási rajza. Pontosan melyik készülékről van szó ?
A Videoton RA 6380 és RA 6363 készülékeknek van saját topikja is.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) steelbird válasza csoka69 hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Húha, gyorsan cserélj rajzot, amit feltettél, az nem az RA6363S rajza.
Itt a jó végfok rajz:
Látom, közben más is rájött már...
(#) gyuszo válasza steelbird hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Nem, szerintem a készülék nem stimmel, ha cserélt kicsatoló kondit...
És 54V a tápfeszültség...

Szerintem RA 6360 ?? lehet..
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) steelbird válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 15, 2015 /
 
Azt láttam, de RA6363S -t írt..
Vagy nem is a kicsatoló volt?
Ja igen.. a tápfesz is... Hát... ez érdekes.
A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2015
(#) csoka69 válasza atiber hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
Köszi mindenkinek a gyors segítséget!
Azért töltöttem föl ezt a kapcsolást, mert ez hasonlít a legjobban a paneléhez. A különbség nem nagy, de #atiber# beletrafált, mert pont a VD41/42 és a VR30, VC33 páros a kivétel, ezek nincsenek a panelen, ezek nélkül tervezték. A többi alkatrész értékre és típusra megegyezik.
Legközelebb csütörtök este tudok vele foglalkozni, mert most suliban vagyok.
Mint azt leírtam: nagy nyugalmi áramra, vagy gerjedésre gondolok, de bármi megeshet, ezért kértem a segítségeteket. A B-C kondikkal és a vezetékek összecsavarásával elértem, hogy a tranzisztorok megmaradnak, ezért lehet, hogy valószínűbb a gerjedés. Az viszont biztos, hogy ezen a panelen kell keresnem a problémát, mert a mostani kondizás előtt egy próba erejéig áttettem a "jobb" panel helyére és ott is nagy volt a végtranzisztorok hőtermelése.
(#) steelbird válasza csoka69 hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
De még mindig nem írtad a készülék tipusát. Van mindenhez rajz, miért egy "hasonlóval" dolgozol?
Idézet:
„...vagy gerjedésre gondolok,”
Ezen a rajzon VC31, VC33, VR30...
Idézet:
„...nagy nyugalmi áramra...”
Ezen a rajzon VR21, VR29, VT27...
De ez a rajz ráadásul hibás is, hiányzik egy pötty a VT05 Emittere és a VR14 találkozásánál.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2015
(#) csoka69 válasza steelbird hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
A készülék típusát megírtam, miszerint Videoton RA 6363S. A készülék hátuljára -amit javítok- RA 6363S van írva. Látszólag nem lett még megbontva, a csavarokon lévő piros festék érintetlen volt. Rajzot nem találtam a végfokpanelekhez, mert ebben nem az RA 6363S adatlapjában szereplő van. Az általam megosztott kapcsolási rajz a Videoton RA6380S végfoka, a készülékben lévőhöz hasonló. Annyi a különbség, hogy nincs a paneleken az említett VD41-VD42 és a VR30-VC33.
Beismerem a pontatlanságomat, a végfok eltérését írnom kellett volna a legelején.

De mint azt leírtam, (bár lehet, hogy nem egyértelmű) azért kérek segítséget, mert bármi megeshet. Én gerjedésre és nagy nyugalmi áramra gondolok, de lehetséges, hogy a jelen lévők közt van olyan, aki találkozott már korábban hasonló problémával, és a segítségével megkönnyítené a dolgomat, illetve megmentene néhány alkatrészt. Bár úgy érzem a hiányos kommentemben nagyobb a gond, mint a készülékben.
Csütörtök este amint hazaértem, állítok a munkapontján, ezzel kizárva a nagy nyugalmi áramot.
(#) steelbird válasza csoka69 hozzászólására (») Feb 16, 2015 /
 
A 6363S -ben nincs kicsatoló kondi, abban kettős tápfesszel üzemel a végfok.
Majd csinálj képeket a készülékről és beazonosítjuk.
(#) cson hozzászólása Feb 21, 2015 /
 
Szisztok!
Van egy Englebert Integrated SA-1 sztereó erősítőm és sajnos kiment az egyik csatorna és nem tudom mi a baja meg-e lehet csinálni. Nincs égés nyom a Nyákon.
Kérlek segítsetek ha tudtok.
(#) steelbird válasza cson hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Ezt ennyi kevés infó alapján senki nem tudja neked megmondani. "van egy Trabim, benzin van benne, de nem indul. Mi a baja?"
(#) cson hozzászólása Feb 21, 2015 /
 
Jó akkor még mit irjak?
Komolyan, nagyon kezdő vagyok.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) csoka69 válasza steelbird hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Hali!
Még tüzetesebben megvizsgáltam a motyót. A diódák nincsenek csak, és a rajzon van egy hiba, mert VT05 emittere kapcsolódnia kell VR14-gyel. Készítettem képeket. A problémát megoldotta VR30-VC33 cseréje és a nyugalmi áram beállítása.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) gyuszo válasza csoka69 hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Ennek a panelnek semmi köze sincs a RA 6363s rádióhoz. Tisztán látszik a csatoló kondenzátor, az értéke jó 2200uF, de a feszültség tűrése alul van méretezve.
Az eredeti MM magyar, az 2200µF 25/35V típus.
Ez a panel a RA 6350, RA 6380 és RA 6360 készülékekben volt.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) csoka69 válasza gyuszo hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Heló!
Nem kívánom tovább szaporítani a szót ez ügyben. Konkrétan leírtam mindent. Azt is, hogy nem a saját, gyári panelja van a készülékben.
A gyári kondenzátor feszültségtűrése valóban alacsonyra lett tervezve, éppen ezért tettem be 35V-osat. Mégjobb 63V-os lett volna, de úgy gondolom: ez is megfelel.
(#) Hurka hozzászólása Márc 1, 2015 /
 
Sziasztok! A napokban szert tettem egy Sansui RZ-3000-res receiverre, melynek jobb oldali végfokjában a kimenőtranyók átmentek masszív rövidzárba. Boldogan kicseréltem a tranyókat, majd bekapcsoltam a készüléket. Be is kapcsolt szépen, majd megmértem a kimeneti egyenfeszt, ami néhány millivoltos volt. Üresen járattam a gépet, majd egyik pillanatban felrobbant mind a két végtranyó a jobb oldalon. Az a sejtésem, hogy talán nagyfrekvenciás gerjedés lehetett. A kérdéseim: hogyan lehetne meghatározni a hiba pontos okát úgy, hogy a végtranyók azt túléljék? Hol lehet egyáltalán a hiba? Érdemes lenne-e a végtranyók bázisa és kollektora közé egy néhány pioós kondit beforrasztani? Vagy esetleg nem is gerjedés okozta a hibát? Segítségeteket előre is köszönöm! Üdvözlettel: Hurka
(#) reloop válasza Hurka hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szia! A végtranzisztor környezetében valamennyi aktív és passzív alkatrészt le kell ilyenkor ellenőrizni. A meghajtókat és azok közös emitterellenállást vagy cseréled, vagy gondosan teszteled.
Számtalanszor ajánlottam az új garnitúra végtranyó előtt azok E-B lábait 120 ohm átkötéssel pótolva tereletlenül kell először kivezérelni.
Nem írtad, sikerült-e eredeti tranzisztorokat beszerezni.
Arról sem ejtettél szót mekkora nyugalmi áramot lőttél be.
(#) steelbird válasza Hurka hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szia! Nem ahhoz hasonló oka lesz, mint amiről szó volt ma a másik erősítős topicban?
Én kíváncsiságból megskalpolnám az egyik tönkrement végtranzisztort.
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) Hurka válasza reloop hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat!
Természetesen ellenőriztem a meghajtó tranzisztorokat és az ellenállásokat, és a két oldalon is összehasonlítottam a mért értékeket, szignifikáns eltéréseket nem tapasztaltam.
A nyugalmi áram potenciométerén a gyári beállítást nem állítottam el. (ugyanúgy áll a hibás oldal potija, mint a hibátlané, és a készülék még ,,szűz" volt).
Nyugalmi áramot sajnos a tranyók halála miatt nem állt módomban mérni.
Viszont nem tudtam 2sa1491-2sc3855 párt beszerezni Sanken gyártmányból, csak PMC márkajelzésűt. Mondjuk erről most olvastam, hogy FAKE márka...
2sc3866 helyett
2sa1491 helyett
Ez a pár jó lenne esetleg a végtranyók helyett (ezek Sankenek, és kétszer annyiba kerülnek, mint a PMC...)?
Mondjuk ezek a talán hamis tranyók szabályosan felrobantak... Terhelés nélkül, ki-be kapcsolás hatására... Pénteken megyek haza, majd megskubizom, mi is van bennük, és majd összehasonlítom az elpukkadt gyárival... Kíváncsi leszek az eredményre...
Segítségeteket köszönöm!
Üdvüzlettel: Hurka
(#) Hurka válasza Hurka hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Van valakinek tapasztalata a PMC márkajelzésű teljesítménytranyókkal?
Köszi: Hurka
(#) reloop válasza Hurka hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Nagyon nehéz megmondani ennél a kapcsolásnál mi felel meg helyettesítőnek. Ahogy visszaemlékszem korábbi hasonló esetre, nem jött össze a javítás. Ettől még azért ne add fel, hátha valaki jelentkezik.
(#) steelbird válasza Hurka hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
Szia!
A PMC egy szingapúri elektronikai vállalat, mint márka, ennek tükrében kezelendő.
Valószínű, hogy a "Made In China" kategóriával egyezik meg.
(#) Mzolee válasza reloop hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Szia reloop!
Na megtörtént a csere végre és izzós/ellenállásos élesztést követően elindult a készülék. Viszont 6 ohm-os terhelésnél erős szobahangerőn a primer ágban lévő 60 w os izzó elég szépen villog és a relé ki kikapcsolgat. Jó tudom adatlapja alapján 40 - 50 w ot tud ez az stk. Mit tegyek? Összerakjam kész?
.szerk: izzót kivéve nem kapcsolgat ki a védelem, lehet nagyon leejtette a tápfeszt.
A hozzászólás módosítva: Márc 11, 2015
(#) reloop válasza Mzolee hozzászólására (») Márc 11, 2015 /
 
Szia! Sikeresen elkészültél. Az izzó teljesen normálisan működött.
(#) Duffy91 hozzászólása Márc 17, 2015 /
 
Sziasztok!

Többen és régóta küszködünk egy Kenwood KA-60-as modellel, nem kell mondanom széthajtották többször is!

Felállás az hogy a jobb oldala tökéletesen üzemel, a bal pedig szól csak recseg ropog alacsony hangerőn is!

A végfok mind a két oldalt helyettesítve van BD 249C és BD 250C vel a meghajtói pedig BC 639 és BC 640.

Ha valakinek van valami ötlete az megoszthatja mindenkivel!
(#) djcaveman hozzászólása Jún 11, 2015 /
 
Sziasztok.

Szert tettem 1 pár a képen látható erősítőre. Semmit nem tudok róluk. Illetve annyit, hogy elviekben működik, és egy panel kb.:300W körüli a teljesítményre képes. A végfokozatban 3-3db BD 249-250C lapul. CA3130E müveleti erősítő van az elején. Amit ki tudtam műszerrel mérni az a táp +,- kimenet, GND, és a bemeneten kívűl még maradt egy vezeték ami vagy visszacsatolás, vagy valamilyen segédtáp lehet erre még nem jöttem, rá. Kérdés, hogy valaki a mesterek közül, nem e emlékszik esetleg ilyen topológiájú erősítőre, és felismeri? A tápfeszültséget a BD249C - 250C esetében eléggé lekorlátozza az adatlap a biztonságos +,- 45V felső értékre. Akitől vettem, az annyit tudott még mondani, hogy relatíve magas tápfeszről működött, hogy ez mennyi, nem tudta megmondani, és mintha egytelepes táplálást is említett volna. Ha ezt veszem alapul, akkor miért van a P, N típusú végtranzisztorok táplálása külön kivezetve? Nem láttam még olyan (lehet csak én nem) komplemeter végfokozatot ahol csatoló kondenzátor kellene a kimeneten, és szimmetrikus a táplálása. Ha nem marad más, ki kell rajzolni és akkor talán rá lehet jönni.
A hozzászólás módosítva: Jún 11, 2015
(#) djcaveman hozzászólása Jún 11, 2015 /
 
Sziasztok. Nos kirajzoltam az erősítőt, és az érdekelne, hogy akkor a BD250C végek kollektorai negatív (szimmetrikus) tápra kapcsolandóak, vagy egytelepes tápláláskor egyértelműen gnd re? Egytelepes tápnál mennyi lehet a tápfesz kb.:80-90V? Mekkora értékű csatolókondenzátor szükségeltetik? Elnézést ha sokat kérdezek, de nem találkozik az ember ilyen kapcsolástechnikájú elektronikával mindennap.
(#) reloop válasza djcaveman hozzászólására (») Jún 11, 2015 /
 
Szia! Olyasmit hámozok ki belőle, hogy a jeltest azonos a táp negatívjával, a hangszóró test pedig tápközépre van hidegítve egy kondipárral a pozitív és a negatív tápfeszültségről.
Abból kiindulva, hogy az IC invertáló bemenetére a zenerrel 10V-ra szabályozott tápfeszültségének a fele (5V) essen, az R7- R19 osztót figyelembe véve nagyjából 70V teljes tápfeszültség jön ki.
(#) djcaveman válasza reloop hozzászólására (») Jún 12, 2015 /
 
Üdv reloop.
Köszönöm a választ. Akkor viszont csak szimmetrikus a végfokozat táplálása? Értem a hangszóró kondipárral való kiközepelését, (csatoltam az elképzelésemet) csak nem láttam még ilyen felépítésű erősítőt, ezért nem igazán tudtam (mertem) tápfeszre kapcsolni. Ha jól értem, akkor 2X35V körüli tápfeszre lesz szükségem.

Köszönöm a segítséget.

DSC_0747.JPG
    
(#) reloop válasza djcaveman hozzászólására (») Jún 12, 2015 /
 
Igen, amit rajzoltál azok egyben a pufferkondenzátorok is 4700-10000µF értékben. A transzformátor szekundernek nem kell középmegcsapolás, elég az 1x50VAC. Csatornánként viszont külön szekundere lesz szükséged.
Következő: »»   52 / 85
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem