Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   152 / 189
(#) proli007 válasza ALI hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Vagy is az 555-nek semmiköze a dologhoz, az mindössze meghajtja a Fet-et. Az UNO által előállított PWM frekvenciáját hallod. Sokat nem tehetsz, maximum a frekit változtathatod és máshangon fog "fütyülni"..
(#) ktamas66 válasza ALI hozzászólására (») Szept 20, 2015 /
 
Már kerestem néhányszor, de most meg is találtam:
Idézet:
„While it is possible to use the circuit in Figure 14-1 without a high-side MOSFET driver, some manufacturers state that switching on the low side of the fan will void the warranty.
2009 Microchip Inc. DS01146B-Page 7-15”

Persze nem tudom neked pontosan milyen ventilátorod van, a sípolás eredhet a rossz frekvencia választásból is.
(#) ALI hozzászólása Szept 20, 2015 /
 
Köszönöm mindenkinek a választ. Akkor sajnos ez így marad. Amúgy autó befújó ventilátor megy róla.
(#) kabocaerno hozzászólása Szept 25, 2015 /
 
Sziasztok!

Összeraktam 555-el az astabil "iskolapéldát". A működéssel nincs gond a kiszámolt időkre dolgozik.
Azt kérdezem, hogy meg lehet-e oldani, hogy a T2 idő hosszabb legyen T1 időnél? Ha igen, tudnátok segíteni?

Előre is megköszönöm.
A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2015
(#) orcika70 válasza kabocaerno hozzászólására (») Szept 25, 2015 / 1
 
Proli007 jóvoltából. Bővebben: Link
(#) kabocaerno válasza orcika70 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Köszönöm!
Mindkettőtöknek jár a pont! Hogyan pontozhatok? Nem vagyok gyakorlott ebben (sem).
(#) erik001 hozzászólása Szept 26, 2015 /
 
Sziasztok
Olyan kapcsolásra lenne szükségem hogy mikor megnyomok 1 nyomógombot akkor onnantól 1-5 percig világít jó pár darab led. De ha letelt az idő és már nem világítanak a ledek akkor ha megnyomom újra megint világítjanak 1-5 perceg.
Ilyen kapcsolásra lenne szükségem BD139 szeretném a ledeket kapcsolni.
12V ról menne.
Köszönöm előre is a segítséget.
Üdv Erik.
(#) proli007 válasza erik001 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Hello! A "jó pár darab", nem műszaki paraméter. Az555-el már nem tisztességes 5 percre időzítőt készíteni.
De ezt a kapcsolást pld. használhatod, ha a 470nF-ot 47nF-ra csökkented. A relé helyett pedig a Led-eket kötöd be. (Persze előtét ellenállással.)
(#) erik001 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Köszi
De olyan kapcsolás kéne amibe ne555 van mert az van itthon.Az se gond ha több az idő 4-6 perc közé akarom beállítani.
Keresgéltem neten már rajzot. De hogy jó e nem vagyok benne biztos.
Ez a rajz meg felelne?
3 as kimenetre raknák 470ohm ellenállást és bd139 tranzisztort (ledek elé van előtét ellenállás) 63 uv ledet akarok kapcsolni vele.
(#) proli007 válasza erik001 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Működhet, de mint írtam nem túl jó egy perc felett analóg módon időzíteni. Mert a kondi szivárgási árama már összemérhető lehet a töltőáramával. De próbáld ki. Minden esetre a nyomógombbal párhuzamosan tegyél egy 100nF-os kondit. A 2,7Mohm helyett pedig 1Mohm-os ellenállást.
(#) erik001 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
Köszi
Megrajzolom nem soká sprintlayoutba 100nf az miért kell? meg 2.7Mohm helyet 1Mohm ?
500Kohm helyet 100Kohm rakhatok ?
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2015
(#) proli007 válasza erik001 hozzászólására (») Szept 26, 2015 /
 
A 100nF két okból jó. Részben zavarérzéketleníti a nyomógombot, részben pedig nem szép, hogy a Reset jel és a Tr jel egyszerre van kapcsolva. Ha van kondi, a feszültség "lassan" megy fel, és előbb a Reset jel szűnik meg, utána a Trigger jel. Így biztos, hogy kapcsolni fog az 555.
A 2,7Mohm helyet azért kell az 1Mohm, metr Te 4..8 perc között időzítesz, ez meg 10 percre van számolva. Ha 500kohm helyett 10kohm-ot teszel, kisebb lesz a beállítható időtartomány.
Itt utána számolhatsz..
(#) erik001 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 27, 2015 /
 
Próba panelon összeraktam, működik rendesen.
Köszönöm a segítséget.
(#) steweo hozzászólása Okt 11, 2015 /
 
Hogyan tudnék csinálni percenként állítható időzítőt ahol perceket 1-1 LED jelzi max 25 percig? Az időt sima potival állítanám.
(#) pont válasza steweo hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Először is kellene készíteni egy időzítő órát ami a beállított időnként lenullázza a másik órát ami percenként bekapcsol egy ledet. 555-től túl nagy pontosság nem várható, még ha egy számlálót is hajt (pl. 4040) osztásra, és akkor még nincs is visszajelzésed mit állítottál be. A másik óra ugyanúgy lehetne 555-4040 és ha mindig csak egy led világítson akkor ez léptethetne egy 4017-est, hogy mindel eltelt perchez tartozó led égve is maradjon az nehezebb dió. De egyetlen 8 lábú mikrokontroller elvégezné a két óra feladatát és három shift regiszterrel (74595) kijeleztethető 24 led... Valami ilyesmi csak 7 szegmeses : Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2015
(#) bandi777 válasza steweo hozzászólására (») Okt 11, 2015 /
 
Én egy lassú felfutású fűrészjelet használnék. 100nA-es nagyságrendű Áramgenerátoron keresztül töltenék egy elkót, aminek a feszültsége alapján működne pl. egy 3914-es IC. Ez kezel 10 LED-et. Ha pedig mindenképpen kell mind a 25 LED, akkor néhány "összehegesztett" 3914-est tennék oda. És a potival pedig beállítható egy feszültség, amit ha elér a kondi (komparátorral figyelve), akkor megszólal a csingilingi. (meg persze ami még kell)
(De mint azt pont kolléga is mondta, az ilyesmi megoldások korántsem lesznek pontosak. Cserébe kalapácsbonyolultságú az áramkör, és még 555 sem kell bele. )
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Okt 12, 2015 /
 
Sziasztok kedves kollégák!

A következő a tapasztalatom:

Készítettem egy 36KHz-es négyszög generátort 555-el. Egyszerű astabil alapkapcsolás, semmi extra. Itt a segédprogramok közötti astabil. R1-10K; R2-15K C-0,001uF; A kimeneten egy kis BD infra ledekkel. Kezdetben a trimmerpotival beállítom a kívánt frekit, (36KHz). Amíg áram alatt van az eszköz, addig remekül működik, de amint "pihen" párszor tíz percet, már elhangolódik a frekvencia. 32KHz és e környékére. Mivel nem történt utánállítás, és egyik alkatrészhez sem piszkáltam, csak arra tudok gondolni, hogy a C kondenzátor a ludas a dologban. Ezt lehet valahogy stabillá tenni?

Egy infra távirányító adója lenne.

Egy teljesen másik alternatíva (ami viszont atomstabil):

36MHz-es TCXO oszcillátor modul, 74LS390-es IC-kkel 36KHz-re osztva, majd ezt a négyszögjelet vinni a BD-s tranzisztor kimenetre.

Köszönöm!
(#) kadarist válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Ha kerámia dielektrikumú a "C" kondenzátor, akkor nem csoda, ha elhangolódik. Használj fóliakondenzátort vagy kvarc ill. kerámiarezonátorral stabilizált oszcillátort, olyat mint amilyen a távirányítókban van.
(#) Zoli_bácsi válasza kadarist hozzászólására (») Okt 12, 2015 /
 
Természetesen fóliakondenzátort használtam. Csak azt nem értem, hogy mitől hangolódik el? És mindig ugyanoda hangolódik el. Ha viszont folyamatos áram alatt van, akkor teljesen stabil.
(#) pont válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Okt 13, 2015 /
 
Egy pár alternatíva:
- Ha 32,768KHz is jó akkor az óra kvarc az osztás nélkül annyi.
- A 32MHz 1 db. 4040-essel+1 And kapu le lehet osztani 1000-el.
- Egy mikrovezérlőnek (8láb) ez egy, egysoros programja.
A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2015
(#) hzs90 hozzászólása Okt 15, 2015 /
 
sziasztok!

A következőt szeretném létrehozni:

Van egy ESD érzékelő, aminek van egy trigger bemenete. Akkor triggerel, ha GND-t kapcsolunk a bemenetre. Ezt a trigger jelet szeretném úgy megoldani, hogy ha egy eszközt az érzékelő alá teszek, mondjuk 50ms-onként vegyen mintát (triggereljen). Ez a mintavételezés addig tart, amíg az eszköz az érzékelő alatt van, ezután abbamarad. Azt, hogy alatta van-e a mért tárgy, egy egyszerű 24V NPN érzékelő figyeli (közvetlenül az ESD érzékelő mellett).

Tehát az érzékelő kimenete (24V) menne mondjuk egy relére, ami 12V-t kapcsol egy 555 áramkörre, aminek a kimenete egy tranzisztor vagy relé segítségével kapcsolja a földet a trigger bemenetre.

Nem tudom, hogy kéne ezt kivitelezni, esetleg valaki tud kapcsolást?
Esetleg úgy megoldható, hogy az érzékelő vezérelt relé nem 12V-t kapcsol az 555re, hanem egyből a földet? És akkor nem kéne a végére már semmi, hanem az 555 kimenete mehetne a trigger jelre. Vajon érthetően fogalmaztam?
(#) proba válasza hzs90 hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Első kérdés, a tápok föd pontja lehet e közös, (és az + vagy - ) valamint a 24V NPN esetleg kapcsolás szintjén mit takar?
(#) pont válasza hzs90 hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Ha jól értettem..., akkor a 24v-os NPN érzékelő jelét vidd egy PNP tranzisztorra ami a tápfeszt kapcsolja, az 555 reset lábára ami, egyébként a földre van húzva.
(#) proba válasza pont hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Lehet az 555 megköszöni a 24voltot.
(#) pont válasza proba hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Had ne kelljen lerajzolni. A 24v NPN az GND-t kapcsol természetesen bázisellenálláson keresztül, egy PNP tranyót, ami ráadja a restere az 555 nek szánt tápfeszt, és akkor az elkezd futni. Ez csak az elv, ha kell megméretezzük.
(#) pont válasza pont hozzászólására (») Okt 15, 2015 /
 
Az optós blokk szimbolizálja az NPN érzékelőt. Az alkatrészek értékei még nincsenek beállítva.

NPN-555.JPG
    
(#) Lac364 hozzászólása Okt 23, 2015 /
 
Üdv mindenkinek.
Egy kapcsolásra lenne szükségem, mely 12V -ról üzemel , és 1-10 percenként , mely természetesen potival állítható , ki ad egy pozitívből negatívba menő impulzust . Az impulzus hossza 100-400ms hosszúságú lenne . Segítségeteket előre is köszönöm.
(#) Massawa válasza Lac364 hozzászólására (») Okt 23, 2015 / 1
 
Klikk IDE és kiszámolod.
(#) Bell válasza Lac364 hozzászólására (») Okt 23, 2015 / 1
 
Én egy astabilt, egy 1024-es osztót, egy monostabilt tennék bele.
(#) Lac364 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 23, 2015 /
 
Basszus , erre nem is gondoltam, hogy az 555 erre alkalmas lehet! Köszi Massawa.
Következő: »»   152 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem