Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RGB színkeverés
 
Témaindító: Router, idő: Dec 2, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 11
(#) Router hozzászólása Dec 2, 2006 / 1
 
Sziasztok!

pár perce bontottam egy scannerből egy ilyen hosszú ledes valamit amin 4 láb van, test, R,G,B
5 Voltról végpróbálgattam a lábakat és ment is a dolog Gép moddingra szeretném használni a cuccost mert nagyon jól világít ez a valami és a 3 alapszínből ugye bármilyen 16M színárnyalatot ki tudnék hozni!
Olyat ötleteket várok hogy, hogy lehetne megoldani akár potik segítségével is egyszerűen a színkeverést, hogy minnél több színárnyalatot kapjak!
Mikrokontroller kilőve!

Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) Tomi20 válasza Router hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Heló

Annyi a dolgod, hogy keresel olyan áramkört, ami kitöltési tényezőt állít. PWM a neve. Ebből az áramkörből építesz 3 db-ot, és 3 potival külön-külön tudod a fényerőt állítani. (ha nem találsz ilyen áramkört, akkor szólj, és linkelek)
(#) Router válasza Tomi20 hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
megköszönném nagyon ha tudnál nekem mutatni egy egyszerűbb félét
(#) hhkfk hozzászólása Dec 2, 2006 /
 
3 potival a legeccerübb kiszámolod mekkora kell és igy bekötöd: halott link...


R=(V- ledV)/I

pl.: 1 voltot kapjon a led ( nem világit), és kb. 1Ma-t vesz fel 1 Volton:

R=(5-1)/0,001=4kOhm valahogy igy, csak nem egyforma áramot vesznek fel a szinek, és lehet h akár 2 voltnál se világit

(#) hhkfk hozzászólása Dec 2, 2006 /
 
nem 1 Ma hanem 1mA
(#) Tomi20 válasza hhkfk hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Ezzel csak az a gond, hogy a led fényereje nem arányos a bemenő feszültséggel, a nyitófesz miatt. Ellenben egy PWM modulációval szépen lehet szabályozni a fényerőt.
Ezen a linken találsz ilyen kapcsolást
(#) hhkfk válasza Tomi20 hozzászólására (») Dec 2, 2006 / 4
 
mini lm 317(TO-92-es) egy ellenállás + poti, X3
(#) Router válasza hhkfk hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Ez idáig oké de úgy kellene, hogy meneteközben szabályozható legyen
(#) hhkfk válasza Router hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
lm 317-tel és PWM-el, és sima potival is menetközben szabályozható
(#) Tomi20 válasza Router hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Én is most szeretnék összerakni egy ilyen áramkört, mert nekem is van itthon egy pár RGB ledem, és jól el lehet velük játszadozni, és én biztos PWM modulációval oldom meg...
(#) pbalazs válasza hhkfk hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
A legjobb az, ha áramgenerátort kapcsolgatsz PWM -mel, és a PWM kitöltési tényezőjét állítod potival.

Az áramgenerátort pedig belőni az optimális áramra hatásfok szempontjából.
(#) Mate78 válasza Tomi20 hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Nekem gyanús ez az áramkör,ami a link-en van.
Az 555-ös 3-as lába a kimenet,nem azt kéne a FET Gate-jére kötni?
(#) lgyk válasza Mate78 hozzászólására (») Dec 2, 2006 /
 
Nem, fölé van írva, hogy mit is csinál. A DIS pin földfeszültséget vesz fel, amikor az output "high" állapotba kerül. A FET pediglen az így kialakult GND és a +V között van.
(#) source2 válasza Router hozzászólására (») Dec 3, 2006 /
 
hi

én már a potis megoldást próbáltam, de nem sok külöbséget vetem észre a szinek közt és olyan nagy változást te sem fogsz. csináltam hozzá "PWM" et (azé idézőjel mert nem az, de úgy működik) egy bináris számláló az első három bit kimnetét tranyóval megspékelve rákötöttem az RGB ledet, plusz a tranyó bázisára egy kondit 100uF, de az kicsi (ezzel is jó csak hamar elalszik) 220µF/330µF a kékhez. Így a ledek szép lassan gyulladnak fel és szép lassan alszanak el, akár egy pwm, csak nem kell manuálisan állítgatni. valahova feltöttem a képket ide a hobbire de már nem találom
(#) ZLED hozzászólása Márc 7, 2007 /
 
Én is csináltam egy színvezérlést. de kipróbálni még nem volt időm.
Biztos jó....

leds.JPG
    
(#) Imre hozzászólása Nov 20, 2008 /
 
Hali!

Most kezdek ismerkedni az RGB leddel. Az oké, hogy van a 3+1 láb. Ez már 3 szín. Ezek különböző kombinációban történő kapcsolása már 7 szín. Hogyan lehet ennél több színt előállítani? A led lábain átfolyó áramerőségét kell változtatni? Létezik olyan ábra valahol, ami megmutatja, hogy milyen színek keverésével milyen színt tudok elérni? Tehát pl.: zöld+kék= ???
(#) Imre válasza Imre hozzászólására (») Nov 20, 2008 /
 
Na, valami ilyesmire gondoltam
link

Ettől függetlenül még kérdésem, hogy el tudok érni a színek között átmenetett, ha fokozatosan nyitom ki az új színt adó led-et, tehát ezzel arányosan nővelem rajt az áramot?
(#) gg630504 válasza Imre hozzászólására (») Nov 20, 2008 /
 
Igen.
8 szín ( fekete,... )
Jól megtaláltad az addiítv színkeverést. szín

Megjegyzem, a fényerőt nem csak áramerősséggel lehet szabályozni, hanem kitöltési tényezővel is. Ha négyszögjelet kapcsolsz a LED-ekre ( villogó LED ), és pl. 10 %-os a kitöltési tényezője, akkor a fényerő 10 % lesz. A frekvencia legyen 30 Hz-nél magasabb, hogy folyamatosnak látsszon. A három kitöltési tényezőt egymástól függetlenül kell tudnod állítani. Számítógéppel gyakran könnyebb előállítani, mint az analóg áramerősség-változtatást.
(#) niedziela válasza Imre hozzászólására (») Nov 20, 2008 /
 
(#) zsoltii90 hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
Hali!
Egy RGB vezérlést szertnék megvalósítani a lehető legegyszerűbben. A három színt egy-egy potméterrel szeretném növelni, csökkenteni, így kialakítva a kellő színt. Fontos, hogy párhuzamosan több LED et szeretnék rákötni egy vezérlőre, de az RGB LEDnek egy darabból kellene állnia (kép.jpg).
Előre is köszönöm.

kép.jpg
    
(#) szamóca válasza zsoltii90 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Milyen tápfeszültséged van, mi a LED típusa, ill.mennyi a színenkénti Uny, Iny értékek?
Ezek alapján számolhatsz előtét ellenállást Bővebben: Link
(#) zöldhegyikecske hozzászólása Jan 4, 2009 /
 
hali
tudtok nekem abban segiteni hogy hol lehet rgb ledet szrválni vagy valahonnak kiszedni
(#) vilmosd válasza zsoltii90 hozzászólására (») Jan 4, 2009 /
 
Hali
Nem eppen potmeteres de ittrgb pwm van egy 12f6xx-re pwm vezerles. En megcsinaltam es szepen dolgozik.
Be lehet allitani klf. szineket, atusztatast es egyeb formakat.
A linken talalsz komplett leirast.
Udv Vili
(#) killbill válasza zöldhegyikecske hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Vásárolni tudsz a chipcad-nél.
(#) zsoltii90 válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Szia vilmosd!
Videót tudnál felrakni a működésről? Köszi.
Üdv Zsolti.
(#) zsoltii90 válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Hali!
Ezeket a LEDeket meg lehet úgy oldani, hogy a negatív lábát öszzekötöm a pozitív lábát pedig a megadott színhez kötöm?
(#) zsoltii90 válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Hali.
Mivel lehet a színeket álligatni?
Meglehet azt csinálni hogy beállítom egy adott színre és addíg úgy világít amíg el nem kapcsolpm?
Köszi.
(#) vilmosd válasza zsoltii90 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Hali
Ha megnyitod a linket a kozepetajan van egy video
Udv Vili
(#) vilmosd válasza zsoltii90 hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Nem tudom a tied milyen. Az enyem kozos anodos, es a negativ labakat kell vezerelni 1-1 ellenallason keresztul.
Udv Vili
(#) zsoltii90 válasza vilmosd hozzászólására (») Jan 5, 2009 /
 
Lehet rosszul tudom de nem a pozitív (anód) lábán van az ellenállás.
Előző kérdés:Meglehet azt csinálni hogy beállítom egy adott színre és addíg úgy világít amíg el nem kapcsolpm?
Üdv Zsolti
Következő: »»   1 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem