Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   74 / 188
(#) abcdabcd válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 12, 2010 /
 
Nekem is tetszik, lehet ki is próbálom (az utóbbi ZRLC-re gondolok), bár érdekes az olasz dokumentációt olvasni, az alkatrészlistában pF-ot használnak, akkor is ha abból épp 100.000 van akkor az ellenállás is 33000ohm* mintha a "prefixumokat" ott nem tanítanák, vagy nem szeretnék használni*, illetve nem elég hogy így írják de ha egy értékből több kell akkor azt ilyen módon és többször fel is sorolják... * eddig nem láttam még olasz dokumentációt lehet ezért lepődök meg* nem akarok senkivel előítéletes lenni csak leírtam azért mosolyogni talán szabad rajta*

*= mosolygós smiley mivel a rendszer csak 3 at engedne úgy érzem ez a post többet kíván
(#) p_istvan hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
Végre összeraktam a fémdobozos, nagy-kijelzős LC mérőmet is, még némi feliratozás kell rá inkább csak az esztétikum kedvéért...
Lehet, hogy túlzás, hogy belül egy bádog dobozban van az alumínium házon belül a nyák, de így nyugodtabb vagyok. A sima műanyagdobozzal is kifogástalanul üzemel!

Érdekelne, hogy ki milyen (egyedi) megoldásokat alkalmazott az után építés során, elég kevés ilyen visszajelzés érkezett a fórumra, bár azért volt néhány.

Üdv: István
(#) cseffo hozzászólása Nov 24, 2010 /
 
Hello!
Az lenne a kérdésem hogy a kapcsolások közt közölt lc mérö kapcsolási rajzán az R5 ös ellenálás 7.5K ohm az alkatrész listán pedig 10Kohm.
Ha valaki tudna erre magyarázatot adni kérem irja már meg.
Lehet ez az oka ,hogy nem áll be a kalibrálásnál 0 ra?
(#) vargaf válasza cseffo hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Szia!
Az R5 ellenállás nem vesz részt a mérésben, az egy felhúzó ellenállás. A cikket áttanulmányozva megtalálod azokat az alkatrészeket, amelyek értéke és minősége befolyásolja a mérés pontosságát.

Üdv.: Feri
(#) hormi hozzászólása Nov 25, 2010 /
 
Sziasztok... Üdv mindenkinek....

Most kezdem építeni az lcm3-at és lenne pár kérdésem.
Az egysoros relét hol lehet beszerezni,a low-drop stab.icé helyet jó a 78l05?
Rakok fel pár képet ...Szerintetek melyik kondit rakjam bele 1.kép mindkettő 1n ?
2.kép ez a 33n-os jó?
Előre is köszönöm...

2.JPG

1.JPG
   
(#) p_istvan válasza hormi hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Szervusz!
- A 33nF-ot majd meglátod, ha 100-110 mV felett lesz az Uesr0 feszültség a leírás szerinti induktivitással, akkor megfelelő.
- Az 1 nF-ból a kisebbik a szimpatikusabb, egy "J" betű van rajta?
- A relé vidéken nehézkes, Pesten pl. a lom@x-ben is van, baráti áron.
- A 78l05 engedményekkel jó: kisebb pontosságú -bár ez itt nem lényeges-, nagyobb a saját fogyasztása, nagyobb a maradékfeszültsége ezért kevesebb ideig tart a 9V-os elem.
pl. ITT kapható az LM2905, vagy a relével együtt beszerezhető.
(#) erdgab válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Szervusz István!
Tetszik a nagy kijelzős LCM3 műszered,biztosan könnyebb leolvasni.A gyűjtemény is aranyos,de hát a szerzőnek ne volna (?),én is nagyon elégedett vagyok az általam építettel,még sosem hagyott cserben.
(#) hormi válasza p_istvan hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Szia
Igen a kisebbiken J betü van..
Oké akkor körül nézek a Lomex-ben...
Köszönöm a tanácsod
(#) p_istvan válasza erdgab hozzászólására (») Nov 25, 2010 /
 
Szervusz Gábor!
Az egyik helyett a hegesztőinvertert is elkezdhettem volna, de egyszer majd eljutok odáig is. A mellékelt kép jobb alsó sarkában láthatóan már ott figyel pár nagyobb áramú sönt a teszthez...

DSC00738.JPG
    
(#) titi hozzászólása Nov 29, 2010 /
 
Hali!
Szeretném én is megépíteni az LCM3-at.
Azt szeretném kérdezni, hogy valakinek nincs-e meg a kapcsolási rajz Eagle-ben?
Részben a relé miatt szeretném kicsit másképp kivitelezni a nyákot ezért áttervezném.
Ha megvan valakinek, és feltenné, akkor köszönöm szépen! Ha nem akkor megpróbálom berajzolni.
(#) djusee válasza slogan hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Hello. Most értem oda hogy bedobozoljam az LCM3 at és a tranzisztortesztert és érdekel az 1LCD re több készülékes megoldásod. Szépen müködik, átkapcsoláskor nem zavarodik be az lcd? És még meg szeretném fejelni az egészet ezel a készülékkel.De itt az a gond hogy ez nem 4 bitesen használja a kijelzöt hanem 8 bitesen.Kérdésem az lenne hogy össze e lehetne házasitani ezt a 3 müszert vagy gubanc lenne a 8 / 4 bites készülékek végett?
üdv
(#) p_istvan hozzászólása Dec 6, 2010 /
 
Mikulás alkalmából felteszem a V1.33 verziót:
Egy kis segítség az ESR értékének/jóságának értelmezéséhez a görög delta mellett megjelenő kis oszlopdiagram amelynek a magassága utal az ESR értékének jóságára.
Az egyenlőségjel alsó és felső vonala közötti érékek az általánosak.
A mellékelt képek remélem érthetővé teszik az előbbieket.
A kijelzett érték a DF-el (dissipation factor) arányos (logaritmikus skálával).
DF = tangens delta = ESR/XC
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Ez meg a HEX fájl.
Ez a verzió csak a fazékvas induktivitással készült LC mérőre készült!
A normál fojtótekercses változatban már sajnos nem volt elég hely (konkrétan 2 bájt) ezért is csak itt teszem fel és nem a kapcsolások közé.
(#) Ideiglenes válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 6, 2010 /
 
Ez egy elég kegyetlen húzás. Nem akartam fazékvassal bűvészkedni. De sajnos az újabb programváltozatok mindig kíváncsivá tesznek. Lehet, hogy még idén ki fogom próbálni.
(#) deguss válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Minden elismerésem a töretlen munkádért, a kitartásodért! Köszönjük szépen.
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Szervusz, István

Köszönettel vettem a Mikuláscsomagot.

Rögtön be is égettem és teszteltem.
Klf. gyártótól származó 330 - 4700 µF közötti vadonatúj (16 db) elkót vizsgáltam s mindegyik ESR-re hibásnak minősült. Az ohmos értéke mindegyiknek 1 ohm körülire adódott.
Elgondolkodtatónak tartom a kapott eredményeket.
A mFos kijelzés sem nyerte el a tetszésemet.
Sorry
(#) p_istvan válasza jano36 hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Szervusz!
Szerintem nem nulláztad az ESR-t! (A HEX-ben alapból az én készülékem értékei vannak 410 mV Uesr0)
Eddig is "mF" - os kijelzés volt, vagy pontosabban mire gondolsz?
István
(#) jano36 válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Bocsi valóban elfelejtettem. Igy hibátlan. Minden észrevételem sztornó.

Köszönet a fáradozásodért.
(#) abcdabcd válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 7, 2010 /
 
Szimpatikus fejlesztés, ha végre elkészülök az lcm3-ammal akkor majd beleégetem
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Szia István !
Kipróbáltam én is az új verziót , működik . Kicseréltem az induktivitást is a képen látható magra , litze huzallal tekerve . Uesr0 185mV . Rx=0-5 mili Ohm között ingadozik , esetleg a 33nF minőségével még tudnám javítani .?
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Szervusz!
A mellékelt zavarszűrő kondi vált be.
Még nagyon jó volt egy régi REMIX polisztirol is, de az már nem kapható.
A 300 mVcc feszültséghez a kapacitás és induktivitás veszteségi ellenállásainak összegének 0,45 ohm körül kell lennie.
Az induktivitás beforrasztása után egy darabig nagyobb a nulla ingadozása.
István

MKP_X2.jpg
    
(#) abcdabcd válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Pont ilyen kondenzátort tettem én is az enyémbe , ha valakinek segítség én itt vettem...
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Kicseréltem a képen látható kondira (32,87nF 22mm) , Uesr0=458mV , vesztéségi ellenállás 0,46 Ohm .
Nulla vándorlása nem változott , KH kizárható , mert közvetlenül a nyákon összeforrasztva kalibráltam .
Induktivitást még tegnap cseréltem .
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
A vándorlásnak több oka lehet:
a; kontakthibák vagy mérőkábel részleges szakadása. (ezt most kizárjuk)
b; Mint már írtam hogy forrasztás után egy darabig megnő a vándorlás, vélhetően a forrasztási pontnál keletkeznek a különféle fémek között változó potenciálkülönbségek. A Ferrit melegítése is hasonló tünetet okot, csak más okból. Ezek a hatások nem pár percig tartanak, nem mértem, de nekem másnapra szokott javulni a helyzet. Legutóbb a banánhüvelybe kellett visszaforrasztani a vezetéket, egy darabig szaladgált a nullpont.
A forrasztásos kalibrálás nem jó ötlet, inkább olyan banánhüvely kell ami csavaros szorítással is rendelkezik és egy vezetékdarabbal rövidre zárható.

A fazékvas elsősorban a jobb linearitás miatt jobb a kapacitás és induktivitás mérés esetén.
Az ESR mérésnél, ugyan nő a mérendő feszültség így a PIC bizonytalansága kevésbé zavar, de a megnőtt rezgőkör jóság a zavarjeleket is arányosan megnöveli: Most a három készülékem kb. 130, 310, 410 mV Uesr0 feszültséggel rendelkezik és a feszültségingadozásuk nagyjából mindnél +-1 mV függetlenül az induktivitás jóságától. Talán itt is inkább a linearitás javul a 2-3 ohm alatti tartományban a tekercsjósággal.

Ez az érzékenység már nagyon a határokat feszegeti, igazán precíz milli ohm mérés inkább négyvezetékes módszert igényelne...
Az egy jó kis békebeli stiroflex kondi!
(#) MAGA VAN válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Üdv István!
A megszólításra tekintettel a nagyok mellett legyen egy kicsi. Amint egy kis időm lesz Mikulás hozta SW-t is beégetem. Sajnos a klipszekkel még mindig adós vagyok magamnak.
Üdv
M-V
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 8, 2010 /
 
Köszönöm a kimerítő magyarázatot , valóban az idő múlásával úgy látom javult valamit .
Közben kipróbáltam mérőfeltéttel , ez hozta az igazi meglepetést , megjelenik az ic ESR felirat , majd a kijelzőn minden eltűnik . Régebbi műszerem működik vele , csati hibája nem lehet .
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Dec 8, 2010 / 1
 
Kösz a tesztet!
Tényleg hibás az InCircuit kijelzés, illetve olyankor nincs kijelzés. (Közben a kiírások szövegén is módosítottam és az vitte el az LCD vezérlést...)
Még átnézem egy kicsit, és holnap este felteszem a v1.34-es javítást.

Addig kérem az éppen erre járó moderátort törölje a hibás HEX-et a #857745-ös hozzászólásból: LCM_v133.hex
Köszönöm!
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 9, 2010 /
 
Feltettem a javítást!
Egyúttal a javítással, az ESR mérés során kompenzáltam a mérendő ellenállás esetleges induktivitását 10-20 uH-ig!
Ez így alkalmas kis induktivitású tekercsek veszteségének mérésére is az elkó bemeneten
Nekem konkrétan arra kell hogy inverteres hegesztőtrafó tekercsveszteségeit megbecsülhessem: A primeren mérve és a szekundert rövidre zárva csak a szórt induktivitás jelentkezik ami 5-10 uH között van és ekkor az LCM3 a 80-90 kHz szinusz frekvencián jelentkező AC ellenállás összegét méri a primer és az áttétel négyzetével szorzott szekunder tekercsnek.
Igaz, hogy az inverter 40-50 kHz körül üzemel, de nem szinusz, hanem négyszög impulzusokkal, így a 80-90 kHz szinusz mérőjel jól közelíti a valósan fellépő veszteségeket.

LCM3_v134.hex
    
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Dec 9, 2010 /
 
Köszönöm a fáradozásod , holnap próbálom .
Szórt induktivitás mérése még nekem is jól jöhet , kimenők tesztelésére összehasonlítására .
(#) Moderátor hozzászólása p_istvan hozzászólására (») Dec 9, 2010
 
Kérésre a melléklet törölve.
Következő: »»   74 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem