Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Szia!
Proli mester szerintem egy másik tápról beszélt abban a hozzászólásban. Nyugodtan rakj az R5 helyére 75 - 220 ohm-os ellenállást. Az R18 helyére pedig a 3,3k ohm-ost.
Akkor lehet elsiklottunk egymás felett, nem baj Akkor végülis, úgy is működik, hogyha megépítem az 5A-os verziót, a hozzá tartozó ellenállásokkal, de csak 24V-ról járatom?
Most 24V váltód van, vagy 24V-ot akarsz kivenni max a tápból? 24V váltó esetén simán a 30V-os verziót építsd, csak az R10 értékét kell 75k ohm-ra változtatni.
24V váltóm van, és annyit szeretnék kivenni belőle, amennyit enged. Rendben, akkor az R10et cserélem. Azért gondoltam hogy megépítem az 50V os tápot, mert ha később szert teszek egy nagyobb trafóra, ne kelljen átalakítgatni. Csak trafócsere és kész. Arra lennék még kíváncsi, hogy maradhatnának e benne az 50V/5A-ra tervezett alkatrészek, vagy mindenképpen térjek vissza a 30Vos ellenállásértékekhez, és csak az R10et cseréljem?
Mindenképp a 30V-os verzió kell most neked. Mihelyst meglesz a nagyobb trafód, kell kicserélned azt a megmaradt pár alkatrészt.
Esetleg megcsinálhajta a nyákot olyanra, hogy beülteti az 50V-os alkatrészeit és a 30V-osét is, és jumperrel válthat, ha kedve lesz. Akkor legalább nem kell forrasztgatni.
Köszönöm szépen a segítséget, akkor eszerint cselekedek . A 2N3055-ös tranzisztorok ki lesznek vezetékezve a bordára, és a BD244 is, ami bakelit tartókon lesz így galvanikusan független lesz a borda mindentől, csillám kell e így alájuk? Amint láttam a nyákrajzon a tranzisztorok háza pozitív tápon van, kössem e őket azzal össze? Vagy szigeteljem el mindenképpen a bordától a tranzisztorokat. Bocsánat hogy ilyen sokat kérdezek, de annyira azért nem vagyok otthon a dologban, és nem akarok gány munkát végezni. Köszönöm előre is.
Épp most cseverésznek a többiek ennek a tápnak a javított változatáról. Javaslom inkább azt megépíteni, és akkor mindjárt meglátod hogyan használhatod fel a két tranyódat.
Én is megépítettem ezt a tápot. Nekem nagyon bevált.
A tranzisztorokat én is kivezetékeztem bordára, de én DB245 tranzisztorokat használtam, mert könnyebb őket szerelni. Mindet csillámmal elválasztottam a bordától.
A"kivezetékelést" gondold meg mégegyszer. Ez erősen elrontja a konstrukció "egységét", nem tetszetős, és igazából semmi nem indokolja.
Jó az, csak a drótszámot le kell csökkenteni a 0.22 ohmok és a meghajtó bordán történő légszerelésével. Bár tényleg csúnya a "fele" nyák nincs beültetve. De eddig nekem csak felejtenem kellett a belsejét annyira jó konstrukció.-Amit neked köszönhetünk.
Én is csináltam már ilyet, igaz csak ideiglenesen, és valóban működik. A fotón lévő kialakítás 3 szál vezetékkel kapcsolódik a vezérléshez. Ez egyébként a "szegény ember IGBT modulja". FET-es vezérlés és tranyós áteresztők, azaz minimális vezérlőáram és mégis maximális teljesítmény szabályozási képesség. Hihetetlen leleményes koponya Proli007, ezt is neki köszönhetem.
Üdv!
Kérdeznék még egy két dolgot ami nem tiszta, ha nem gond ugyebár adott a hűtőborda, és adott a 4db 2N3055-ös tranzisztor. Vettem csillámot is hozzá, az elszigetelés megoldható. Ezesetben össze kell e kötni a tranzisztorok házát? ( képen mellékeltem, és kék vezetékdarabbal van összekötve ). Ha össze kell kötni akkor feleslegesnek tartanám a csillámos elszigetelést, hisz az alu borda is vehető "kötésnek". A tranzisztor Emitter, Bázisa be van kötve ez eddig stimmt, de a ház az pozitív, negatív, vagy föld potenciálra kerüljön? Ha valaki elmagyarázná nekem ezt, esetleg fényképes reprezentálást is kapnék, azt nagyon megköszönném, és elnézést ha esetleg buta a kérdés.
Szia!
Nem kell szigetelés, hisz a kollektorok közösek.
Szia!
Akkor lényegében csak a Bázist, és az Emittert kell bekötni és ennyi? a Kollektort nem kell sehova? Vagy a kollektor megy le negatívra, pozitívra?
Alul, a forrasztási oldalon kell érintkezzen a NYÁKkal az összes tranzisztorod (a csavaron keresztül). Felül nem kell vezetékezned semmit. Azért jó, ha csillámmal elszigeteled a bordától, mert a bordát felszereled a készülékházra, és nem lenne célszerű, ha a házon feszültség jelenne meg. Amúgy, ha megnézed a kapcsolási rajzot, láthatod, hogy a kollektor a bemenő feszültséget kapja.
Ez ugyan egy másik táp, de a lényeget látni rajta: a jó vastagon beónozott NYÁKba van belehúzva a csavar:Bővebben: Link
Nagyon szépen köszönöm, stimmel már minden
Én azt szeretném megkérdezni, hogy a tranzisztor rögzítő furatainál van e szigetelő gyűrű? (Az L idom és a NYÁK között) Ugye a furat pereme (kollektor) fémesen érintkezik az alátéttel, illetve a csavar fejével. Alul pedig - gondolom - a NYÁK rézfelületével, ami a kontaktust biztosítja a kollektorok között. A tranyó alatt látszik a csillám lemez. Ez nyilván elszigeteli az L profiltól és a bordától, de ennek feltétele, hogy a csavar ne érjen hozzá az L profil-hoz. Azt tudom esetleg elképzelni, hogy valamivel nagyobb a furat az L profilon, mint a csavar átmérője. Így a tranzisztor tulajdonképpen pozicionálja a furatokat és nem ér hozzá a csavar a profilhoz. Így van?
Erről a tápról is felraktam a csavarról egy fotót. Bővebben: Link
Pontosan. A csavar nem ér az L profilhoz.Bővebben: Link
Lerajzoltam korábban a szerintem helyes szerelési elképzeléseimet. Itt megnézheted.
Ezek az ábrák nagyon jók. Pompás. Elnézést, hogy már az elején értetlenkedek és rengeteg kérdést teszek fel. Mérleg jegyben születtem, így minden építésre szánt kapcsolást, s minden ezzel kapcsolatos feladatot körültekintően és alaposan körbejárom, mielőtt nekikezdenék.
Köszönöm. Üdv!
Ebben a betegségben én is szenvedek
Ha olyan valamit választasz, amit esetleg én is megépítettem (esetleg panelt is terveztem hozzá), akkor ott már nem nagyon van min lamentálni. Hiszen éppen az a jó ezekben, hogy már ki vannak próbálva, illetve ha volt is valamilyen gond vele, akkor azt igyekeztem kijavítani.
Lucifer mondja Az ember tragédiája-ban: "A tett halála az okoskodás" -remélem jól emlékszem és tényleg ezt mondja, mikor valami almaevésre akarja rávenni Ádámékat-. Ezt nem bántásnak szánom, ne értsd félre, de ha túl sokat töprengsz, akkor mindig fogsz találni olyan szempontot, ami meggátol a tényleges építésben.
[OFF] Azt hiszem Lucifer ebben téved, kedves Alkotó.
Mindig ezt csinálom, mikor feltett szándékomban áll megépíteni egy áramkört, hiszen ahogy említetted, ki van próbálva. No ennek ténye bír akkora erővel, hogy biztosan belefogjak. Természetesen nem kérdés, hogy a tettek mezejére lépek a tápegységet illetően. Nem is igazán "bizalom" jelzővel illetném a mindent körbejárni utalást. Azért vizsgálom meg, illetve teszem fel a kérdéseket, hogy ha fejben elkezdem összerakni, csavarozni, forrasztani, dobozolni, zökkenőmentesen tudjak gondolatban ezeken végigmenni. Elméletben. Lehet egy picit bonyolultan fogalmaztam. [/OFF]
Helló.
Az Pioneer & Alkotó táphoz lineáris (A) 10K tengelyes és 5K szintén lineáris tipusú trimmer poti kell igaz?
Az érték a rajzon egyértelmű, gondolom a "linearitás" a valós kérdés.
Valójában erre nincs szabály. Szerintem ezért célszerűbb a lineáris, mert akkor az elfordulással arányos lesz a kimeneti feszültség (félállásban kb. félfeszültség). Ettől sokkal fontosabb kérdés, milyen legyen a potméter, mert a finoman történő beállíthatósághoz a több-körülfordulásos típusok valamelyikét célszerű választani.
Hello!
Hoppá! van nemlineáris trimmer is? Mert én még nem láttam.. üdv! proli007 |
Bejelentkezés
Hirdetés |