Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED rákötése 230V-ra
 
Témaindító: Laci4, idő: Nov 30, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   31 / 83
(#) xNorbi válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Ha jóll tudom a dimmer az olyan berendezés ahol egy potenciméterrel betudom állítani a kívánt fényerőt.


Én csak azt szeretném megoldani, ha bekapcsolom a csillárt, akkor lassan növekedjen a fényereje a maximumra, kikapcsoláskor pedig lassan halványuljon el.
(#) xNorbi válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 20, 2011 /
 
Van egy csillárom, benne 3darab Ledes körte(mindháromban kondenzátoros előtét ellnálás van), ezt szeretném átalakíttani.
(#) kameleon2 válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
SZia!

Igen a dimmer erre szlgál, de van egy ramp érték is, ami meghatározza, mennyi idő alatt fusson fel a fény - vagy éppen le. Ha ugyanazon az értéken áll és csak be és kikapcsolsz, akkor azt a hatást kapod amit kívántál. Kondis előtéttel rendelkező LEd lámpával nem fog működni. Nekem is van, profi (Schrack) dimmerrel próbáltam - szörnyű volt a működés. Van dimmelhető LED-es lámpa - 14000Ft ért......
Sajnos jelenleg a LED-es dimmelés a legdrágább ... hacsak nem alacsony feszültségűvé alakítod a csillárt, mert ez esetben egy sima táp + áramgenerátoros vezérlés. És úgy maguk az izzók sem lesznek drágák. Napelemes táplálással, meg még olcsó is lehet
(#) xNorbi válasza kameleon2 hozzászólására (») Júl 22, 2011 /
 
Értem, nézegettem ezeket a 12Vos LEDeket de elég keveset találltam, és amit találltam az is mind MR16os foglalat volt, ilyen foglalatot hol tudnék szerezni? Létezik E14,E27 -> MR16 átalakíttó?

12Vos LEDek főleg milyen foglalatban vannak?
(#) kameleon2 válasza xNorbi hozzászólására (») Júl 25, 2011 /
 
SZia !

Keress pld. autótechnikai izzókat. AZok 12V-oask és olcsóbbak a tömegtermelés miatt a foglalatok is.LED-ek: Link, Foglalatok
(#) Bender hozzászólása Szept 3, 2011 /
 
Van 9 db ledem. Kb 14V-on esznek 700 mA-t. Ezeket szeretném használni az udvaron a mostani mozgásérzékelős halogénlámpa helyett. Hogyan lenne a legegyszerűbb megoldani? Ha sorbakötöm őket, akkor nagyon villognak a majdnem130V-os nyitófesz miatt. Ha csak hármat kötök sorba és ebből hármat párhuzamosan, akkor a 2,1 A-hez egy 35 mikrós kondi kéne, az meg elég nagy mérető lenne. Talán valami motorindító kondi... Vagy csináljam meg valami törpefeszültségű fehérled meghajtóval?
(#) qvasz2 válasza Bender hozzászólására (») Szept 3, 2011 /
 
Idézet:
„nagyon villognak a majdnem130V-os nyitófesz miatt.”

Ez butaság. A rossz kapcsolás technika miatt villognak. (egyutas egyenirányítás és/vagy szűretlen feszültség)
A 14V 0,7A az gondolom, 10W-os POWERLED. Ezeket csak áramgenerátorról szabadna hajtani, ha 2-3 év múlva is akarod használni! Létezik kapcsoló üzemű áramgenerátor közvetlen hálózatra is és kisfeszültségre is.
(#) teddysnow hozzászólása Nov 6, 2011 /
 
Sziasztok

Csináltam egy alap (230V - kondi - graetz - ledek) led-es lámpát. A kondi 100n és a graetz után a 16 db soros led árama 4,7mA (valószínűleg több, mert nincs szűrőkondi). Konnektoros fogyasztás mérő 2 Wattot jelez ki. Teljesen jól világít, 150Ft-os kínai bicikli lámpából vannak kiberhelve. A mozgásérzékelő (amire rákötöttem) reléje kikapcsolt állapotban szivárog (volt olyan energiatakarékos ami villogott), mert halványan világít. Ez nem gáz? Nem lehet belőle baj?
(#) reloop válasza teddysnow hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Szia! A relén valószínűleg zavarszűrő kondi van. Le kéne műteni.
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Tényleg, ez eszembe sem jutott. Megnézem, ha nem sikerül akkor csak annyi lesz a hátránya, hogy csökkenti az élettartamát és "tekeri" a villanyórát?
(#) reloop válasza teddysnow hozzászólására (») Nov 6, 2011 /
 
Az élettartam rövidülés, és az áramfogyasztás elhanyagolható mértékű Más bajt nem igen okozhat.
(#) teddysnow válasza reloop hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Köszi.
(#) kameleon2 válasza ideggyogyasz hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Szerintem a legolcsóbb megoldás, ha készen veszel
298 Ft a Globiznál kapcsolóval - tokozva. Csak bedugod.
(#) reloop válasza kameleon2 hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Szia! Hat és fél éves a kérdés, kapcsolj "idő szerint csökkenő"-re.
(#) kameleon2 válasza reloop hozzászólására (») Nov 7, 2011 /
 
Upsssz!
A fene vigye el! minden alkalommal beállítom és mindig visszaáll - igaz most operát használok.
Bocsánat - ettől még igaz
(#) Babinyo hozzászólása Nov 13, 2011 /
 
Sziasztok!

Kínai led-es spotlámpából van kb. 200 db 5 mm-es fehér ledem.
Arra gondoltam, hogy beépítem egy mozgásérzékelős fényvetőbe. A mellékelt elrendezést szeretném használni.
Milyen megoldást javasoltok ennyi led megtáplálásához 230 V-ról?
Köszönöm a segítségeteket!
(#) reloop válasza Babinyo hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Szia! A 12x18 elrendezés kötött? A led nyitófeszültségének tükrében lehetne 2x100 vagy 3x70?
(#) Babinyo válasza reloop hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
Kb ez az az elrendezés, ami kb. maximálisan belefér egy 150 W-os fényvető házába.
Több sort lehet sorbakötni, hogy ne 12*18 led legyen, hanem 6*36, stb.
(#) reloop válasza Babinyo hozzászólására (») Nov 13, 2011 /
 
150-170V-ra állítanék össze ledsorokat. Nem többre, hogy a hálózati feszültség ingadozás "csak" háromszoros mértékben változtassa meg a ledáramot. Egyenirányító hidat alkalmaznék, és R+C taggal állítanám be az áramerősséget. Mekkora a világító diódáid nyitófeszültsége, és a megengedett legnagyobb tartós üzemi árama?
(#) Babinyo válasza reloop hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
5 mm-es fehér led.
Szerintem 3.5V nyitófeszültség és 10-15 mA áram.
(#) reloop válasza Babinyo hozzászólására (») Nov 14, 2011 /
 
Az elrendezésedhez igazodva 54 ledet kötnék sorba, 36-nál túl rossz a hatásfok. Ebből lenne 4 ág 190V nyitófeszültséggel. A maradék 40V-on folyó 60mA áramra 670 ohm 5W ellenállás, vagy 4,7µF fóliakondi kondi adódik. Mindez függvénye a pontos nyitófeszültségnek.
(#) reloop válasza Babinyo hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Lerajzoltam.
(#) Babinyo válasza ekkold hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Helló!
Nem teljesen tiszta, hogy ez a R-C tagos dolog hogyan működik. Ha nem 230V-ról lenne szó nem okozna problémát a led-ek bekötése, de nem akartam trafót, használni. Ezért kértem a segítséget.
Reloop: köszönöm a kapcsolási rajzot! A 47 Ohm-os ellenállás milyen teljesítményű legyen?
(#) reloop válasza Babinyo hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
A tervezett 60mA mellet 0,17W hőt termel, 0,6W-ost ajánlok.
A 4,7µF kondi elméletben 60V csúcsfeszültséggel találkozik, 100V-ost elegendőnek tartom. Javaslom több párhuzamos darabból rakd össze, ezzel állítható a fényerő, és talán olcsóbb is. Mielőtt alkatrész vásárlásba fogsz készíts több ledből 10-15mA-re próba kapcsolást, és határozd meg az 58 led nyitófeszültségét. 190V-tal számoltam, ha ettől lényegesen eltér jelezd.
Szerk.: A kondenzátornak váltóáramú körben ellenállása (reaktanciája) van. Nincs olyan hőfejlődés mintha ohmos ellenállást használnánk. A 47 ohm csillapító szerepű.
(#) ekkold válasza reloop hozzászólására (») Nov 15, 2011 /
 
Ha elolvasod ezt az oldalt akkor talán lesz fogalmad a méretezésről - elég jól ki van vesézve.
A kicsi teljesítmény ellenére nem ajánlott a 0,6W-os ellenálás (inkább 2W-os). Sokan nem tudják, hogy az ellenállásnak nem csak teljesítmény határadata van hanem feszültség is. Továbbá a bekapcsolási tranzienst is jobban tűri a nagyobb teljesítményű ellenállás.

Reloop: némi pufferkondi a DC-re nem ártana, hogy ne villogjanak 100Hz-el a ledek, nem?
(#) reloop válasza ekkold hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Szia! Köszönöm a linket Skori cikkéhez. Ebben benne van a válasz a kérdésre. Kár volt agyalnom rajta.
A villogást azért látom másként, mert tudtommal a szem 1/70 másodpercig megőrzi a felvillanás képét, köztes szünetekkel is folyamatosnak látja. Az érzékelt fényerő közelebb áll a felvillanáskorihoz mint az átlagoshoz. A járműiparban gyakran használnak négyszögjelet a ledlámpák meghajtására. Illene egy linkkel szolgálnom a témában, ezt majd pótolni fogom. Pár évvel ezelőtti RT évkönyv közölt erről érdekes leírást.
(#) ekkold válasza reloop hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Idézet:
„.....köztes szünetekkel is folyamatosnak látja. Az érzékelt fényerő közelebb áll a felvillanáskorihoz...”

Tévedés. A szem nagyon jól átlagol. A fényerőérzet nemlineáris, azonban ez a a nem villogó üzemre is igaz ugyanúgy. Vagyis a fele fényerőt, a felénél nagyobbnak látjuk.
Viszont a villogó fény sokkal jobban fárasztja (rontja) a szemet, és a mozgó tárgyak másképp látszanak. Továbbá "stroboszkóp hatás" is kialakulhat, ami forgó tárgyak észlelését rontja, és így balesetveszélyt okozhat.

Idézet:
„A járműiparban gyakran használnak négyszögjelet a ledlámpák meghajtására.”

Valóban így van. Az okai pedig:
- Divat, dizájn (=baromság)
- A pwm egyszerübb megvalósítása a teljesítmény szabályozásának
- A led fényének szine kevésbé változik a teljesítmény függvényében ha pwm vezérléssel szabályozzuk. (a korszerűbb ledekre ez már kevésbé igaz)
Tehát attól még hogy használják nem feltétlenül az az optimális megoldás, egy gyártónak más a motivációja mint annak, aki egyszerüen csak jót akar csinálni.
Még annyit illik hozzátennem, hogy a pwm frekvenciája nagyon nem mindegy, a nagyobb freki (kHz-es nagyságrand) kevésbé rossz, de azért nekem a szűrt DC meghajtás a sziompatikusabb.
(#) reloop válasza ekkold hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Utána jártam. Egészen jól emlékeztem a forrásra: 30 éves a LED Dr. Madarász László cikke, mely az RT ÉK '03 105. oldalán említi az impulzus vezérlés hatásait. Ha az ott leírtak tévesek, elnézést kérek.
(#) ekkold válasza reloop hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Jó lenne egy link rá... Olvasatlanul nem tudok nyilatkozni róla.
Viszont a korszerű ledek hatásfoka kis áramok mellett jobb, mint nagy áramok esetén. Ebből (szerintem) az következik, hogy egy mai powerled folyamatos 500mA-es áram mellett jobban fog világítani, mint mondjuk 1A-en de 50%-os pwm-el hajtva.
Ugyanakkor sok helyen olvasható olyan állítás, hogy a kis kitöltési tényezőjű jellel hajtott led jobban világít - ebből szerintem csak annyi igaz, hogy a villogás miatt jobban észrevhető, és talán messzebbről. De ha azt nézzük, hogy egy adott területet mennyire világít be, és mennyire teszi láthatóva az adott térrészt, akkor bukik ez az elmélet.
(#) reloop válasza ekkold hozzászólására (») Nov 16, 2011 /
 
Nyolc év alatt sokat fejlődhetett a LED technológia, lehet a cikk idejét múlt. Scanner közelébe jutok elküldöm.
Következő: »»   31 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem