Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
De!
Én step-down dc-dc konverterrel gondoltam...
szia!
akkor ez szivacs a google ezt dobta ki 1épként hogy állapítottad megy hogy ez erősítő? üdv!
szia!
most nézem és tényleg igazad van külön cséveteseten van a primer és a szekunder eggyik csévetese rá van húzva a másikra majd még ma megmérem a szigetelási ellenállást de nem úgy látszik nincs baj lenne vele Idézet: „Ha nincsenek műszerek, akkor csak saccolhatod a TR állapotát pl.: tekercs cséve és vasmag állapotából (vízben állt esetleg)” nagyon jó álltapotban van mután áthúztanm 2 sor alapozóval majdnem olyan mint az új kivéve ha megnézed az adattábláját......................... üdv!
hy
tudna valaki egy egyszerű kapcsrajzot dni egy 5amper meg 30-40voltos labortápegységhez? elég ha csak a feszültséget lehet állítani jah meg panelterv is jó lenne köszi Elmelkedtem egy kicsit az este, lehet hogy tervezek egy sajatot. Az aramszabalyozas atareszto Tr-al meg nem vilagos, de majd megnezem valahol hogy csinaljak. A tobbire van nagyvonalakban elkepzelesem.
Egy olyan, lehetőleg egyszerű step-down dc-dc konvertert kellene találni, aminek a kimeneti feszültsége valahogyan az áteresztőranszisztoroko maradó feszültséggel szabályozható. Ezzel meg lehetne oldani hogy a tranzisztorokon max. mondjuk csak 3V maradhatna, mert efölött visszaszabályozna a dc-dc konverter. Így mindjárt kevesebbet disszipálnának a tranzisztorok. Persze az áteresztőtranzisztoros fokozatot -a maga szabályzásával egyetemben- nem lehet elhagyni.
Az en elkepzelesem eloszabalyzos, hasonloan ahhoz amit irtal. Egy komparator, az atereszto Tr-on (kimenet) levo feszultseg + 5-6V-nal lekapcsolna a pufferre meno feszultseget.Itt mondjuk MOSFETre gondoltam,nem tudom mennyire jo 5let.
Ezutan mar csak az atereszto Tr-os aram/feszultseg szabalyozast kellene megvalositani..
mi lenne,ha az áteresztő táp referenciájához adnál néhány voltot egy OPA-val és azzal vezérelnéd a step-down-t
Az áteresztő tranzisztoros feszültség/áram szabályzás nem gond, nézd meg a tápomat!
Talán a legegyszerűbb megoldás a kettős poti alkalmazása lenne. Az egyik fél a step-down feszültségfigyelő részére kötve, a másik pedig az analóg áteresztőtranyós részen szabályozna. Az együttfutás sem annyira kritikus,1V ingadozás beleférne.Step-downak pl:L4960.
szia!
szerintem nézd végig ezt a topicot és hátha találsz üdv!
sziasztok!
akkor nincs senkinek semmi rajza olyan tápra ami 0-24V ig /0-10A ig tud szabályozni? előre is köszi! UI.: jah és ha ven hozzá nyákrajz azt is szivesen elfogadom! üdv!
Én az előző oldalon leírt tápoegységet építettem meg, és nekem is ez volt a gondom. Az lm317 egy 5*10cm-es lemezen jó forró volt. Kapott egy 4cm-es kis ventillátort ami a bordára fújja a levegőt, így hosszabb használat után is csak kicsit langyos. Szerintem te is próbálkozz ventillátorral
Ez látszik ésszerűnek, köszi a választ, megpróbálom.
Próbáld ki ezt!
Én terveztem, elvileg működik, de garancia nincs rá. (Csak annyi, hogy jópárat terveztem már, amik működnek.)
Átgondoltam az előszabályozós dolgot és arra jutottam, hogy dc-dc konverterrel két soros áramfigyelő ellenállás, két pufferkondi és két tranzisztoros fokozat lenne a tápban, ez nem tetszik.
Arra gondoltam hogy inkább tirisztoros szabályozás kellene, az egyeniránytó graetz és az áteresztőtranzisztorok elé, jó nagy pufferkondival és egy soros induktivitással. Azt nem tudom még, hogy a tirisztort honnan és hogyan lehetne szabályozni. Az áteresztőranzisztoros fokozat kollektor-emitter feszültségével fordítottan, vagy a tranzisztorokat vezérlő bázisárammal egyenesen arányosan.
Eszembe jutott egy nagyon egyszerű tirisztoros előszabályozás is; mégpegig a graetz 2 szemben lévő diódáját tirisztorra cserélve és egy érték alatt komparátorral kapcsolva hogy félutas vagy egyutas legyen az egyenirányítás.
Szia !
A fázishasításos szabályzásra gondolsz ? Üdv!
Asszimetrikusan fog felmágneseződni a vas,és nagyobb terhelésnél telitésbe mehet. A fázishasitós egyenirányitás nagyon sok zajt termel.
Akkor mondjatok egy jo 5letet
Tirisztoros eloszabalyzosra valahol van rajzom.
Szia !
Primer oldalon használnak ilyen szabályzást, nem az egyenirányításnál. Én legalább is ott lettam ezt 0-700V -os tápoknák. Üdv!
Primer oldali szabályzónak alkalmaztam én is egy 20A teljesitményű akkutöltőbe. Itt tapasztaltam én is a jelenséget. Nagyobb keresztmetszetű vas segitett a dolgon.
Megvan a tirisztoros eloszabalyzos tapegyseg kapcsolasa.
A kapcsolast Sebi mellekelte korabban egy masik Topicban, csak azt most eppen nem talalom..
köszi akkor ezt te még nem építetted meg?
csak az a baj hogy nekem 24V-os trafóm van nem pedig 36V-os
Igan, a fázishasításos szabályzásra gondolok.
Tudom hogy nagyon zajos, nem tudom mit szól hozzá a puffer elkó. A vasmag felmágneseződésére nem is gondoltam, ez nem jó dolog. Ellenállással helyettesíteni meg nem lenne jó.
Sziasztok.
Belinkeltem egy nagyon egyszerű tirisztoros előszabályzót. A működése annyira egyszerű, hogy magatok is végigkövethetitek. Benne hagytam a soros áteresztőelemet, amit szinte bármivel meghajthattok pl. uA723-mal is. A puffert mindíg a kimenet+5V -ra tölti , így jelentősen csökkenti a soros áteresztő disszipációját. Üdv. PS.: A kapcsolás Zsom Gyula és Molnár Ferenc Elektronikus Áramkörök példatárában található, nem az én szellemi termékem.
Koszi !
Azta de egyszeru.. Mit szol hozza a puffer kondi? |
Bejelentkezés
Hirdetés |