Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   24 / 842
(#) Attila86 válasza gtk hozzászólására (») Aug 20, 2007 /
 
De!
Én step-down dc-dc konverterrel gondoltam...
(#) zoly15 válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 20, 2007 /
 
szia!
akkor ez szivacs a google ezt dobta ki 1épként hogy állapítottad megy hogy ez erősítő?

üdv!
(#) zoly15 válasza László zs hozzászólására (») Aug 20, 2007 /
 
szia!
most nézem és tényleg igazad van külön cséveteseten van a primer és a szekunder eggyik csévetese rá van húzva a másikra
majd még ma megmérem a szigetelási ellenállást de nem úgy látszik nincs baj lenne vele
Idézet:
„Ha nincsenek műszerek, akkor csak saccolhatod a TR állapotát pl.: tekercs cséve és vasmag állapotából (vízben állt esetleg)”

nagyon jó álltapotban van mután áthúztanm 2 sor alapozóval majdnem olyan mint az új kivéve ha megnézed az adattábláját.........................


üdv!
(#) pb hozzászólása Aug 20, 2007 /
 
hy
tudna valaki egy egyszerű kapcsrajzot dni egy 5amper meg 30-40voltos labortápegységhez?
elég ha csak a feszültséget lehet állítani
jah meg panelterv is jó lenne

köszi
(#) gtk válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 

Elmelkedtem egy kicsit az este, lehet hogy tervezek egy sajatot. Az aramszabalyozas atareszto Tr-al meg nem vilagos, de majd megnezem valahol hogy csinaljak. A tobbire van nagyvonalakban elkepzelesem.
(#) Attila86 válasza gtk hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Egy olyan, lehetőleg egyszerű step-down dc-dc konvertert kellene találni, aminek a kimeneti feszültsége valahogyan az áteresztőranszisztoroko maradó feszültséggel szabályozható. Ezzel meg lehetne oldani hogy a tranzisztorokon max. mondjuk csak 3V maradhatna, mert efölött visszaszabályozna a dc-dc konverter. Így mindjárt kevesebbet disszipálnának a tranzisztorok. Persze az áteresztőtranzisztoros fokozatot -a maga szabályzásával egyetemben- nem lehet elhagyni.
(#) gtk válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Az en elkepzelesem eloszabalyzos, hasonloan ahhoz amit irtal. Egy komparator, az atereszto Tr-on (kimenet) levo feszultseg + 5-6V-nal lekapcsolna a pufferre meno feszultseget.Itt mondjuk MOSFETre gondoltam,nem tudom mennyire jo 5let.
Ezutan mar csak az atereszto Tr-os aram/feszultseg szabalyozast kellene megvalositani..
(#) pokot válasza gtk hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
mi lenne,ha az áteresztő táp referenciájához adnál néhány voltot egy OPA-val és azzal vezérelnéd a step-down-t
(#) Attila86 válasza gtk hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Az áteresztő tranzisztoros feszültség/áram szabályzás nem gond, nézd meg a tápomat!
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Talán a legegyszerűbb megoldás a kettős poti alkalmazása lenne. Az egyik fél a step-down feszültségfigyelő részére kötve, a másik pedig az analóg áteresztőtranyós részen szabályozna. Az együttfutás sem annyira kritikus,1V ingadozás beleférne.Step-downak pl:L4960.
(#) zoly15 válasza pb hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
szia!
szerintem nézd végig ezt a topicot és hátha találsz

üdv!
(#) zoly15 hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
sziasztok!
akkor nincs senkinek semmi rajza olyan tápra ami 0-24V ig /0-10A ig tud szabályozni?
előre is köszi!
UI.: jah és ha ven hozzá nyákrajz azt is szivesen elfogadom!


üdv!
(#) Rapidus hozzászólása Aug 21, 2007 /
 
Sziasztok!
Én EZT a tápot építettem meg, működik is szépen, szabályoz is, ezért minden oké is lenne, de a 2N3055 szerintem nagyon melegszik már 1A áramnál is (pedig elég méretes bordán van).
Mi a célszerűbb, ha a bordát próbálom növelni, vagy ha egy kis (6-8cm) ventit teszek bele?
(#) kerteszsasa válasza Rapidus hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Én az előző oldalon leírt tápoegységet építettem meg, és nekem is ez volt a gondom. Az lm317 egy 5*10cm-es lemezen jó forró volt. Kapott egy 4cm-es kis ventillátort ami a bordára fújja a levegőt, így hosszabb használat után is csak kicsit langyos. Szerintem te is próbálkozz ventillátorral
(#) Rapidus válasza kerteszsasa hozzászólására (») Aug 21, 2007 /
 
Ez látszik ésszerűnek, köszi a választ, megpróbálom.
(#) Pafi válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Próbáld ki ezt!

Én terveztem, elvileg működik, de garancia nincs rá. (Csak annyi, hogy jópárat terveztem már, amik működnek.)

Kapcs.GIF
    
(#) Attila86 hozzászólása Aug 22, 2007 /
 
Átgondoltam az előszabályozós dolgot és arra jutottam, hogy dc-dc konverterrel két soros áramfigyelő ellenállás, két pufferkondi és két tranzisztoros fokozat lenne a tápban, ez nem tetszik.

Arra gondoltam hogy inkább tirisztoros szabályozás kellene, az egyeniránytó graetz és az áteresztőtranzisztorok elé, jó nagy pufferkondival és egy soros induktivitással.
Azt nem tudom még, hogy a tirisztort honnan és hogyan lehetne szabályozni. Az áteresztőranzisztoros fokozat kollektor-emitter feszültségével fordítottan, vagy a tranzisztorokat vezérlő bázisárammal egyenesen arányosan.
(#) Attila86 hozzászólása Aug 22, 2007 /
 
Eszembe jutott egy nagyon egyszerű tirisztoros előszabályozás is; mégpegig a graetz 2 szemben lévő diódáját tirisztorra cserélve és egy érték alatt komparátorral kapcsolva hogy félutas vagy egyutas legyen az egyenirányítás.
(#) PCB válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Szia !

A fázishasításos szabályzásra gondolsz ?

Üdv!
(#) mex válasza Attila86 hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Asszimetrikusan fog felmágneseződni a vas,és nagyobb terhelésnél telitésbe mehet. A fázishasitós egyenirányitás nagyon sok zajt termel.
(#) gtk válasza mex hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Akkor mondjatok egy jo 5letet
Tirisztoros eloszabalyzosra valahol van rajzom.
(#) PCB válasza mex hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Szia !

Primer oldalon használnak ilyen szabályzást, nem az egyenirányításnál. Én legalább is ott lettam ezt 0-700V -os tápoknák.

Üdv!
(#) mex válasza PCB hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Primer oldali szabályzónak alkalmaztam én is egy 20A teljesitményű akkutöltőbe. Itt tapasztaltam én is a jelenséget. Nagyobb keresztmetszetű vas segitett a dolgon.
(#) gtk hozzászólása Aug 22, 2007 /
 
Megvan a tirisztoros eloszabalyzos tapegyseg kapcsolasa.
A kapcsolast Sebi mellekelte korabban egy masik Topicban, csak azt most eppen nem talalom..
(#) zoly15 válasza Pafi hozzászólására (») Aug 22, 2007 1 /
 
köszi akkor ezt te még nem építetted meg?
(#) zoly15 válasza zoly15 hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
csak az a baj hogy nekem 24V-os trafóm van nem pedig 36V-os
(#) Attila86 válasza PCB hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Igan, a fázishasításos szabályzásra gondolok.
Tudom hogy nagyon zajos, nem tudom mit szól hozzá a puffer elkó. A vasmag felmágneseződésére nem is gondoltam, ez nem jó dolog. Ellenállással helyettesíteni meg nem lenne jó.
(#) Dudus hozzászólása Aug 22, 2007 /
 
Sziasztok.

Belinkeltem egy nagyon egyszerű tirisztoros előszabályzót. A működése annyira egyszerű, hogy magatok is végigkövethetitek. Benne hagytam a soros áteresztőelemet, amit szinte bármivel meghajthattok pl. uA723-mal is.

A puffert mindíg a kimenet+5V -ra tölti , így jelentősen csökkenti a soros áteresztő disszipációját.

Üdv.

PS.: A kapcsolás Zsom Gyula és Molnár Ferenc Elektronikus Áramkörök példatárában található, nem az én szellemi termékem.
(#) gtk válasza Dudus hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Koszi !
Azta de egyszeru..
Mit szol hozza a puffer kondi?
(#) Dudus válasza gtk hozzászólására (») Aug 22, 2007 /
 
Örül.
Következő: »»   24 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem