Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   499 / 965
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
A kismegszakítók szerintem 30-35 évesek, azokat is érdemes lecserélni, persze a vezetékhez megfelelően. A 1,5 mm2-hez csak 10 A legyen, ahogy Bakman is írja.
(#) Vacok válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Maximum a mellékelt módon tudom összekötni, ugyanis a bekeretezett rész nem a lakásban van.
(#) gyuszo válasza Vacok hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Igen, az valószínűleg a földszinten van megoldva.
(#) kokozo válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 5, 2017 /
 
Szia!
Elvileg össze kell kötni a gázóra ki és bemeneti csöveit is!
(#) Ge Lee válasza kokozo hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Nem elvileg, hanem azt kötelező összekötni, már ha ki van alakítva az EPH.
(#) Ge Lee válasza Vacok hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Tetszenek ezek a dobozok. Amióta ilyenek kerülnek fel a 40 évig jól működő "elavult" megoldások helyére, azóta mindig akad egy lakás ahol szólnak hogy gond van. Megnézem, és alul a csavarok fele ki van lazulva.
De ez az egész villanyszerelés egy "érdekes" dolog. Az ember műszerészként hozzá van szokva hogy a negatív, a test, vagy föld színe a fekete, itt valami okos kitalálta hogy a fázis legyen az.
(#) BarnaPili válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Azért fekete,hogy tudd: Ha azt markolászod,a rokonok feketébe öltöznek...
(#) Ge Lee válasza BarnaPili hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Még a közlekedésben is a piros meg a sárga a figyelemfelhívó színek, jelzőlámpák, autók hátulja, festések, táblák, stb. Egy rendkívül okos ember lehetett aki kitalálta hogy a fekete legyen a fázis.
(#) Gombszem válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Lehet, hogy igazad van, de ettől még így van, és így is marad.
(#) erbe válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Csak megszokás kérdése. Mármint ki melyikkel kezdi a megszokást. Én pl. azt is megszoktam, hogy a fázis lehet barna vagy szürke is. Sőt régebben még a fehér is előfordult.
(#) mraulajos válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 6, 2017 /
 
Hali!
Igen ez engem is megtévesztett a jármű villamosságban. Korszerű, mai gyártású gépről van szó. (nem autó) A fekete a +, a kék a - .
A fiam utolsó éves villamos mérnök hallgató, azt mondja ők is így tanulják.
(#) Dudus válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Javíts kínai hosszabbítót! Ők a saját érzésük szerint színeznek a piros a fázis, mert az veszélyes a fehér a nulla mert az semleges és a fekete a föld mert a föld az fekete.

Amikor először láttam elgondolkodtam majd rájöttem, hogy nem hülyék csak nem ismerik a szabványt. Sokkal logikusabb mint amit mi használunk.
(#) Ge Lee válasza Dudus hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Erről beszéltem.
(#) pucuka válasza Dudus hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Biztos jól ismered a kínai szabványt? Meg általában a szabványokat? Meglehetősen sokféle van belőle ugyanarra a feladatra.
Egyébként hiába logikus, nem felel meg a mi szabványainknak, forgalomba sem lett volna szabad kerülnie.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2017
(#) Ge Lee válasza pucuka hozzászólására (») Jan 7, 2017 1 / 1
 
Szerintem az olcsóról beszél, az eleve úgy van megcsinálva hogy burkolt, szegecselt, sehol nem férhető hozzá, így mivel azt sem látni milyen kábel van benne annak a színe tulajdonképpen lényegtelen. Ezeket amiatt kell csak "javítani" mert rá van írva hogy 16A, közben pedig van benne egy olyan sodrott ér mint egy USB kábelben, és szétég.
Ha magamnak szerelnék lakáshálózatot akár a nulláról akár felújítás miatt, és kapnék pirosban is kábelt, akkor azzal húznám végig a fázisokat, és nem nagyon érdekelne a szabvány. Azért nem, mert azt legalább az analfabéta is tudja hogy ami piros ahhoz nem nyúlunk. És ezt fel is tüntetném a dobozban nagybetűkkel.
Kellett egyszer cserélnem egy 60-as években épült házban néhány konnektort, ott egy piros és egy kék ment végig az egész házon. Lehet hogy nem szabványosan, de legalább logikusan.
A fél szatyor automata egy lakásba, meg a fi meg a hülyeség az megy, de a logika az innét is kiköltözött...
(#) gyuszo válasza Dudus hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Barna - Fekete - Szürke - Kék - Zöld-sárga ( L1- L2 - L3 -N - PE)
Ez egy szabványos 3 fázisú kábel színjelölése a fázissorrend bekötés figyelembevételével.
Tehát a fázisnak mind a 3 szín elfogadott és szabályos.
Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2017
(#) elektroncso válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 7, 2017 / 1
 
A 70-es évek közepéig Magyarországon a védőföldelés szabványos színe a piros volt!
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
És az EPH hálózat is. A laposvasakat is pirosre festették ennek megfelelően.
(#) elektroncso válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Vezérlés szekrényekben pluszban:
piros- vezérlés fázisa
kék- vezérlés nullája
vörös (sötétpiros)- vezérlés pozitív szála DC (illetve törpefezültségű) rendszerben
sötétkék- vezérlés negatív szála DC (illetve törpefezültségű) rendszerben.
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Nézd meg a feltett linken a videót.
Én nem a törpefeszültségű vezérlő vezetékre gondolok, de más sem, hanem a kiépített hálózatról.
De amit írtál, az helyes.
A hozzászólás módosítva: Jan 7, 2017
(#) elektroncso válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Párszor már láttam.
(#) gyuszo válasza elektroncso hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Úgy tűnik nagyon sokan még nem. Pedig érdemes...
(#) pucuka válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Tkp engem nem igazán izgat, hogy mit bűvészgetsz a saját házadban, de ha bármilyen okból (értsd bármilyen okból) leég a házad, nem reklamálhatsz sehol, még a biztosítónál sem, ha nem szabályos, (magyar) szabván szerint van elkészítve. Ha meg társasház, vagy többlakásos épület, még közveszély okozásáért is elővehetnek. De Te tudod.
(#) Dudus válasza pucuka hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Egy szóval sem említettem, hogy szabványos!

És valóban nem lett volna szabad forgalomba hozni, bár egy kínai narancssárga hosszabbítón ez a kérdés addig amíg nem cserélsz rajta valamit nem kerül elő így a vizsgáló sem vágta valószínűleg szét. A sokkal nagyobb gond ezekkel, hogy a keresztmetszete a vezetőnek sem éri el még a megadottat sem!
(#) Dudus válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Én azt javaslom, hogy tartsd magad a szabványban megadott színekhez! Bármilyen baleset történik amiatt, hogy egy szerelőnek nem volt egyértelmű a jelölés Te leszel a felelős. Nem biztosítható, hogy egy élet alatt senki olyan ne nyúljon hozzá aki emiatt bajba kerülhet.

Egy barátomnak az volt a logikus, hogy a kék a fázis a fekete a nulla, megrázó élményem volt, azóta minden esetben mérek mielőtt bármihez nyúlok!
(#) pucuka válasza Dudus hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
De azt igen, hogy nem ismerik a szabványt. Melyiket is? Te ismered a kínait?
(#) Dudus válasza gyuszo hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Így van!


Azon gondolkodom, hogy sok esetben a szabvány használata nem kötelező, biztonságot érintő szabványtól is el lehet térni ha igazolod, hogy a szabványossal megegyező vagy jobb biztonságot garantál.

Vajon a színekkel, hogy van?
(#) Dudus válasza pucuka hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Nem kell ismerjem!

Ha ide exportál az itteni szabványnak kell megfelelnie! Ha nem nem hozható forgalomba!

De vannak kétségeim a színjelölés "kötelező" volta kapcsán!

Utánajárok...
(#) BarnaPili válasza Dudus hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
A legnagyobb gondot ott látom én is,hogy a réztartalma ezen hosszabbítóknak kisebb mint egy két multivitamin tablettának.
De ezen tulajdonságát ki lehet használni lágyindítónak is. Nekem erre van egy 20m-s narancssárga hosszabbító,amiről a 2 kW-os nagyflex elindul,de nem veri le az automatát.
(#) Dudus válasza Dudus hozzászólására (») Jan 7, 2017 /
 
Nos, úgy tűnik a színek használata nem esetleges, kötelezően a szabványban megadottat kell használni.
Következő: »»   499 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem