Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni:
Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel.
Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek.
Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Ez a vasmag kicsi a feladatra. Jóval nagyobb kell, kb. 2kVA-es, talán.
Üdv!
Helló! A vasmag mérete 145x155x70mm 60 mm a középen lévő szélessége hasonló nagyságuak vannak a nem hobbi (azok még kisebbek) 140-150 A gépekben, men akarok kazánt hegeszteni ,csak a hobbi-tól legyen jobb.
Helló! Bocs tényleg igy kellett volna kezdenem!! a vasmag mérete 145x165x70mm a középen 60x70mm
Szia! A pontos típusát!
Conic vsr 1005 2x40A bizti van benne ha jol számolok akkor az 960w kell lennie így is és 31voltott add az inverter
Nos akkor a következő a helyzet:
Hálózati üzemmódban a 2X31V előállítása a könnyebb. Ha a lehető legnagyobb teljesítmény kivétele a célod, akkor két-két hidalt végfokot lehet 4 Ohmokkal terhelni. Így már csak azt kell megnézni, hogy folyamatosan bírja-e az üzemet. Az inverter vélhetően előállít még segédtápokat is, azt is meg kell oldanod. Ha nem elég erős a vénád egy ilyen átalakításra, akkor maradna a közvetlen 12 (14,4)V-os táplálás. A szükséges tápáram annam függvénye, hogy mit akarsz rákötni hangsugárzó gyanánt. Ha mondjuk csak két csatornát tudsz használni mert van két 100W/4 Ohm hangdoboz, akkor 10 A is elég. A zene nem folyamatos szinusz, így gyakran csak a csúcsokkal kell foglalkoznunk. Jó kompromisszum lehet, hogy egy darab 12V/7Ah kapacitású tipikusan UPS akkut (nem gyenge riasztóba valót) használsz, amit 13,5V/2A stabil tápról folyamatosan töltesz.
Rendben köszönöm! Amit tudni kell az erösitöröl azt hogy ell szált a kapcsoló üzemü tapegyég része igy váltanám fell egy toroid trafoval.
Egy 2x22-24V körüli szekunderű, 300VA körüli toroidot kell keresned. Egy két komolyabb kivételtől eltekintve ezek a végfokok 70W körül tudnak 4 ohmra, hidalva pedig olyan 240W körül csúcsban, amihez a 300W-os trafó bőven elég.
Kicsi az a trafó Co-hoz, talán jó sok pufferral vékony anyagokhoz elmegy. Beletekersz vékony huzalból 10-20 menetet, megméred a feszültségét és megvan a voltonkénti menetszám ami alapján el tudod készíteni a trafót. Annál valamivel kevesebbet tennék, hogy legyen egy kicsit túlgerjesztve. Abból semmi baj nem lesz ha felmelegszik 40-45 fokra a mag, abból viszont igen, ha ívfogások esik a feszültség, mert akkor csak karcolgatni lesz jó, hegeszteni nem.
A biztonsági trafók nagyon alá vannak gerjesztve a hosszú idejű, biztonságos működés miatt. Az oszlop nincs 60 mm széles, mérd meg a járom szélességét. De akár 2 kW-hoz is megfelel, szakaszos üzemben. Ez >9 A primer áramot jelent. Ehhez megfelelő keresztmetszetet már csak profilhuzallal lehet betekercselni az ablakba, hogy a szekundernek is maradjon hely; szintén profilhuzallal.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2020
1.17 n/V 1 T gerjesztésnél. Ha az ablak >22 cm2, akkor ∅ 2 mm-es huzallal is (J~3) tekerhető a primer; 270 menet. A többi menetszám logikusan következik ebből. A szekunder csak profilhuzallal fog elférni.
A megcsapolásokkal felfelé is térj el, ha a fele ablaknál kisebb helyet foglal el a primer. Ha nem akkor primerszabályzás. A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2020
Most hogy tisztul a panel lassan el tudom kezdeni a trafót. A kérdésem az lenne, hogy a közvetlen értékre tekerjem meg vagy kicsivel fölé? A várható terhelés függvényében fölé szoktam tekerni 2-3 menettel, hogy üzem közben hozza az értéket.
Mivel nem találtam róla manuált, készíthetnél képeket a belső részről. Igazándiból a táp rész lenne fontos. Vélhetően valami ismertebb márka replikája lehet más köntösben.
A végfok táp az ismert, de ott van még az előfok tápja, meg valószínűleg a védelemé is. Az, hogy a szekunder oldali pufferekre ráteszel 2X31V-ot, még nem biztos (biztos nem) hogy elég a működéshez.
Az a Pr×0.95 és a Sec×1.05 szorzó pont ezért van. Ez ~10 % veszteséget 'fedez". Kisebbeknél (~20 VA-ig) 0.9-1.1, nagyoknál 0.98-1.02, mert jobb a hatásfok.
P50W-ig 08-cal szoktam számolni. Gyűlik az anyag.
A hozzászólás módosítva: Nov 16, 2020
Rendben, itt van a kép
Hol lehet új trafószerelvényt vásárolni?
Nem látok benne segédtápot, ezért vélhetően elég csak a 2X31V-ot (28-35) rákötni. Így egyszerű a módosítás.
Tisztelt Fórumozók!
Tudnátok abban segíteni, hogy lehetséges-e két darab ugyan olyan, asszimetrikus kimenetű (0-42 VAC) transzformátor olymódon való kapcsolása, hogy szimmetrikus 42-0-42 voltot kapjak? Egy 100 wattos hangfrekvenciás erősítőt szeretnék vele táplálni . Külön-külön a trafók 200VA-esek toroid kivitelűek. Köszönettel: Pali
Szia!
Kösd sorba fázishelyesen a szekundereket. Kezdet(1) -vég(2)/kezdet(3)- vég (4). Akkor jó, ha az 1-4 között 84 volt lesz, közép pedig a 2-3.
Kipróbáltam! Úgy néz ki jó. Kiváncsi vagyok élesben terhelés alatt hogy muzsikál majd. Persze nem ezekkel a trafókkal, ezek csak a kísérleti nyulak voltak.
Köszönöm a segítséget!
Szia!
Szerintem mind a két trafót külön diódahíddal kellene egyenirányítani, majd pufferelni. A két független egyenfeszt ez után lehet sorosan kapcsolni. De nem lesz 2X42V egyen, mert a puffereken a csúcs érték fog megjelenni, ami 2X57-58V-ot jelent. 2X42V egyenhez 2X31-32V váltóra van szükséged.
Egy szóval sem mondta, hogy pufferelt egyenáram (egyenfeszültség) kellene neki.
Szimmetrikus 42-42-t szeretett volna, csak két trafóból kell összehoznia. És meg is lesz, úllátom.
"Egy 100 wattos hangfrekvenciás erősítőt szeretnék vele táplálni ."
Váltóval nem lesz egyszerű.
Nem lehet a trafókat sorbakötni, mert kétutas egyenirányításnál trafónként egyutasként fog viselkedni. Egyenáram folyik a trafón, betelít és kiszáll belőle a működtető füst.
Mint írták, külön kell egyenirányítani híddal és utána összekötni a középpontot.
Miért lenne egyenáram? A trafók közöse a gnd, a graetz pedig hol a negatívra, hol a pozitívra dolgozik a trafókról.
Gondolom, +/- táp lesz és a "középhez" képest +pufferek, - pufferek..
A hozzászólás módosítva: Nov 24, 2020
Ez a téma már egyszer fent volt, csak kissé eltérő szekunderekkel és más ok miatt..
Ezen a fotón pl. egy 19 és egy 14 voltos szekunder van összekötve, 1 db graetz az egyenirányítás, puffer semmi, hogy jól látszódjon a téma. 100 Hz a "kétutas" miatt, 10 V/div a függőleges és jól látszik a tekercsek miatt a felváltva adódó méret, sacc 23 és 17 volt DC csúcs. Felül a +, alul a - DC. Természtesen Arcornál egyformák lesznek, aztán mehet a puffer is. Talán érthető mindenkinek. |
Bejelentkezés
Hirdetés |