Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   75 / 842
(#) hapro válasza Proci_85 hozzászólására (») Júl 14, 2008 /
 
Esetleg ha az IC-ket másik oldalról forrasztod be, tranyókat meg lábkiosztás szerint helyesen ülteted be akkor még jó lehet. Én is építettem már ilyen tápot és egész használható szerintem.
Gyakorlatilag minden alkatrészt aminek polaritása van az eredeti beültetéshez képest fordítva kell beültetni.
(#) Proci_85 válasza Doncso hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Köszönöm a hozzászólásod. Sajnos igazad lett, ez bizony forditva van. Most már az IC-nél is látom, ha a layout.gifet rendes beültetési tervnek nézem alkatrészekkel felül. A tranyókat már elevele forditva tettem be a nyákrajzhoz képest (azaz kapcsrajz szerint helyesen), de az IC-ket nem. IC-ket átrakva a túloldalra működik Áramot lekorlátoz, feszkót állit Egy gondom van csak. A Q2-es tranzisztor sütött miután 1-2 percig hajtottam róla egy 12centis ventit & a 12V-os kapocsfesz 11.5-re lement. A Q4 teljesitmény tranyó, ha rásegit, ilyen melegedésnek és fesz.esésnek nem szabadna lennie, nyugtassatok meg kérlek

Ha a fentieket cáfoljátok, megépítem mégegyszer, rendesen

Idézet:
„lényeg, hogy semmi ördöngősség nincs a dologban, kinyomtatod a PCB.GIF -et egy münyomóra és vasalod, nem kell semmit tükrözni meg forgatni,”


A helyzet az, hogy pont ezt csináltam. A csatolmányban lévő rajzot nyomtattam ki. Ezt haver iratozta fel & rakta keretbe, de 1:1-ben ugyanaz és látja Kend, nem lett jó. Úgyha pcb.gifet úgy tünik mégis tükrözni kell nyomtatás előtt.

Lényeg az, hogy most már láttam működni a kapcsot és dobott a hangulatomon. Köszi a segitséget
(#) proli007 válasza Proci_85 hozzászólására (») Júl 16, 2008 /
 
Hello!

Így van, a fesz nem eshet! A Q4 biztosan nem működik, mert a Q2 csak a Q4 bázisáramát viszi, ami 20..50-ed része a főáramnak.

Feszültséget kell mérni a bázis emittere és kollektor emittere között. Akkor kiderülhet a baj.

üdv! proli007
(#) Müszi hozzászólása Júl 22, 2008 /
 
Sziasztok!

Lenne egy nagy kérdésem. Találtam ITT egy érdekes táp rajzot áramkorláttal. Szerintetek működik egyáltalán?
Nagyon egyszerűnek tűnik.

üdv.: Müszi
(#) Attila86 válasza Müszi hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Üdv.!
Működik de amennyire egyszerű, annyit is tud.
(#) mex válasza Müszi hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Igen működik. Viszont az áramkorlát a teljesitménytranzisztor melegedésével elmászhat.
(#) Müszi válasza Attila86 hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Akkor jó.
A kis tudásától függetlenül nekem teljesen megfelel.

Köszönöm a válaszokat: Müszi
(#) mex válasza Müszi hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Figyelj oda az épitésnél,a P2 logaritmikus jelleggörbéjű (B)jelzésű poti legyen,ahogy a leirásban is van.
(#) Müszi válasza mex hozzászólására (») Júl 22, 2008 /
 
Persze, olvastam a leírásba is, de azért köszönöm hogy figyelmeztettél: Müszi
(#) proli007 válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Hello!
- Az áramorlát, még viszonylag szellemes megoldású. A Mex által említett hibát, közel kiküszöbölheted, ha a Q3 tranzisztort is a hűtőbordára rögzíted.
- Az már viszont nemtúl jó megoldás, hogy a feszültségszabályzónak, nincs referencia feszültsége, csak a Q1 bázis emitter dióda könyökfeszültsége. Az bizony hőfokfüggő. Én ide egy TL431-et tennék a tranyó helyett, igaz akkor 2,5V alá nem lehet leszabályozni a feszültséget.
- Ha a potit miniumra tekered, akkor nincs szabályozás, a nyers tápfesz fog kimenni.

üdv! proli007
(#) Müszi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Köszi a válaszokat!

Idézet:
„A Mex által említett hibát, közel kiküszöbölheted, ha a Q3 tranzisztort is a hűtőbordára rögzíted”


Ha már bordára kell rakni, akkor jó az a megoldás, hogy BC212 helyett BD140-et használok (felfogatás szempontjából)??

Idézet:
„Én ide egy TL431-et tennék a tranyó helyett, igaz akkor 2,5V alá nem lehet leszabályozni a feszültséget.”


Ha így remekül összehozható, akkor, nem számít az a 2,5V.Tudnál mutatni egy rajzocskát, hogy hogy kössem be a tranyó helyére? Elég ha a TL431 lábait elnevezed E,B,C-nek

Idézet:
„Ha a potit miniumra tekered, akkor nincs szabályozás, a nyers tápfesz fog kimenni.”


Ez már átalakítva történne meg, vagy a jelenlegi megoldásban?

Várom a válaszodat, és előre is köszönöm: Müszi
(#) proli007 válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Hello!

- Én is szoktam kis BD-t használni, ebből az okból.
- Remélem a Tl bekötése így érthető.
- A szabályozási problémát az 1,2kohm így megoldja.

üdv! proli007
(#) Müszi válasza proli007 hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Nagyon köszönöm
Még valami: lehet-e a berendezést olyan cuccal bővíteni, ami jelzi, hogy a beállított áramkorlátot elértem (egy LED-del)? Van erre egy egyszerű kapcsolásod vagy ötleted?

Feltétlen szükséges a középmegcsapolású trafó? Graetz-es egyenirányítás nem lenne jó?

Müszi
(#) levi18 válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Szia!
Nekem ez a tápegység nem nagyon jött be, pontosan a nemlineáris szabályzás miatt. Nem lehetett pontosan beállítani a kimenőfeszültséget, mert logaritmikus poti esetén is csak az utolsó 10%-ban kezdte rá adni a feszültséget. Nem is beszélve az akár +-2V-os elmászkálásokról. Ha rám hallgatsz, nem építed meg.
Sajnos ez a lehető legegyszerűbb szabályozható tápkapcsolás, és sajnos tényleg nagyon gyenge.
De ha mégis megépíted, akkor középmegcsapolásos trafó helyett használhatsz simát is, csak graetz-híd kell hozzá.
Bár ez az én véleményem, tőlem nyugodtan megépítheted.
Üdv!
(#) Müszi válasza levi18 hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Szia!

Akkor a kapcsolást hanyagolom, pedig olyan egyszerűnek tűnt

Most keresgéltem rajzok után, és ezt találtam

Ez a kapcsolás jó lesz nekem (fő az egyszerűség, áramkorlát nemfontos)

üdv.: Müszi
(#) Doncso válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Az LM317-eshez mit szólsz? Az sem rossz kapcsi, vagy van még az L200-assal megvalósítható kapcsolás, az sem egy bonyolult, pont a BSS-en van is egy ilyen L200-as.
Üdv: Doncso
(#) Müszi válasza Doncso hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Én kettőstápot építek, tehát lesz egy nagy és egy kisáramú rész. A kisáramú rész LM317-tel lesz.

De most pont a 723-ra lennék kiváncsi, hogy az működőképes-e amit a bss-re felraktak.

üdv.: Müszi
(#) szabi83 válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Esetleg, a KERESŐT használnád.. Bővebben: Link

:google:
(#) Doncso válasza Müszi hozzászólására (») Júl 23, 2008 /
 
Ja, értelek.
(#) Gery hozzászólása Júl 23, 2008 /
 
Sziasztok!
Van egy 2x32V-os trafóm és szeretném megépíteni ezt, a BSS-es 30V-os labortápot. Szerintetek ez jó választás? Mert jónak néz ki, és nemis tűnik drágának. Nemtudom valaki foglalkozott-e már ezzel, de az lenne a kérdésem hogy 2-3A-re érdemes-e és hogyan lehet növelni a teljesítményét. Mert a trafó 4A-ig elég jól bírja. Ja és a legfőbb, hogy nyáktervre is szükségem lenne, az van-e valakinek?
Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) Gery válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Hmm... Hát így elsőre nem is tudom. Szerinted azt érdemesebb megcsinálni? Csak bonyolultabbnak nézeget ki, és az a problémám hogy nem tudok rá sok pénzt költeni.... És ez tud olyat mint a másik, mert az nagyon megtetszett hogy ha rövidrezárom a kimenetet betudom állítani az áramerrőséget.
A trafóm egyenirányítva közel 45V-ot ad le, azzal még bírná? És ehhez van nyákterv?
(#) proli007 válasza Gery hozzászólására (») Júl 24, 2008 / 1
 
Hello!

Igaz, hogy a Zolinak szólt az üzenet, de kissé morcos vagyok!

- A kiindulási alap, mindig egy "egyszerű" kapcsolás, ami természetesen kissé gyenge képességű is.
- Aztán ahogy ki vannak javítva a hibák, megnő az étvágyatok, lépésről - lépésre több a kívánalom.
- Amikor valami majdnem ki van tárgyalva, akkor egy új rajz kerül elő, és kezdődik az egész elölről.

- De amikor egy korrekt kapcsolás kerül szóba, az meg már „ komplikált”. Igen az elektronikában ez van! Ha az ember szeretne igényes készüléket készíteni, akkor ahhoz kimunkált áramkör kell. Ez egyben bonyolultabb is szokott lenni.
- Olvasni a világért sem olvastok, sem vissza, sem ami az ajánlásba szerepel. pld.:

Gery:
Idézet:
„És ez tud olyat mint a másik, mert az nagyon megtetszett hogy ha rövidrezárom a kimenetet betudom állítani az áramerrőséget.

BSS: Természetesen rövidzárvédett, szabályozható áramkorláttal, (bal oldali nagy poti),”


- Ha az ember nem tájékozott egy témában és segítséget kér, akkor talán illene elfogadni a nála tapasztaltabb tanácsát. Másik megoldás, jártassá válni az áramkörökben és akkor maga is eldöntheti a választását.
- De minden esetre először eljutni arra a szintre, ahol az ember egyáltalán tudja, mit akar. És ne csak áthárítani a segítőre, hogy találja, ki mit is szeretne és még a gondolkodás és olvasás munkáját is rátaksálni.

Idézet:
„Szerinted azt érdemesebb megcsinálni? Csak bonyolultabbnak nézeget ki, és az a problémám hogy nem tudok rá sok pénzt költeni....”


Hát megnézted mi mibe kerül? Mert a táp leghúzósabb darabja a trafó, ami a kezedben van. Az egyenirányítót, puffer kondit, végtranzisztort, hűtőbordát - ami drágább darabokat illeti - minden kapcsolás igényli. A kb. 50Ft értékű 324 és néhány ellenállás, dióda, meg elhanyagolható áru a többihez mérten.

Ne hogy félre értsd, nem kimondottan csak neked szól a dolog. Én úgy gondolom, és "kollegáim" nevében is kimondhatom, szívesen segítek szinte bárkinek. De szeretném látni, hogy nem csak a segítők, hanem a segítettek is ráfordítanak kis időt és energiát egy áramkör megértésére, egy feladat megoldására.

Bocs, hogy ilyeneket írok, nem hiszem, hogy tisztem, de néha elszakad a cérna.

üdv! proli007
(#) mex válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Ez a "cérnaszakadás" már várható volt.
Amúgy teljes mértékben egyetértek.
Na meg ez a nyákkunyerálás....
(#) Gery válasza proli007 hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
A másik táprol így írja:
"A tápegység elég különleges, olyan dolgot tud, amit más tápok nem igazán. Jelesül azt, hogy a kimeneti kapcsok rövidrezárásakor a kimeneten lévő árammérőröl le lehet olvasni a beállított áramkorlát értékét."
Ezt így kiemeli hogy ez különleges, és bár elolvastam nem is egyszer a másik táp leírását is úgy tűnik így reggel mégse fogtam fel mit. Elnézést.
Szerintem azért van ez az oldal, hogy több ember elmondja a véleményét az adott áramkörökről, és ezáltal tud segíteni. Majd idővel én is eltudom dönteni melyiket érdemesebb választani. Ez lesz az első labortápom amit építek, előtte nem foglalkoztam ilyenekkel. De már építettem sok mindent, de labortápból ez lesz az első. Ezért gondoltam megkérdezek olyan embereket akik komolyabban benne vannak ebben a dologba. És körülnézek, olvasok hogy melyiket érdemes megépíteni. Én kinéztem magamnak azt a BSS-t 30V 1A-el. Megkérdeztem mit mondtok róla. Ekkor Zoli ajánlott egy másikat. De én vevő vagyok a tanácsaitokra, hisz csak tőletek tudok tanulni, és ahelyett, hogy elutasítottam volna inkább egy kis információt kértem róla, hogy ha már neki megvan építve, mégis milyen.
Abban is igazad van hogy jobban utánna is nézhettem volna, és hamarabb kérdeztem. Bár nemgondoltam hogy ez ekkora bajt jelent.
És ha valaki már megépített egy áramkört, akkor mértne kérhetném el tőle a nyákrajzát, ha van olyan rendes és megosztja....
(#) Ricsi89 válasza Gery hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Helló
Azt a tápot, amit kérdeztél, hogy valaki megcsinálta-e, én megcsináltam. Tökéletesen működik. Nekem több mint 2A-t tud. Igaz még nincs teljesen kész, mivel kicsit átalakítottam, hogy tudja a nagyobb áramot. sajnos nyákrajzom nincs meg hozzá, mert egy baleset után formáznom kellett a gépet és eltűnt az is. de lassan megcsinálom megint a rajzot, és ha kész lesz felrakom.
(#) Gery válasza Ricsi89 hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Hello!
És a trafód hány voltos? Mert az enyém 32V, remélem azt még bírja. A BD tranyókkal építetted te is?
Hát ha tényleg lenne hozzá nyákterved azt nagyon megköszönném!
(#) mex válasza Gery hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Gery! Nincs itt gond,valóban azért van a fórum,hogy segitsünk egymásnak.Most is azzal töltöttem az időmet,hogy egy tirisztoros előszabályzásút túrjak neked,de eddig még nem akadtam a nyomára (van hozzá nyákrajz is)
Viszont jó lenne konkrétabban megfogalmazni az igényedet,a trafó ugye már adott (megmérted már az üresjárási áramfelvételét?). Ha ki akarod hozni belőle a max teljesitményt akkor mindenféleképp előszabályzást kell alkalmazni,ha nem akkor az eddig szóbajött kapcsolások mindegyike jó, Az sem mindegy,hogy álltalános felhasználásra szánod-e,vagy kisérleti ák. inditására kell. Szóval még gondolkodj kicsit.
Ami a nyákot illeti:én kifejezetten szeretek nyákot tervezni,szerintem mindenkinek kellene is,mert fejleszti a logikát,és a meglévő alkatrészeidhez tudod igazitani,meg egyébként is hozzátartozik a hobbihoz.
(#) Ricsi89 válasza Gery hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Helló
Az én trafóm kicsit túlméretesre sikeredett. A pufferkondi után majdnem 50V van. :eek2: Nekem 2db 2n3055 lesz benne párhuzamosan. Így kisebb az esélye, hogy tönkremegy. Valahol megvan az a terv, amit a készítőtől kaptam, abból meg lehet csinálni a saját tervedet. előkeresem és felrakom.
(#) Gery válasza mex hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Értelek.
Az az igazság hogy nemsok időm van és ezért szeretnék nyákot kérni. Csináltam már én is bonyolultabban, egyszerübbeket gyors összedobom, de az az igazság hogyha ezt valaki megadj rengeteg időt spórol meg nekem.
A tápot csak egyszerű általános felhasználásra akarom használni. Hát a trafóról tisztán 3A lehet leszedni, az nemgond neki. De így belegondolva 1A szabályozható is jó nekem végülis, ha úgy tuti müködik....(de nemvetem el a nagyobbat se )
(#) Gery válasza Ricsi89 hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
50V? Akkor nekem se lesz gondom vele
Rendben van
Következő: »»   75 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem