Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » 555-ös IC-s kapcsolások
Lapozás: OK   33 / 189
(#) vicsys válasza Pet91 hozzászólására (») Júl 20, 2009 /
 
Csatolom a bekötést. Jól gondolod-felülnézetből.

555.jpg
    
(#) szbalogh hozzászólása Júl 21, 2009 /
 
Sziasztok!
Megcsináltam ezt:
Bővebben: Link
ezzel
Bővebben: Link
kiegészítve és működik :yes:
Itt szeretném megköszönni Nektek, hogy segítettetek nekem összehozni életem első működő nyomtatott áramkörét!
A Schottky helyett 3db FR202 van és a fet pedig IFR740, a 100nF helyett 0.47µF elektrolit kondit forrasztottam be, hogy kisebb legyen a frekvencia. alacsony jelszélességnél rángat is szépen 100k potit használtam, de a 10k ntc-el jó lesz.
Csak van egy kis gondom vele. A fet nagyon melegszik. A nagyon az annyira nagyon, hogy megolvadt a csavart szigetelő műanyag és a zászlója is megkékült. Pedig 1-2 percig használhattam max. Azt vettem észre, hogy lassul a motor ami max 3A-t vett fel multiméter alapján.
Ha egy pc-ventit szabályoztam vele akkor alig melegedett.
Mi ehet a baj? A fet 10A-t bírna elvileg.
(#) uli válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Szia!
Szerintem cseréld le a FETed pl irf1405-re.
Először én is valami hasonlóval próbálkoztam, mint Te, de nekem is nagyon melegedett. A fent említett típussal ezek a gondjaim megszűntek.
Mire szeretnéd használni?
uli
(#) proli007 válasza szbalogh hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Hello!
Egy kapcsoló üzemű tranyó, két okból melegedhet.
- Nyitott tranyó esetén, magas a szaturációs feszültsége.
- Ki-be kapcsolás nem elég gyorsan megy végbe. Mert közben a tranyó, még is csak analóg üzemben van.

Tehát szkóppal nézve, amennyiben a Drain feszültség, jelalakja eltér az ideális négyszögjeltől, minden eltérés (túllövés,lassú felfutás, tetőesés) teljesítménye hővé alakul.
Ulinak, jó a meglátása. Az a Fet amit alkalmazol, tényleg 10A maximális áramra tervezett, (ami 100fok esetén, már csak 6A) de 400V-os. Így a hosszú csatorna nyitott Rds ellenállása 550milliohm. Amit ajánlott, annak meg 5.3milliohm. Tehát azonos terhelőáram mellett, mintegy 100-szor kisebb maradék feszültség képződhet. 3A mellett, a Fetben közel 5W hő keletkezik, csak az Rds ellenállás miatt. Ahhoz, már rendes hűtőborda kell. Az IRF1405-nek, csak 55V a DS feszültség maximuma, de ebben az alkalmazásban, ez bőven megfelelő lehet.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 22, 2009 /
 
Hello!
Az nem lehet gond. Az 555 kimenete TotemPoole ami fel és le irányban is rángatja a kimenetet. Ráadásul "200mA-el" terhelhető is. Sőt, a GND oldalon sokkal jobb, mert kisebb a maradék feszültsége. A Fet küszöbfeszültsége viszont néhány volt.
Azért szoktak pld. lehúzó ellenállást is betenni sokszor, mert pld. PIC-es meghajtás esetén, RESET után, a PIC minden IO portja Input, így ezen idő alatt a láb "lebegne", ami nem vezetne jóra.
üdv! proli007
(#) szbalogh válasza uli hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
Szia!

Kefés dc-motort akarok vele szabályozni, de nem olyat mint Te hanem autó utastérfűtő-ventillátor motorját.
Max 5A az áramfelvétele.
(#) szbalogh válasza proli007 hozzászólására (») Júl 23, 2009 /
 
Hú arra nem is gondoltam, hogy a nagy feszültség rosz is lehet. Csak azt néztem, hogy az áramot bírja
Köszi szépen és Neked is uli!
Van itt irf540, az csak 100V. remélem megteszi.
(#) Tüske hozzászólása Aug 8, 2009 /
 
Hali,

van valakinek egy pdf/doc formában rendelkezésre álló leírása 555-ről?
Nekem volt egy de elkeveredett.
(#) Einstein válasza Tüske hozzászólására (») Aug 8, 2009 /
 
Üdv!
NE 555 PDF
(#) Tüske válasza Einstein hozzászólására (») Aug 8, 2009 /
 
Nem rossz! Végső soron ez is jó Nekem egy magyar leírásom volt. Ebbe tök jó ki volt "vesézve" az IC lelki világa. Már neten is próbáltam keresgélni, de nem találtam hasonlót se!

Mindenesetre azért köszönöm! Ez is jól jön.

Üdv.
(#) mex válasza Tüske hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
A Rádiótechnika folyóirat 1982/10,11,12, valamint a rákövetkező év első 1-4 havi számaiban, részletesen foglalkozik a szerző (Sipos Gyula) az 555 kapcsolástechnikájával.
Ezenkivül elég részletesen taglalja a működését az Elektronika sorozatban Lambert Miklós az: R-C időzitésű billenőkörök cimű könyvben is.
(#) barany165 válasza Einstein hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Köszönöm én is a linket' A Funkcionális analóg Ic,k c. könyvben is rengeteg 555 ös kapcsolás van, de sajna nemtalálom. Szükségem lenne egy pulse width modulation kapcsolásra, ami 10Hz, 2 től 14 msec szélességü impulzosokat állit elő.Köszönettel barany165'
(#) Einstein válasza Tüske hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Találtam egy ilyet!
555
555 angol
(#) Einstein válasza barany165 hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
(#) barany165 válasza Einstein hozzászólására (») Aug 9, 2009 /
 
Köszi!!!Üdv!
(#) tillitomi hozzászólása Aug 11, 2009 /
 
Sziasztok!

Terveztem egy nyákrajzot 555 astabil kapcsoláshoz.(melléklet)
Megépítettem és elsőre működött.Most épp egy pnp tranzisztort(bd136) raktam bele ami kapcsolgatja a kimenetet,mert egy 12v-os izzót szeretnék vele meghajtani.

Tehát most a tranzisztor akkor fog bekapcsolni amikor bázisán a negatív tápfesz van.(ez a T2 periódus)

Az a probléma hogy ha növelem a tápfeszt akkor a kimeneten a következők szerint változik a feszültség akkor amikor T1 periódusba ért az ic:

0-8v-ig jól működik.Kikapcsol és bekapcsol.
9v-nál 1v marad a kimeneten
10v-nál 1.25v
13v-nál pedig már 2.1v marad az ic kimenetén.

Gyakorlatban ez úgy néz ki hogy a led világit és
.....halványabban világit.




Nem tudom hogy mi lehet a probléma lehet hogy a kapcsolásban van a hiba,lehet hogy az ic nem működik megfelelően.

Válaszaitokat előre is köszönöm.
(#) Frankye válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Mekkora a tranzisztor bázisellenállása? Mert az nincs a rajzon.
(#) tillitomi válasza Frankye hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Én oda egy 1K ellenállást raktam,igaz bocsi a rajzról lefelejtettem.
(#) Frankye válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Nézd meg a tranyó adatlapját, hogy a bázisellenállásnak mekkorának kell lennie az adott feszültség-értékekhez. Gyaynús, hogy az a baja.
(#) maTaKee válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Üdv!
Amúgy azt nem értem, hogy Te mi célból emeled a tápfeszt?
(#) tillitomi válasza Frankye hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Az adatlapban nem találtam ilyen irányú infót,csak azt hogy max. bázisáram 0.5A.
De érdekes hogy ezeket a feszültségértékeket az 555 output kimenetén mértem,ezért gyanakodtam először az ic-hibájára.

maTaKee:Azért növeltem a feszültséget mert 12v-os izzót szeretnék kapcsolgatni.Más részről teszteltem az ic-t mert elvileg 18V-ig bírnia kéne.(de nem mentem el 18v-ig)
(#) Frankye válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Nem tudod külön tápról járatni a kapcsolást és az izzó(ka)t? Az sokat segítene a dolgon, szerintem.
(#) tillitomi válasza Frankye hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Megtudnám oldani,sőt terveztem egy nagy áramú változatot is hozzá,de ha nincsenek rajta az izzók akkor is ugyanezt csinálja.
De megpróbálom megoldani máshogy,max kicserélem az ic-t.
Azért köszi a segítséget.
(#) _JANI_ válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Szerintem szerencsésebb lenne NPN tranzisztort alkalmazni!

Ja most látom !
A PNP tranzisztor Emittere és Kollektora fel van cserélve!
A BD136-os tranzisztornak a kollektor megy a GND-re.
Az Emittere a kapcsolt fogyasztóra.

DE!
A nyákrajz az NPN tranzisztor fogadására lett kialakítva.
Ahogy én látom. Mert BD139-es NPN tranzisztor van megadva a nyákterven!
A BD135-137-139-es tranzisztor nyugodtan beültethető a nyákba...
Ekkor az 555-ös kimenetén megjelenő H-szintnél lesz az izzó is bekapcsolva.
(#) tillitomi válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Szia!
Igen a nyákrajzot bd139-es tranzisztorhoz készítettem,működött is vele(ahogy mondtad T1-nél kapcsolt be a tranzisztor) csakhogy nekem más villogási és kitöltési idő kellett és ezt nem tudtam az ellenállások és a kondi változtatásával elérni,ezért alkalmaztam PNP tranzisztort.

Amúgy igazad volt a PNP tranzisztornál tényleg felcserélődik a kollektor és az emitter.A hibát javitottam most már működik.Köszönöm.
Még arra lennék kíváncsi,hogy a rossz bekötéssel miért úgy működött ahogy működött.
(#) _JANI_ válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Igen. Az első bekötés tényleg jó volt.
S egy plusz tranzisztorral a kimenetet invertálhattad volna.
Vagy. A kitöltési időket is tudod egymástól függetlenül állítani, ha diódákkal elválasztod a C kondenzátor töltő és kisütő ellenállását.PL: Ezzel kapcsolással.De ez is egy jó alternatíva.

S a bipoláris tranzisztor gyártástechnológiából adódóan a B-E és B-C határrétegek nem egyformák s ezért nem egyforma a paraméterük sem. Így nem fog jól működni felcserélt E-C bekötéssel...
(#) tillitomi válasza _JANI_ hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Köszi a választ.
A kimenetet invertálni?Ezt nem teljesen értem.Esetleg egy rajzot tudnál róla küldeni?

(#) proli007 válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Hello!
Jani erre gondolt. (Persze R2-őt és Q2-őt a lámpa áramának megfelelően kell megválasztani.)
üdv! proli007

Inverter.png
    
(#) tillitomi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Köszönöm szépen a válasz.
A bc182-nek mi is a feladata?
Az 555 bekapcsolja a bc182-t,ezután a bc182 a bd139-est a bd139 pedig az izzót?Ennek ez a lényege vagy szolgál valami mást célt is?Bocsánat az értetlenkedésért.
(#) proli007 válasza tillitomi hozzászólására (») Aug 11, 2009 /
 
Hello!
Ha az 555 kimenet magas, akkor kinyitja a BC-t, az pedig lezárja a BD-t. Így a jel "invertálódik" azaz fordul a fázisa a jelnek.
üdv! proli007
Következő: »»   33 / 189
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem