Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   43 / 188
(#) CHZ válasza leglacika hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Én is több tekercset próbáltam , toroid ferritre tekert 23 menet =100uH .
Ezzel stabilan működik ,
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Szia!
Érdekelne a ferritgyűrű típusa és lelőhelye!
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Szia !

Több félét bontottam (6-10mm átmérővel) , konkrét adatot nem tudok adni .
Három kisebb méretűvel próbálkoztam , volt olyan ahol elegendő volt 5 menet is , ezzel az volt a probléma , hogy a kevés menetszám miatt nem volt belőhető a 100uH . Egy menet levétele már drasztikusan csökkentette az induktivitás értékét ( 87 -110 uH)
Találtam olyan vasat is amin kb. 60 menet ad 100uH-t , ebből több is akad . Ha gondold , tudok küldeni .
(#) p_istvan válasza CHZ hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Kösz!
Igazából a 20 - 25-as menetszámmal megtekerhető érdekelt volna (kb. AL 2000)
Ha túl kicsi az AL érték (sok menet kell rá) akkor nem érhető el megfelelő jóság és valószínű hogy inkább porvas mint ferrit.
A megismételhetőség miatt a bontott anyag nem az igazi, hacsak nem olyan készülékből származik ami könyen elérhető. Ezért a kereskedelemben könyen beszerezhető típus jobb megoldásnak tűnik
Bár az az induktivitás amit most használunk is elég jó és megvan az az előnye hogy nem kell tekercselni és kb. mindig egyforma minőséget biztosít, ami egy műszernél fontos szempont.
(#) p_istvan válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Elírtam, a ferritmagnak kb AL 200 körűl kellen lennie...
(#) ekkold válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
AL200-as ferritet valószinüleg nem fogsz találni, legfeljebb porvasat. Ha mégis találnál akkot az erősen nemlineáris, áramfüggő és frekifüggő is lesz.
Viszont ha légrést teszel egy pici ferritbe (pl. E vasmag pár középső oszlopából leköszörülsz) vagy pici légréses fazékmagot használsz, akkor majdnem tetszés szerintni AL értéked lehet.
Ennek a megoldásnak, a jelenleg használt nyitott mágneses terű tekercshez képest valószinüleg elég előnyös tulajdonságai lennének.
A jelenlegi műszerrel mértem gyári 1mH-s tekercseket, és meglepő módon az induktivitásuk polaritásfüggő volt - aztán rájöttem, hogy a hibát a beső és a mért tekercs között kialakuló csatolás okozta, ugyanis mindkét tekercs nyitott volt. Pafitól kaptam egy pici, litzével (100uH-re) megtekert, légréses fazékvasat, majd igyekszem belepróbálni a műszerbe.
(#) ekkold válasza CHZ hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Akkor az AL=189, tehát igen jó eséllyel nem ferrit, hanem porvasmag (hacsak nem vágtál légrést bele ).
(#) p_istvan válasza ekkold hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Szia!
Igen, a zárt vasmagot meg kellene nézni!
Elég kicsi fazékmagot is nehéz találni, egy kis ferritgyűrűbe esetleg tudok 0,5 -1 mm-es légrést vágni.
De erősen tesztelni kellene, mert a kapacitásmérésnél a jelenleg használt induktivitás (igazából fojtó) frekvenciával változó induktivitása kompenzálva van! Egy jobb tekercsnek lehetséges, hogy más kompenzáció szükséges.
(#) ekkold válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Lehet, hogy egy kis gyürüvasmagon 0,5...1mm légrés már túl sok lenne. Viszont megpróbálhatod eltörni, és utána összeragasztani. Lehet, hogy már a ragasztóréteg vastagsága is elég lenne légrésnek. Az sem baj ha nem pont 2 felé törik...
(#) p_istvan válasza ekkold hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Valami olyan megoldásra lenne szükség, ami megismételhető eredmény ad.
Ha csak magamnak akarnám elkészíteni, akkor ez nem gond, akár régi fazékmagok belső részéből is lehetne "torroidot" barkácsolni.
Lehet hogy mégis egy egész kisméretű fazékmag lehet a jó megoldás?
(#) ekkold válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Lehet, bár ez anyagfüggő.
A kompaktfénycsövekben levő E vasmagos tekercs anyaga elég jónak tünik, de ez ugye megintcsak nehezen megismételhető, mert sokféle tipus van forgalomban.
Bár ha a 200Ft-os gyagikra gondolok, azokat megéri akár újonnan is bontani
(#) p_istvan válasza ekkold hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Ezt lehet érdemes megnézni. (a kínaiak nem hiszem hogy minden egyes típushoz más vasmagot gyártanák)
És valóban, még egy új kompaktfénycső feláldozása sem túl nagy költség (egy buszjegy ára). A 200 Ft-os kategória másra úgy se nagyon való.
(#) CHZ válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 2, 2010 /
 
Csináltam 100uH tekercset , kazettás magnó T.oszc. tekercséből . 38 menet 0,45mm vezetékkel , kevesebb is elég lenne , mert 70-130uH között állítható a maggal . Így pontosan beállítható 100uH-re .

100uH.jpg
    
(#) Travolta hozzászólása Feb 2, 2010 /
 
Elkészült az én drágaságom is.
Itt is szeretnék köszönetet mondani a tervezőknek a remek munkáért és, hogy biztosították számomra is a programot.

üdv:Travolta
(#) hutale hozzászólása Feb 2, 2010 /
 
Sziasztok!

Annak ellenére, hogy 4700 µF-nál nagyobb kondit soha nem kell mérnem, bevallom engem kissé zavart az LCFesR 10000 µF-nál nagyobb kondik mérésének az ideje (elég hosszú). A másik dolog, amely kicsit zavart, hogy nagyobb H értékű tekercsek mérése pontatlan (a legtöbb amatőrnél ez sem fontos, így eddig nem is ellenőriztem), de próbáltam megoldást találni ezekre, és megvannak a működő, kipróbált megoldásaim (köszönöm azoknak, akik mértek, visszajeleztek, ötletekkel segítettek). Remélem ezek segítségként szolgálhatnak némelyik társunknak, aki hasonló rezgőkörben gondolkodik.

C mérés idejének csökkenthető, ha a 4069 IC helyett egy HEX SCHMITT TRIGGERS HEF40106 IC-t, és ehhez az RC rezgőkörben lévő 1 KOhm ellenállás helyett 100 Ohm-ot használunk (a C kondi egyik lábát viszont GND-re kell kötni). A mérés így 10-szer gyorsabb lesz (az LCFesR pl. most 22000 µF kondi kapacitását 8 mp alatt méri). Az eredmény konzisztens, néhány 10 µF-os az eltérés, hála a periódus-idő mérésének. A C (pF-tól) mérési eredmények pontossága nem változott.

A HEX SCHMITT TRIGGERS HEF40106 IC-nek köszönhetően az LC rezgőkörben sokkal kisebb értékű és ellenállású induktivitás használható. Pl. a linkben szereplő 23 uH induktivitást szerettem volna használni, de eddig nem tudtam. Most működik a műszerben:

http://www.hestore.hu/termek_10026416.html

Megjegyzem, hogy az alaktrészlistámban egyik társunk által javasolt 68 uH induktivitás is nagyon jó, mert kicsi az ellenállása. Az L-mérés ezen alkatrészekkel stabil. Az IC-cserével a nagyobb H mérések pontossága is javul.

A H tartomány pontosabb méréséhez egy kis pót-panelt készítettem (2 db közönséges 470 nF, 2 db BC337 tranzisztor, 1 db 4.7 kOhm ellenállás), összekötöttem a fő-panellel. A szoftver támogatja az új mérési módot. Gyári LC-mérővel ellenőrizve 200 mH-10 H induktivitásokat, az LCFesR méréseinek pontossága ezen módosítással 1%-3% (e tartomány felett nem ellenőriztem, de véleményem szerint 10-20 H-ig is elég pontos). Úgy tervezem az új nyákot, hogy lehetőség legyen összekötni a főpanelt egy kis pót-panellel, így akinek fontos a nagyobb induktivitás pontosabb mérése, összedugdoshatja.

Szerintem ezen kisebb módosításokkal még használhatóbb lett a műszer. A részleteket megírom majd a honlapomon, akit érdekel megnézheti majd.

Szintén tervezem, hogy a honlapomon letölthető szoftver is mindezen módosításokat tudja, és természetesen minden mérés , minden módban is folyamatos lesz (nem kell nyomni a gombot).

Tervem szerint a jövő hét elején kész leszek a dokumentálással.
(#) hutale válasza hutale hozzászólására (») Feb 3, 2010 /
 
Annyit kiegészítenék: meghagyhatnám az RC körben az 1 Kohm-ot, azaz nem kellene azt kicserélni 100 Ohm-ra (4700 µF-ig még gyorsan mér, a pF tartomány mérése valamivel stabilabb). Ha az ennél nagyobb kondikat gyakran mérőnek nem tetszik a hosszú idejű mérés, lehetősége lenne a pót-panalen elhelyezni 1 db 100 Ohm ellenállást és 1 db BC337-t, ezáltal 10x gyorsabban tudná mérni azokat.

Öszefoglalva: a kis pótpanel lehetőséget ad a nagyobb induktivitásoknak a precízebb és a nagyobb kondiknak a gyorsabb mérésére. A pótpanelen beépítendő néhány apró alkatrészt beépíthetném az új nyák-tervben, viszont emiatt valamivel nagyobb nyák lenne. Ezen gondolkodom.
(#) CHZ hozzászólása Feb 3, 2010 /
 
Elkészítettem a mérőzsinórt , áramkörbe forrasztott elektrolit kondenzátorok méréséhez .
Jöhet a próba ...
(#) leglacika válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Szia !

Nos, kalibráltam L állásban is, és az ESR-mérés pontossága kb.: +-3%-ra javult.
De mivel maximalista vagyok , még egy picit pontosítottam...
R3 101.6 kOhm-ra cserélésével (mért érték) az ESR-mérés pontossága kb.: +- 1%-ra javult.
Ez már tetszik ...
Néhány adat (0.1%-os ellenállásokkal tesztelve):
0.1 Ohm - 100 mOhm; 0.5 Ohm - 499 mOhm; 1 Ohm - 992 mOhm; 2.2 Ohm - 2.23 Ohm; 4.7 Ohm - 4.73 Ohm; 10 Ohm - 10.1 Ohm ...
Köszönet ezért a műszerért a fejlesztőknek. Nem tudom, egy hasonló tudású gyári cucc mibe kerülhet.
Én ehhez csak az induktivitást és a dobozt vettem, a többi alkatrész a szekrényben volt.
Még egy kérdés utoljára: az 1µF körüli kondikat a két rész eléggé különbözőnek méri.
Ez csak nálam van így, vagy másnál is előfordul ?
Az eltérés néha eléri az 5-6%-ot. A kölcsön műszerem alapján a tesztelt kondiknál az L-C rész által mért érték volt a helyes, de ez minden fajtánál így lesz?
Ha visszaadom a kölcsön cuccot, csak az LCM3-ra hagyatkozhatok.

Laci.
(#) deguss válasza leglacika hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Gratulálunk, illetve köszönjük a dicsekvő szavakat.

Ahogy az a leírásban is szerepel, 500nF felett már csak a bal oldali csatlakozót használjuk, így tartható a pontosság.
(#) llaci56 válasza deguss hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Idézet:
„csak a bal oldali csatlakozót használjuk”

Remélem, nem politikai értelemben...
(#) Ninoo válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
hy!
ESR mérés:egy darabig működött.Elemet kivettem pár percre, hátha az segít.De nem.
Igen, rövidrezárt elkóbemenetnél csináltam nullázást, de ugyanúgy írja a negatív előjelet. Most megnéztem több kondival, 2.2µF- 4700µF-ig,minden kondinál mínusz 1.65Ohm körüli értéket mutatott.Kivéve 4700u-nál: -1.71Ohm.Tudtok segíteni?
hegusp
ui: egyébként elég jó kis műszer
(#) p_istvan válasza Ninoo hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Szia!
ESR nullázzásnál a következő értékek mekkorák?
Re:
Uesr0:
Fesr:
Milyen induktivitást használsz?
A rövidzárat akkor kell kivenni, ha már beált a kijelzés nulla körülire.
(#) Ninoo válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
LCM3-ról beszélünk, ugye? Mert ott át kell kapcsolni hitelesítésre, és a műszer "szól", hogy mikor kapcsoljam vissza.Mért induktivitásról beszélünk? Nem elektrolit kondiról van szó?(írtam:2.2µF-4700uF)
hegusp
(#) deguss válasza Ninoo hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
ESR mérés nullázásához rövidre kell zárni a bal oldali és a középső (szemből nézve) csatlakozókat a mérővezetékkel. Utána átbillenteni a kalibráló kapcsolót, és ha kiírja, hogy válts vissza, akkor visszaváltani. Csak akkor távolítsd el, és kezdj neki a mérésnek, ha már 0 Ohm körüli értéket mutat.
(#) p_istvan válasza Ninoo hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Igen, de gondot jelent a kérdéseimre válaszolni?
Már ha tényleg szeretnéd, hogy segítsek...
Az induktivitásnak komoly szerepe van az ESR mérésben, de ebbe most nem mennék bele.
(#) Ninoo válasza p_istvan hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
hy!
Megvan a hiba.A banándugó rosszul érintkezik, és nullázáskor a kontakt ellenállás lesz a nulla.Méréskor feszíti az alkatrész a banándugót az aljzatba(súllyánál fogva húzza le), az alkatrésznek meg ugye kicsi az ellenállás értéke, így szépen lemegy negatívba.
De köszönöm hogy segíteni próbáltál.
hegusp
(#) p_istvan válasza Ninoo hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Szia!
Örülök, hogy megoldódott a probléma.
De ismét tanulság ebből, hogy ha mOhm-okat akarunk mérni, akkor a kontaktusok minősége kritikus válhat!
Üdv.
(#) Hujikolp hozzászólása Feb 4, 2010 /
 
Üdv!

Jelentem, elkészültem én is ezzel a remek készülékkel! Köszönöm a segítséget, a munkákat vele kapcsolatban és a kitartó fejlesztést!
Kijelzőt, és dobozt vettem a fejlesztőktől, a többit összeszedegettem.
A dobozzal kapcsolatban, a 9V-os elem sehogyan sem fér el benne, így valószínű 2 AA elemmel lesz majd meghajtva külön tápról bent.
Külső táppal remekül megy, az R11 ellenállás 57Ohm értékkel beültetve. 1nF-os kondik 997pF-osak kb.
A panelt vasaltam, mind a két felét. A lakk réteg kicsit vacakul száradt meg rajta .
Csatolok képeket.
Észrevételek:
- Amikor kiírja az F0-t és az FCal-t, akkor előtte van még egy karakternyi hely, és a végén a Hz meg egybe van nyomva. Ennek van valami oka?
- Amit kaptam dobozt, rajta a színes fóliával, ha rászerelem a kapcsolókat, akkor nem lehet látni az L és C feliratot középen, és a többi felirat is belógnak a kapcsolóba.

A képeken a mért értékek jók?
Köszönettel: Hujikolp
(#) p_istvan válasza Hujikolp hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Szervusz!
Gratulálok a sikeres építéshez!

A mért értékek jók.
A kiírásnak módjának meg jó oka van, a Hz meg nem össze van nyomva a "H+z" hanem egy egy karakteres jel mint a többi mértékegység (F, H, Omega)

A kapcsolók szorító csavarjai alá ne tedd be azokat a túlméretes alátéteket....

Üdv.
P István
(#) F-Yoci válasza Hujikolp hozzászólására (») Feb 4, 2010 /
 
Hmmm, neked sem fér el a dobozban a 9V-os elemér? :eek2:
Következő: »»   43 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem