Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RIAA korrektor
 
Témaindító: Ghost Rider, idő: Aug 25, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   52 / 148
(#) lpcollector válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Ez az áramör mikrovoltokkal dolgozik, és nagyon nagyot erősít, ezért kerültem a relé induktív tekercsét, mint lehetséges zajforrást. Maradt egy aranyozott érintkezős váltókapcsoló...
Ha nem csak néhány cm-re lenne a lemezjátszó karkimenetétől az erősítő inkább simán kihúznám az RCA csatlakozóból, de így egy kicsit macerás.
Pont fordított a megoldást választottam mint CHZ mester: nálam a bemeneten van a fixre forrasztott rövid (pár centis) vezeték a dugókkal és a kimenetere került az RCA aljzat.
(#) DuMatyi válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Tudom, hoyg mikrovoltos jelszintekkel dolgozik, és más már eredménnyel alkalmazta (Piret Endre) a kis reléket szintén aranyozott érintkezőkkel - Takamisawa NA széria - ezért mertem javasolni.
(#) DuMatyi válasza DuMatyi hozzászólására (») Márc 12, 2010 /
 
Néha lehet kapni aranyozott érintkezőkkel szerelt kapcsolót (legutóbb olcsón a júniusi börzén láttam). Ez itt elengedhetetlen, mert bármely oxid a fémmel egyenirányítót képez, azaz mini dióda. Ez a bemeneten lévő uV os jelszintnél erőteljesen érződik, azaz ha nem vigyázol a szerelésnél, könnyen a csatlakozók keseríthetik meg az életedet. Lásd pirit detektor és cuprox egyenirányító. Mindegyik a fém-vegyület típusú egyenirányítók csoportjába tartozik, és a fém-fémoxid (szulfid) között kialakuló potenciál gátat használja fel.
(#) CHZ válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Én nem választom le a fej tekercseit , nem tapasztaltam tranziens jelenséget a bekapcsolás és kikapcsoláskor sem .
Sönt stabilizátor 10mA terhelést jelent , ez kb. 10 szerese az erősítő áramfelvételének , így egyenletes kisütést biztosít az elkoknak , nem az erősítő áramfelvétele okozza a kisütést , nem billen félre a +/- aránya .
Amennyiben védeni szeretnéd az MC tekercseit , akkor én inkább nem leválasztva tenném , rövidzár használata is megvédené és így nem lenne a jel útjában felesleges érintkező .
Ez kapcsolóval , de relével is megvalósítható és az érintkező minősége sem annyira kritikus .
Relé záró érintkezőit kötném párhuzamosan a bemenettel és a táp megjelenésével , esetleg késleltetve , ez kikapcsolódna a jelfogó meghúzásával .

Azt elfelejtettem megkérdezni , hogy az LM317 táp leváltása , mennyiben javított a kapott hangon és ez miben nyilvánult meg ?
(#) Moszkvai válasza CHZ hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Ti melyiket választanátok?
Egy denon DL-103+Hiraga vagy denon DL-160.
(#) lpcollector válasza CHZ hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
A bemeneten a rövidzárat valamiért elvetettem annó, már nem emlékszem miért... (A következő átépítéskor kipróbálom.)
Mivel a hangszedő tekercsei földfüggelenek, a hidegpontok csak az MC erősítőn kerülnek a földre, korábban itt raktam bele a kapcsolót a föld felé. Aztán ez sem tetszett mert így meg csorbát szenvedett a csillagpontos földelés.
A stabilizátor IC leváltására inkább csak HZS javaslatára került sor, Ő az eredeti akkus táplálással szemben dícsérte az RC szűrés hangját.
Számomra éppen csak érzékelhető változást hozott, mintha az IC nem csak a feszültséget, hanem a hangot is megfogta volna, anélkül levegősebbnek tűnik ...
(#) lpcollector válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Az, hogy kinek melyik hang tetszik jobban erősen szubjektív dolog, továbbá ott van az egész rendszer (nem politikai ) amibe belekerül ez a hangszedő. Így elég nehéz bármilyen tanácsot adni...
Számomra az MM után nem jelentett a magas kimenetű MC olyan változást amit elvártam volna. Nekem jobban tetszett az amelyik kisebb tekercset mozgatott, pedig ahhoz még egy trafóra is be kellett ruháznom...
A Hiraga MC után már egy kicsit bánom az erre költött pénzt...
(#) Moszkvai válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 13, 2010 /
 
Köszönöm! Egy Hiraga nálam mindig szívesen látott vendég.
(#) CHZ válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Sajnos nem ismerem egyiket sem , ahogy látom árban sincs nagy különbség közöttük .
Magas kimenetű MC-t csak két típust próbáltam eddig , de egyik sem hozta a valódi MC hangot .
(#) Moszkvai válasza CHZ hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Köszönöm!
Akkor megpróbálok az igazi MC felé hajlani.

Gratulálok a Hiragádhoz!
Nálam is bevált RIAA-nál a külön tápegység.
Ha nem lenne nagy kérés a nyáktervet el tudod majd nekem küldeni?Nagyon jól meg van tervezve és legalább ki van próbálva, hogy működik.
(#) lpcollector válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Arra ügyeljetek, hogy ez a NYÁK csak a BC556-hoz jó, az eredeti 2SC1775A(E) más lábkiosztású.
Igaz, CHZ mesternek egy újabb NYÁK megtervezése és legyártása mindössze néhány perces munka
(#) CHZ válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Köszi .
Szívesen elküldöm , akár a tranyóid bekötéséhez is módosítva .
(Az átkötés telefóli esetén nem kell )
(#) Moszkvai válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
A BC556 az PNP a 2SC1775A meg NPN?
Nekem BC560C-m van vagy 100db.
Itt is számít a nagy béta?
(#) Moszkvai válasza CHZ hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
BC560-am van.Azért szeretném elkérni a nyáktervet, mert láttam, hogy neked is az van benne.
(#) CHZ válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Akkor a BC változatot kültem.
(#) Moszkvai válasza CHZ hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Nagyon köszönöm!
(#) lpcollector válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Nem csak a rétegelrendezésben van különbség, a 2SC1775A középen "hordja" a collectorát.
(#) elektrorudi válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Sajnos nekem már nem aktuális a Hiraga, mert nincs pénzem másik MC-t venni, de azért szimuláltam az áramkört:
Próbáim szerint, +- 12V-nál nagyrenddel csökken a torzítása, a zaj emelkedése nélkül. Nem is értem, miért +- 6V-ról megy?
Viszont szimuláltam a földelt bázisú DC csatolt előfokot (Hiraga szerű kapcsolás), szimmetrikus differenciál bemenetű műveleti erősítős, passzív RIAA-val is.
Így komplett MC RIAA korrektor torzítását 110dB (0,001%) alatt lehet tartani.
(#) Moszkvai válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Ebben az áramkőrben nem is számít, hogy PNP vagy NPN?
Egyenlőre megcsinálom a BC-s változatot.
(#) Moszkvai válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Talán azért lehetett 6voltos, mert az eredeti elemről megy?
Nekem a Hiraga már bevált mint RIAA úgy, hogy gondolkodás nélkül megépítem.Bár biztos van jobb.
(#) lpcollector válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Az eredeti áramkör táplálását Jean Hiraga úr akkumulátárosra találta ki. A '80-as évek elején gondolom egyszerübb volt ezt 6V-os kivitelben elkészíteni...
(#) elektrorudi válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Logikus lenne, ha lenne 6 Voltos elem.
Bár, mintha valahol akkut olvastam volna...
Kb. ugyan annyi munka összerakni (megvenni) egy 6V-os elemet, mint egy 12V-ost. Persze ez akadémikus kérdés, azért mégiscsak érdekes...
(#) Moszkvai válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Már miért ne lenne 6voltos elem?
(#) elektrorudi válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Jaja... mégiscsak akku...

Bár..., ahogy elképzelem a 80'-as évek franciaországát 12V-os akku nélkül,... 2.000$ -os MC hangszedővel...
(#) elektrorudi válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
B...sszus, tényleg van !
Ott az alján olvasható is a gyártási év: 1982.03.14.


Ne haragudj, nem kötözködni akarok. De nem tudtam kihagyni...
(#) Moszkvai válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
80'- ba hat éves voltam.Nemigen jártam a boltba "ELEMÉR"

És 4db 1,5 voltos?
(#) elektrorudi válasza Moszkvai hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Óhhh... jó olvasni, hogy azért a fiatalok is érdeklődnek az elektronika iránt.

Bocsi, igazából nem az a kérdés, hogy 4x1,5 vagy 5x1,2 vagy 3x2 ?
Hanem felvetettem, hogy számításaim szerint, a tápfeszültség megduplázásával, jelentősen lehet a torzítást csökkenteni.
Valamint, hogy ennek tükrében, vajon miért ragaszkodik ma is mindenki a 6V-hoz?
De ez is akadémikus kérdés, hiszen mindenki ahhoz ragaszkodik, amihez akar.
(#) CHZ válasza elektrorudi hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Az erősítése is lényegesen nagyobb lesz +/- 12V-ról és ez nem hiszem , hogy előnyös MM RIAA -hoz illesztve .
Felesleges nagyobb erősítést valahol csökkenteni kellene .
(#) lpcollector válasza CHZ hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Mint ahogyan nekem még +/-6V-ról is sok volt, mögötte a Hiraga RIAA-val, a csöves végeket rendre túlvezérelte...
(#) CHZ válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 14, 2010 /
 
Igen erre gondoltam , +/- 12V-ról közel dupláját erősítené , ami nem igazán előnyös .
Következő: »»   52 / 148
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem